Z Rzeszowa w świat

anna tomczykMając pod nosem lotnisko spakowałam podręczny, czyli tańszy bagaż, wycelowałam w najtańszy z możliwych bilet i wyruszyłam na południe Włoch, czyli dokładnie na największą wyspę Morza Śródziemnego – Sycylię. Skoro rzeszowski port dał mi taką szansę – nie przepuściłam okazji.

Kto wie, może w przyszłym roku tańsze linie nie zaoferują już rzeszowianom podróży do świata ciepłych mórz, starożytności, wulkanicznych krajobrazów, winnic i owocowych gajów.

Widoczkiem na zatokę Morza Jońskiego ze starożytnego teatru w Taorminie przede mną zachwycał się już sam Jarosław Iwaszkiewicz, nazywając to miejsce najpiękniejszym na świecie.

Zatoka Isola Bella to raj dla romantyków. A całe to niewielkie miasto z IV wieku p.n.e. jest przytulne i zachwyca historią. Wysoko w górach założyli je uciekinierzy z Naksos, napadnięci przez Dionizjosa I. Dziś wąskimi uliczkami przetaczają się tłumy ludzi z całego świata, którzy wydają tu swoje wielkie pieniądze, a miejscowi sprytnie je ściągają.

Tych, co unikają tłoku w czasie wakacji, urzekłaby przestrzeń Syrakuz. Miasto z 733 roku p.n.e., ojczyzna Archimedesa, czaruje zabytkami z jasnego piaskowca, w tym pozostałościami świątyń.

Miłośnicy wysokogórskich wędrówek na Sycylii też mają pole do popisu. Mogą dojść niemal na szczyt wulkanu Etna. Fani upałów – u jego podnóża – zadowolą się gościną mieszkańców Katanii i poznawaniem historii miasta, którą pisały wybuchy wulkanu i ekspansje lawy.

Na koniec wróćmy jeszcze w rejony lotniska w Trapani, gdzie ląduje samolot z Rzeszowa. Stąd niedaleko jest do Palermo – stolicy wyspy. To też starożytne miasto z niezwykłym krajobrazem.

...A po wylądowaniu w Rzeszowie zachwyca... czystość Podkarpacia. Tak schludnie jak u nas nie ma na całej Sycylii. Gdyby rzeszowską czystość przenieść tam – Sycylijczycy mieliby prawo mówić o swojej wyspie – najpiękniejszy zakątek świata. Mimo posiadania wiekowych zabytków i mórz powinni też czasem zaglądać do nas. Bo podróże kształcą... nie tylko historycznie.

Więcej w tej kategorii: « Jest igrzysko, jest ofiara Rozbitek »
Powrót na górę