SZAJNA - GROTOWSKI - KANTOR 2018

Trzy wybitne osobowości: Józef Szajna, Jerzy Grotowski i Tadeusz Kantor, wielcy reformatorzy teatru z rodowodem z Rzeszowa i Podkarpacia, imieniu których poświęcona została ósma już edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2018” w Rzeszowie. Teatralne święto odbędzie się w dniach 26-30 września.

KONTEKSTY ROMANTYCZNE I MIT FAUSTA

W twórczości Szajny, Grotowskiego i Kantora nie brakuje kontekstów romantycznych i to właśnie one będą myślą przewodnią festiwalu. W programie znalazły się spektakle takie jak: „Anhelli. Wołanie” Teatru ZAR, „Matka Makryna” w wykonaniu Ireny Jun (według tekstu Juliusza Słowackiego i książki Jacka Dehnela) czy „Faust” Teatru Przedmieście. Z uwagi na często pomijany czy też zapominany fakt, że Aleksander Fredro także był twórcą romantyzmu, który pisał w opozycji do głównego paradygmatu obowiązującego w nurcie epoki, w której tworzył, odrębną propozycją będzie prezentacja spektaklu „Zemsta” Teatru Maska. Kolejnym obok kontekstów romantycznych tematem przewodnim będzie Mit Fausta, człowieka, który pragnie poznać tajemnicę wszechrzeczy i nieśmiertelności. Odwołaniem Jerzego Grotowskiego wprost do tej idei były „Tragiczne dzieje Doktora Fausta” wg Christophera Marlowe’a z 1963 roku oraz w przypadku Józefa Szajny, który  sięgnął po „Fausta” Joanna Wolfganga Goethego w 1971 roku. Ciekawym wydarzeniem będzie także Walny Teatr z najnowszą produkcją „Gould”,  Teatr „Barakah” ze spektaklem „ Requiem” i Teatr A3 z „ Planem lekcji”. Zespoły artystyczne przedstawiające te propozycje są dowodem na to, że twórczość i dorobek patronów Festiwalu są ciągle żywe i inspirujące.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE I FINAŁ

Tradycyjnie wydarzenia towarzyszące ubogacą artystyczną stronę Festiwalu. 29 września odbędzie się promocja najnowszej książki prof. Dariusza Kosińskiego „Farsy-misteria. Przedstawienia Jerzego Grotowskiego w Teatrze 13 Rzędów (1959–1960)". Publikacja została poświęcona próbom rekonstrukcji i reinterpretacji czterech pierwszych przedstawień, zrealizowanych przez Jerzego Grotowskiego w Teatrze 13 Rzędów w Opolu, którym kierował od połowy 1959 roku wraz z Ludwikiem Flaszenem.  27 września w sali senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się panel dyskusyjny  pt. „Zbigniew Osiński - źródła, inspiracje, konteksty” z udziałem znawców i badaczy teatru. Wydarzenie po części zadedykowane jest zmarłemu 1 stycznia 2018 roku Zbigniewowi Osińskiemu – wybitnemu polskiemu teatrologowi i znawcy sztuk Jerzego Grotowskiego, który był związany z Festiwalem „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski.Kantor” od jego premierowej edycji. Dzień później, 28 września w Muzeum Okręgowym odbędzie się panel dyskusyjny, zatytułowany „Szajna, Grotowski, Kantor wobec Romantyzmu”, a w Dagart Galerie otwarcie wystawy „15 wystawa” - Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Zwieńczeniem Festiwalu będzie spektakl „Dom widzących ducha” w teatrze Maska, a także spotkanie z twórcami spektaklu. Festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor 2018 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MARIOLA SZOPIŃSKA-SĄDEK

 

Powrót na górę