58. FESTIWAL MUZYCZNY W ŁAŃCUCIE

JEDNA Z NAJURODZIWSZYCH REZYDENCJI MAGNACKICH W POLSCE PONOWNIE ZATĘTNI DOBOROWĄ MUZYKĄ. WIELOWIEKOWE TRADYCJE MUZYCZNE W POSTACI DNI MUZYKI KAMERALNEJ NA ŁAŃCUCKIM ZAMKU ZOSTAŁY ZAINAUGUROWANE W 1961 ROKU PRZEZ JANUSZA AMBROSA, BY PÓŹNIEJ EWOLUOWAĆ W MUZYCZNY FESTIWAL W ŁAŃCUCIE, KTÓRY W TYM ROKU ODBĘDZIE SIĘ PO RAZ 58. BOGATA FORMUŁA PROGRAMU SPRAWIA, ŻE WYDARZENIE CIESZY SIĘ NIESŁABNĄCĄ POPULARNOŚCIĄ NIE TYLKO W NASZYM KRAJU.

 

Z HISTORII FESTIWALU

Bogactwo stylów i gatunków muzycznych z Polski oraz ze świata obfituje w wypełnione po brzegi nie tylko obszary przy Zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, ale także sale Filharmonii Podkarpackiej, która jest organizatorem przedsięwzięcia. I tak już po raz 58. historia festiwalu sięga pierwszych „Dni Muzyki Kameralnej”, które w 1981 r. zostały przekształcone przez ówczesnego dyrektora artystycznego, Bogusława Kaczyńskiego w „Festiwal Muzyki Łańcut”, kolejno „Muzyczny Festiwal w Łańcucie”, który obecnie cieszy się renomą w całej Polsce, a także poza jej granicami. Koncerty w ramach festiwalu odbywają się w różnych lokalizacjach, współgrających z charakterem prezentowanych dzieł muzycznych. Sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowy park, Bazylika oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagoga łańcucka, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej – to niektóre z nich. Różnorodność programowa, splot monumentalnych form oratoryjnych, symfonicznych, występów orkiestr kameralnych, recitali i wieczorów słowno-muzycznych, a także nieustanny rozwój całego festiwalu, otwartość na coraz to nowsze gatunki muzyczne sprawiają, że przedsięwzięcie gromadzi publikę z Podkarpacia, Polski i świata. Do tej, podczas festiwalu występowali m.in. Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, legendarny tenor - Jose Carreras, Kate Liu czy Julian Rachlin. Podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu wystąpili m.in. Aleksandrza Kurzak i Robert Alagna, A BU czy Vadim Repin i Andrei Korobeinikov. Festiwal każdorazowo przyciąga kilkutysięczne rzesze słuchaczy. Pomimo przemian, jakie festiwal przechodził przez 57 lat swego istnienia, nadal zachowuje charakter muzycznego święta, docierając do coraz szerszego kręgu odbiorców. Z całą pewnością mocną wizytówką Muzycznego Festiwalu w Łańcucie jest także wyjątkowa oprawa, pozwalająca jeszcze dogłębniej aprobować 9-dniową muzyczną ucztę.

W PROGRAMIE 58. MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE

l1

THE KING`S SINGERS / Fot. Rebecca Reid

Inauguracja tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się 11 maja o 19:00 w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Usłyszymy The King’s Singers - zespół, który powstał w 1968 r. z inicjatywy szóstki chórzystów – absolwentów King’s College Uniwersytetu Cambridge. Imponujący dorobek artystyczny muzyków znajduje potwierdzenie w szeregu zdobytych nagród, takich jak m.in. dwie statuetki Grammy, nagrodę Emmy, a także wyróżnienie na łamach „Hall of Fame” prestiżowego magazynu muzycznego Gramophone. Z uwagi na duże zainteresowanie zaplanowany został także dodatkowy koncert zespołu The  King’s Singers 12 maja o godz. 15:00, w Sali Balowej. 18 maja publiczność będzie miała okazję oklaskiwać Krzysztofa Jabłońskiego - laureata 3. nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985), a także szeregu czołowych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych.

l2

R. MAJEWSKI,  A. WILCZYŃSKA, A. CEGIELSKI, CZ. BARTKOWSKI / Fot.  Archiwum Filharmonii

Tego samego dnia w łańcuckim hotelu „Sokół” zaprezentowana zostanie twórczość Krzysztofa Komendy - wybitnego polskiego kompozytora, twórcy muzyki filmowej i prekursora jazzu. Za aranżację odpowie zdobywca dwóch prestiżowych nagród muzycznych „Fryderyk” - Andrzej Jagodziński, pianista i aranżer mający na swoim koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, który do współpracy w projekcie zaprosił najlepszych artystów polskiej i światowej sceny jazzowej: Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego, przez dwa lata grającego  w formacji Komedy oraz wokalistkę jazzową Agnieszkę Wilczyńską, cenioną zarówno przez miłośników jazzu, jak i krytyków muzycznych.

l3

JEZIORO ŁABĘDZIE / Fot.  Archiwum Filharmonii

Wielbiciele najsłynniejszego i najbardziej wyczekiwanego przez publiczność baletu wielkiego rosyjskiego romantyka Piotra Czajkowskiego – „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Artystów Opery Lwowskiej, z pewnością wybiorą się do Filharmonii Podkarpackiej 19 maja o godz. 18:00. W skład zespołu wykonawców wchodzą młodzi artyści, zdobywcy międzynarodowych konkursów, doświadczeni choreografowie, najlepsi tancerze Ukrainy. Dyrektorem artystycznym Baletu Lwowskiego jest wybitny artysta – Igor Chramow. 20 maja podczas kameralnego koncertu w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie wystąpi pianistka Mara Dobresco, artystka występująca z recitalami na całym świecie, laureatka licznych międzynarodowych konkursów  oraz Andrei Kivu – wiolonczelista mieszkający w Paryżu, który występował jako solista z wieloma orkiestrami na całym świecie, a na swoim koncie ma wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień.

l4

A. KIVU / Fot.  Archiwum Filharmonii

Tego wystepu z pewnością nie przegapią wielbiciele muzyki J. S. Bacha, chociaż podczas koncertu nie zabraknie także muzyki współczesnej, awangardowej i eksperymentalnej. Andrei Kivu jest jedynym wiolonczelistą na świecie, który opracował i zagrał na wiolonczeli Sonaty i Partity skrzypcowe J. S. Bacha. Kolejnego dnia, 21 maja, również w Sali balowej zamku wystąpią artyści z Włoch. Soqquadro Italiano to grupa muzyczna założona w 2011 roku w Bolonii przez Claudio Borgianniego i Vincenzo Capezzuto. Jako jeden z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych ensambli europejskiej sceny, zdecydowanie wykracza poza ramy stylu klasycznego.

l5

B. NIZIOŁ / Fot.  Archiwum Filharmonii

22 maja w sali balowej zamku wystą- pi wybitny polski skrzypek o światowej sławie - Bartłomiej Nizioł. Artysta jest laureatem nagród na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach skrzypcowych i jako solista występował z najlepszymi orkiestrami na świecie. Artyście towarzyszyć będzie Michał Francuz – wszechstronny i charyzmatyczny pianista i kameralista. Następnego dnia w tym samym miejscu zagra Bilkent Symphony Orchestra, czyli zespół składający się artystów z Turcji i 12 innych krajów. Orkiestrę poprowadzi Michael Maciaszczyk – skrzypek i dyrygent znany ze swoich natchnionych interpretacji i wyjątkowej wrażliwości na barwę dźwięku, a solistą koncertu będzie Krzysztof Meisinger – jeden z najbardziej charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. 24 maja, tym razem na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki wystąpi Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie pod batutą Jiří Petrdlíka, który uznawany jest za jednego z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. W roli solistów wystąpią najbardziej utytułowani artyści polskich scen operowych: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Adam Zdunikowski – tenor, Marcin Bronikowski – baryton.

l6

P. BECZAŁA / Fot. Jean-Baptiste Millot

Koncert wypełnią najsłynniejsze arie i duety operowe. Przedostatniego dnia festiwalu w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku zabrzmi monumentalna Masza h - moll J. S. Bacha. Arcydzieło muzyki dawnej zabrzmi w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz solistów. Koncert finałowy odbędzie się 26 maja o 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej. Wystąpi Piotr Beczała – jeden z najwybitniejszych tenorów lirycznych na świecie, gwiazda scen operowych. Maestria wokalna Beczały porównywana jest do głosu legendarnego Luciano Pavarottiego. Artysta wystąpi u boku Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego.

MARIOLA SZOPIŃSKA-SĄDEK

 

 

Powrót na górę