Fot. Archiwum Teatru Fot. Archiwum Teatru

AVE TEATR W RZESZOWIE

Nowy sezon w naszym mieście zapowiada się kulturalnie. Ave Teatr to nowa inicjatywa, która wykształciła się na bazie dobrze znanego Teatru Bo Tak. pod twórczymi skrzydłami Beaty Zarembianki i Jarka Babuli. W repertuarze nie brakuje propozycji na trwającą jesień.

Dobrze znane rzeszowskiej (i nie tylko) publiczności spektakle teatru Bo Tak cieszyły się popularnością przez pięć lat. Jak zaznaczają jednak organizatorzy, przyszła pora na nową przestrzeń. Ave Teatr to zupełnie nowy projekt, którego repertuar urozmaici kulturalną odsłonę stolicy Podkarpacia. Mocnym startem działalności była premiera spektaklu „Kobieta na zamówienie”, czyli  polska adaptacja Norma Fostera w reż. Marcina Sławińskiego, z muzyką Jarka Babuli, udziałem Beaty Zarembianki, Jacka Kawalca i Dariusza Niebudka. Spektakl opowiada historię Billa, w którego wciela się Jacek Kawalec, nudnawego statystyka w średnim wieku, który dostaje na urodziny niecodzienny prezent. Podarunek wręcza mu przyjaciel, w roli którego widzimy Dariusza Niebudka. Owym prezentem okazuje się ankieta matrymonialna. Zadaniem głównego bohatera jest wyszczególnienie dziesięciu cech idealnej kobiety.

Z początkową niechęcią, Bill podejmuje się zadania, które – jak się okazuje – wciąga go bez reszty.
„Kobietę na zamówienie” (The Love List) Norma Fostera w tłumaczeniu Mirosława Połatyńskiego, reżyserii Marcina Sławińskiego, ze scenografią i kostiumami Barbary Guzik (z asystą Weroniki Wojtowicz), muzyką Jarka Babuli oraz udziałem Beaty Zarembianki, Dariusza Niebudka i Jacka Kawalca (przedpremiera odbyła się 29 września w Rzeszowie, a uroczysta premiera już 21 października), zobaczyć można 14, 17, 21 października oraz 4,7, 21 i 23 listopada w Sali Koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a wcześniej 12 października w katowickim Teatrze Korez i 13 października w Miejskim Ośrodku Kultury Przeworsk. Kolejną propozycją teatru jest widowisko „Seks dla opornych”, przeznaczone dla widzów 18+. Spektakl przedstawia historię małżeństwa z 25-letnim stażem, które postanawia spędzić weekend w najmodniejszym hotelu w mieście, by tam, korzystając z poradnika „Seks dla opornych” odnaleźć dawny żar namiętności. Historia Alice i Harry'ego to komedia pełna prawd dotyczących spraw damsko-męskich, obfitująca w błyskotliwe dialogi, a także lekcję o życiu, miłości i przemijaniu. „Seks dla opornych” (Sexy Laundry) Michele Riml w tłumaczeniu Hanny Szczerkowskiej, reżyserii i idei przestrzeni Pawła Szumca, z muzyką Jarka Babuli, we współpracy scenograficznej Pauliny Kuczmy, (ruchem scenicznym autorstwa Artura Dobrzańskiego), z udziałem Beaty Zarembianki i Dariusza Niebudka będzie można zobaczyć 10 i 20 października, a także 11 i 23 listopada w Sali Koncertowej Wydziału Muzyki. Kolejna sztuka „Tresowany Mężczyzna” Johna von Duffela powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar (ten sam tytuł) i przyniosła autorce światowy rozgłos. Komediowy spektakl z elementami farsowymi opowiada historię bohaterów pracujących w tej samej firmie. Helena otrzymuje propozycję awansu, o którym marzy także jej partner, a dodatkowo w sprawę angażują się matki bohaterów. Jest to niewątpliwie propozycja rozrywkowa, dedykowana głównie widzom spragnionym świetnych dialogów, zaskakujących zwrotów akcji i niepowtarzalnego humoru, która dodatkowo inspiruje do refleksji. „Tresowanego mężczyznę” (Der dressierte Mann) Johna von Duffela w tłumaczeniu Karoliny Bikont, reżyserii Marcina Sławińskiego, ze scenografią Justyny Pisarek, przy opracowaniu Jarka Babuli i z udziałem Magdaleny Kozikowskiej-Pieńko, Małgorzaty Machowskiej, Beaty Zarembianki i Kornela Pieńko będzie można zobaczyć 28 października w Sali Koncertowej Wydziału Muzyki w Rzeszowie. 

Powrót na górę