M. Karewicz i M. Jacobson, Karewicz Big Beat (2014)

big bitNakładem Wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się wspaniała publikacja – Karewicz Big Beat. Są to nietuzinkowe wspomnienia najznamienitszego fotografika Marka Karewicza, który jest autorem chyba większości zdjęć, okładek na płyty, plakatów i innych grafik dotyczących polskiej sceny muzycznej.

Recenzowana tutaj praca poświęcona jest big beat’owi w wydaniu polskim, w którym tworzyły m.in. takie gwiazdy rodzimej estrady jak Karin Stanek, Stan Borys, Czesław Niemen, Skaldowie, Czerwone Gitary, Wojciech Gąssowski, Romuald Lipko, Marek Grechuta i wielu, wielu innych artystów. Karewicz to chodząca encyklopedia polskiej muzyki, więc o względy merytoryczne nie ma co się martwić. Sprawa ta przybita jest i z drugiej strony, bowiem podjął się napisać tekst nie kto inny jak Marcin Jacobson, człowiek, który kilka dekad współpracował z najlepszymi grupami big beat’owymi i rock’d’rollowymi w Polsce.

W tekście znalazł się szereg niepowtarzalnych historii, dygresji z planu zdjęciowego, informacji, które rzadko szły w eter. Dodatkowo wszystko to wzmocnione jest o wspaniałe zdjęcia autorstwa samego Karewicza. Tu wszak możemy podziwiać jego kunszt artystyczny i niespotykane wyczucie tematu. Praca Karewicza i Jacobsona oprócz świetnego tekstu i obrazu to wędrówka w świat polskiej kultury muzycznej, swoistego blichtru, który kiełkował, rozwijał się, a także przechodził metamorfozę w trudnych czasach Polski Ludowej. Recenzowana tutaj praca stara się bardzo mocno oddać tę atmosferę. Czy jej się to udało? Bez dwóch zdań!

Jakub Pawłowski

Powrót na górę