Fot. Tomasz Karwiński Fot. Tomasz Karwiński

ART CELEBRATION 2018 - CZYLI LUDZIE SZTUKI

JAK CO ROKU W RAMACH RZESZOWSKIEJ EDYCJI FESTIWALU WSCHÓD KULTURY, ODBĘDZIE SIĘ KONCERT ART CELEBRATION. BĘDZIE TO 6. EDYCJA KONCERTU, PODCZAS KTÓREGO PRZENIKAJĄ SIĘ ZE SOBĄ GATUNKI MUZYCZNE I GAŁĘZIE SZTUKI.

Hollywood, poezja, proza i Beksiński.
Tegoroczna, 6. już edycja Art Celebration, będzie nosiła tytuł "People of Art" i po raz drugi z rzędu odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Tym razem na zakończenie festiwalu, 24 czerwca (18:00).

Organizatorzy postanowili rozwinąć zeszłoroczną formułę i oddać hołd kolejnym twórcom zasłużonym dla polskiej kultury, przy jednoczesnym ukazaniu potencjału muzyków mieszkających lub pracujących na co dzień w Rzeszowie i Podkarpaciu. Pierwsza część koncertu rozpocznie się od recitalu na dwa fortepiany „Polska muzyka w Hollywood" w wykonaniu dwóch znakomitych pianistów: Zbigniewa Jakubka (jednego z kuratorów koncertu) i Michała Szkila. Panowie wykonają muzykę filmową autorstwa Victora Younga, Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Krzysztofa Komedy. Następnie na scenie pojawi się tegoroczny AC Band złożony w większości z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oprócz wspomnianych wcześniej pianistów, zagrają: Bartłomiej Prucnal (saksofony), Tomasz Nowak (trąbka) i Marcin Jadach (kontrabas i git. basowa). W ich towarzystwie wystąpi Eldo, jeden z najciekawszych polskich raperów, który odda hołd poezji Haliny Poświatowskiej i zaprezentuje kilka swoich najlepszych utworów w specjalnych aranżacjach przygotowanych przez Zbigniewa Jakubka. Również drugi z kuratorów - Bartłomiej Skubisz „Eskaubei", zaprezentuje utwory poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi i Markowi Nowakowskiemu do muzyki skomponowanej przez Tomasza Nowaka. Pierwszą część zakończy improwizowana „Suita Beksińskiego", podczas której muzycy będą improwizować na temat wyświetlanych na ekranie dzieł Zdzisława Beksińskiego.

- W 100-lecie odzyskania niepodległości, chcieliśmy oddać hołd postaciom zasłużonym dla polskiej kultury a jednocześnie, po raz kolejny, ukazać potencjał świetnych muzyków związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem. Traktujemy to jako naszą misję - podkreślają pomysłodawcy koncertu.

 

„Jestem Przestrzeń” - Borzym śpiewa Świrszczyńską.
W drugiej części koncertu wystąpi znakomita wokalistka jazzowa młodego pokolenia - Monika Borzym, która wraz ze swoim zespołem i kwartetem smyczkowym zaprezentuje materiał z płyty „Jestem Przestrzeń" prezentującej wiersze Anny Świrszczyńskiej inspirowane m.in. Powstaniem Warszawskim, w którym poetka brała udział. Świrszczyńska została określona przez Czesława Miłosza mianem „jednej z najwybitniejszych i nowatorskich współczesnych polskich poetek". Płyta ukazała się w zeszłym roku przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i zawiera wokalne interpretacje Moniki Borzym wybranych wierszy Anny Świrszczyńskiej, do muzyki skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego. To będzie wieczór pełen wspomnień, emocji i wzruszeń.

Darmowe zaproszenia na koncert Art Celebration 2018: People of Art będą do zdobycia w siedzibie Estrady Rzeszowskiej.

BARTŁOMIEJ SKUBISZ

 

Powrót na górę