Fot. Zbiory MPRŻ Fot. Zbiory MPRŻ

NOC MUZEÓW - EDYCJA 2018

JAK CO ROKU, MUZEA I MUZEALNICY OBCHODZĄ SWOJE ŚWIĘTO. CI ZAŚ ZAPRASZAJĄ ZWIEDZAJĄCYCH DO SWYCH KRÓLESTW O NIECODZIENNYCH PORACH, BO W NOCY. NOC MUZEÓW PRZYPADA W MAJOWYCH DNIACH, BO TO TEŻ OKRES PIERWSZYCH WYCIECZEK, RODZINNYCH PRZECHADZEK PO MIEŚCIE I WSPÓLNEGO SPĘDZANIA CZASU. DLACZEGO NIE SPĘDZIĆ NOCY W MUZEACH? DO TEGO JESZCZE, KORZYSTAJĄC Z MOCY ATRAKCJI, JAKIE OFERUJĄ MUZEALNICY!

W Rzeszowie Noc Muzeów odbędzie się 19 i 20 maja. Wypada w weekend, więc to idealny moment, aby spędzić czas, łącząc przyjemne z pożytecznym. Jak co roku czynne będzie wówczas Muzeum Okręgowe przy 3 Maja, Muzeum Etnograficzne przy Rynku, Trasa Podziemna pod Rynkiem, a także Muzeum Miasta Rzeszowa, Muzeum Techniki i Militariów na Kolejowej, Muzeum Diecezjalne przy Zamkowej, Muzeum Dobranocek przy Mickiewicza w gmachu Teatru „Maska”, a na ulicy Sokoła otwiera swe wnętrze dla miłośników książek i starodruków czytelnia wojewódzka.

 

NOC MUZEÓW NIE TYLKO W RZESZOWIE

Warto też przypomnieć, że podczas Nocy Muzeów 2018 będą czynne niemal wszystkie muzea w regionie. W Krośnie Muzeum Podkarpackie, w Stalowej Woli Muzeum Regionalne, w Sanoku Muzeum Historyczne, a także Skansen i Muzeum Budownictwa Ludowego. Z Kolei w Przemyślu, w anturażu nocnym zwiedzić będzie można Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, w Jarosławiu Muzeum Orsettich i Trasę Podziemną, podobnie w Przeworsku Muzeum Regionalne. W Dębicy odwiedzić będzie można Muzeum Regionalne, a w Kolbuszowej skansen, czyli Muzeum Kultury Ludowej. W Trzcinicy koło Jasła zapoznać się będzie można z atrakcjami tamtejszego skansenu archeologicznego „Karpacka Troja”, podobnie jak i w samym Jaśle odwiedzić będzie można stałą ekspozycję Muzeum Regionalnego. We wsi Markowa koło Łańcuta odwiedzić będzie można jedno z najmłodszych muzeów w Polsce – Muzeum Polaków Ratujących Żydów i tutaj także pospacerować w nocnej ciszy po Sadzie Pamięci poświęconym polskim Sprawiedliwym. W tej samej miejscowości warto odwiedzić Skansen Zagroda – Muzeum Wsi Markowa. Odmiennie od reszty muzeów sytuacja wygląda w Muzeum-Zamek w Łańcucie. Tę perłę architektury pałacowej w skali europejskiej zwiedzać będzie można już od pierwszych dni maja, bo wówczas zorganizowana tam będzie Noc Muzeów 2018.

FENOMEN NOCY MUZEÓW I NIECO OD SIEBIE

Zachęcamy do odwiedzin podkarpackich muzeów, jak i też najważniejszych muzeów w całej Polsce. W naszym kraju muzealnicy w ten sposób świętują już piętnasty rok z rzędu. Pierwszy raz zwiedzający zostali zaproszeni do nocnych odwiedzin muzeum w 2003 r. w Poznaniu. Z kolei pierwszy raz w Europie to berlińskie muzea zaprosiły swych fanów do nocnego poznawania ich zasobów już w roku 1997. Impreza cieszy się tak dużą popularnością, że stała się znakiem rozpoznawczym niemal każdego miasta, bądź regionu. Noce Muzeów zaglądają nawet do najmniejszych zakątków, wszędzie tam, gdzie istnieją choćby małe muzea i miejsca pamięci. Muzea to przecież wizytówki miejsc, instytucje, które są najbardziej oblegane przez turystów. To też miejsca, w których lokalna społeczność, a często i całe narody chwalą się swoją kulturą, historią i tradycją. Wydaje się, że każdy powinien znać własne muzea i odwiedzać je minimum raz w roku. Majowa impreza jest do tego doskonałą okazją. Piszącemu te słowa leży to szczególnie na sercu. Wcale nie dlatego, że jest autorem niniejszego tekstu. Właściwie to bardziej dlatego, że od wielu już lat związany jest na stałe z muzeami i muzealnictwem i jest etatowym pracownikiem jednego z takich miejsc w regionie.

Jakub Pawłowski

 

Powrót na górę