MODA NA STYL W RZESZOWIE

MODOWE AKCESORIA TOWARZYSZĄ KOBIETOM OD STULECI. MODA W MUZEUM POZWALA ZAOBSERWOWAĆ WYRAŹNE PRZEMIANY, M.IN. OBYCZAJOWE, KTÓRE MIAŁY MIEJSCE NA PRZESTRZENI WIEKÓW. MUZEALNY ZASÓB ZABYTKOWYCH AKCESORIÓW DAMSKIEJ MODY ZŁOŻYŁ SIĘ NA UNIKATOWĄ W SKALI KRAJU WYSTAWĘ „MODA NA STYL”, KTÓRĄ MOŻNA BYŁO PODZIWIAĆ W MUZEUM OKRĘGOWYM W RZESZOWIE

1. Wachlarz, Europa Zachodnia, ok. 1900, atłas haftowany jedwabnym kordonkiem, ebonizowane drewno

2. Wachlarz, Francja, k. XIX w., atłas malowany gwaszem, kość słoniowa, mosiądz

3. Wachlarz, Chiny, ok. 1915, pióra pawie, rzeźbione drewno, masa perłowa, mosiądz

4. Torebka, Europa Zachodnia, ok. 1920, skóra pytona

5. Torebka, Europa Zachodnia, ok. 1900, metalowa siatka kolczugowa, szkło

6. Torebka, Europa Zachodnia, ok. 1920, tkanina haftowana, oprawa platerowana

7. Parasolka, Europa Zachodnia, k. XIX w., jedwabna tafta, posrebrzany metal, stal, drewno, macica perłowa, kordonek

 

Moda w muzeum

Wyjątkowa wystawa „MODA NA STYL”, którą można było podziwiać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie to dowód na to, że moda to sztuka. Nie bez powodu ściana wystawy została ozdobiona cytatem ikonicznej Chanel: „Moda nie istnieje tylko w sukienkach i tkaninach. Moda jest w niebie, na ulicach, moda ma związek z ideami, stylem życia i tym, co się dzieje”. Na muzealny zakup złożyła się kolekcja zabytkowych akcesoriów damskiej mody, w tym 90 torebek, 43 wachlarze, 3 parasolki i komplet srebrnych przyborów. Obiekty, które niebywale wzbogaciły muzealne zasoby pochodzą z prywatnego zbioru Hanny Szudzińskiej, a zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Oryginalny zbiór kobiecych akcesoriów to nie tylko swoiste dopełnienie muzealnych zasobów, ale także modowy wehikuł czasu, zabierający zwiedzających w piękną podróż po historii mody. Moda – jako żywy dowód przemian m.in. obyczajowych, pozwala także zobaczyć i zrozumieć potrzeby kobiet na przestrzeni stuleci. Muzealny zespół torebek prezentuje stylistyczne przemiany na przestrzeni 150 lat historii tego niezastąpionego damskiego akcesorium – od wieku XIX do lat 30. XX w. Torebki różnią się, w zależności od przeznaczenia, zarówno w kwestii formy czy materiałów użytych do ich wykonania. W kolekcji znajdują się zarówno torebki luksusowe, balowe, wieczorowe, wizytowe, a także takie, które noszono do stroju codziennego oraz sakiewki pończochowe. Nie brakuje także eleganckich torebek o nowoczesnych formach z okresu art déco, wśród nich obiektów ze skór krokodyla, warana czy pytona ze spreparowanymi głowami gadów. Uwagę zwracają także misternie wykonane torebki, wyszywane szklanymi lub metalowymi paciorkami i haftowane techniką au petit point w metalowych oprawach wysadzanych kamieniami, zdobionych szkłem i dekorowanych w technikach emalii i filigranu. W grupie torebek znajdują się także te dziane, z jedwabnego kordonka z wrabianym wzorem. Kolekcję ubogacają zabytki tekstylne, w tym cenne obiekty z I połowy XIX w. Niezwykłym kunsztem odznaczają się modele wykonane z metalu, secesyjne srebrne woreczki z siatki kolczugowej, płytek emaliowanych i niezwykle rzadkie na rynku antykwarycznym amerykańskie niezbędniki, znane jako carry all – z zachowaną zawartością, jak: lusterko, puderniczka, szminka, grzebyk, klamra do banknotów. Wśród zabytków znajduje się też  skórzana torebka typu chatelaine z 1900 roku oraz sakiewka zrobiona z długiej pończochy, a także oryginalny, francuski woreczek komunijny.

Historyczne dodatki

Spektakularną częścią muzealnej kolekcji są wachlarze, dodatki niezwykle delikatne a zarazem z mnóstwem detali. Obiekty pochodzą z XIX w., początku XX w., okresu międzywojennego, aż do I połowy XX w. Wachlarze reprezentują estetykę utrzymaną w konwencji historyzmu, neorokoko, japonizmu, art deco. Wśród nietypowych egzemplarzy znajdują się także reklamowe wachlarze hotelu Fontainebleau, londyńskiej restauracji, paryskiej fabryki lakierów. Wśród kolekcjonerskich obiektów znajdują się wachlarze z piór strusia, marabuta, pawia i łabędzia. Zdobienia wachlarzy to prawdziwy oddech historii, niektóre z nich przedstawiają sceny dworskie. Kolekcje ubogacają trzy parasolki z XIX i początku XX wieku, wykonane z jedwabnej tafty i koronki. O unikatowym charakterze tych dodatków świadczą przede wszystkim precyzja wykonania, delikatność i wartość, które niebywale urozmaicają muzealne zbiory.

Historyczne dodatki

Spektakularną częścią muzealnej kolekcji są wachlarze, dodatki niezwykle delikatne, a zarazem z mnóstwem detali. Obiekty pochodzą z XIX w., początku XX w., okresu międzywojennego, aż do I połowy XX w. Wachlarze reprezentują estetykę utrzymaną w konwencji historyzmu, neorokoko, japonizmu, art déco. Wśród nietypowych egzemplarzy znajdują się także reklamowe wachlarze hotelu Fontainebleau, londyńskiej restauracji, paryskiej fabryki lakierów. Wśród kolekcjonerskich obiektów znajdują się wachlarze z piór strusia, marabuta, pawia i łabędzia. Zdobienia wachlarzy to prawdziwy oddech historii, niektóre z nich przedstawiają sceny dworskie. Kolekcje ubogacają trzy parasolki z XIX i początku XX wieku, wykonane z jedwabnej tafty i koronki. O unikatowym charakterze tych dodatków świadczą przede wszystkim precyzja wykonania, delikatność i wartość, dzięki której niebywale urozmaicają one muzealne zbiory.

MARIOLA SZOPIŃSKA

 

Powrót na górę