Super User

Super User

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WIELKANOC KONTRA EUROPA

WIELKANOC, NAJWAŻNIEJSZE ŚWIĘTO CHRZEŚCIJAŃSKIE, W WIELU ZAKĄTKACH EUROPY CELEBROWANE JEST ZUPEŁNIE INACZEJ, NIŻ W POLSCE. ZWYCZAJE BYWAJĄ ZACHWYCAJĄCE, ZADZIWIAJĄCE, CZASAMI KONTROWERSYJNE. ŚWIĄTECZNE TRADYCJE W RÓŻNYCH ZAKĄTKACH EUROPY SĄ TAKŻE WYJĄTKOWĄ ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ DLA OSÓB, KTÓRE WIELKANOC SPĘDZAJĄ POZA GRANICAMI SWOJEJ OJCZYZNY.

PRZEGLĄD RZESZOWSKICH MURALI

W 2018 R. UKAZAŁ SIĘ NA ŁAMACH PISMA „DAY&NIGHT” ARTYKUŁ PT. „PRZEGLĄD RZESZOWSKICH MURALI”. JEST JEDNAK POTRZEBA, ABY POWRÓCIĆ DO TEGO ZAGADNIENIA, GDYŻ W MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM, Z SIEDZIBĄ SEJMIKU WOJEWÓDZKIEGO, SIEDZIBĄ PREZYDENCKĄ, STAROSTWA, DELEGATURY KONSERWATORA ZABYTKÓW, LOKALNEJ KULTURY, NAUKI I SZTUKI ZACZYNA SIĘ COŚ DZIAĆ.

FIT NOWINKI HIT WIOSNY

MIÓD KONTRA CHIPSY. JEDNAK W INNYM WYDANIU. ZDROWE EKO PRZEKĄSKI TO HIT TEJ WIOSNY, KTÓRYM ZDECYDOWANIE WARTO SIĘ ZAINTERESOWAĆ. TESTUJEMY MIÓD MANUKA I WARZYWA W NOWEJ ODSŁONIE. A WSZYSTKO W IMIĘ ZDROWIA, PIĘKNA I… SMAKU!

SLEEP- WALK- ING JONATHAN BREE, Lil’ Chief Records, 2018

Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak brzmiałaby muzyka z początku lat 60. osadzona w brzmieniowym kontekście XXI wieku, to najnowsza płyta nowozelandzkiego producenta oraz multiinstrumentalisty Jonathana Bree, przynosi nader satysfakcjonującą odpowiedź na tak postawioną kwestię.

KOCIE MOJO, CZYLI JAK BYĆ OPIEKUNEM SZCZĘŚLIWEGO KOTA

Szacuje się, że w polskich domach żyje ok. 7 milionów kotów, a ich liczba stale rośnie. To, obok psa, najpopularniejsze zwierzę domowe wymaga opieki, a właściciele kotów powinni dysponować chociażby podstawowymi informacjami na temat swoich pupili. Opisywana książka stanowi szerokie kompendium wiedzy na temat „kociego mojo” i pomoże kociarzom uczynić swoje koty szczęśliwszymi.

SCHAITTER BOHATER NAJNOWSZEGO FILMU ANIMOWANEGO

W Rzeszowie powstaje nowy film animowany odnoszący się do historii miasta. Jest też oparty o dzieje jednej osoby, która z grodem nad Wisłokiem związana była i jest nierozerwalnie. To krótki film pt. „Sklep Schaittra”, w którym zobrazowano jeden dzień z życia Ignacego Schaittra, rzeszowskiego kupca i entomologa. Być może za pośrednictwem tej krótkiej animowanej etiudy stanie się bliższy znany modernistyczny napis na jednej z kamienic przy Grunwaldzkiej, gdzie mowa właśnie o Schaittrach. Do obejrzenia filmu zapraszają jego pomysłodawcy i twórcy, Bartosz Babelski oraz Jacek Gut.

KLIMAT PRAGI JEST DLA KAŻDEGO

Czeska Praga zaskakuje nie od dziś. Brzmi jak frazes, ale tak jest i zmienić tego nie może nic. Nie jest ważne, czy jesteś miłośnikiem zabytków, świetnych widoków, fotogenicznych zakątków i zaułków, dobrego jedzenia, piwa, wspaniałej, sielankowej atmosfery, spokojnego podejścia do życia i zbytniego nieprzejmowania się problemami otaczającymi zewsząd. Bo czeska Praga ma to wszystko.

58. FESTIWAL MUZYCZNY W ŁAŃCUCIE

JEDNA Z NAJURODZIWSZYCH REZYDENCJI MAGNACKICH W POLSCE PONOWNIE ZATĘTNI DOBOROWĄ MUZYKĄ. WIELOWIEKOWE TRADYCJE MUZYCZNE W POSTACI DNI MUZYKI KAMERALNEJ NA ŁAŃCUCKIM ZAMKU ZOSTAŁY ZAINAUGUROWANE W 1961 ROKU PRZEZ JANUSZA AMBROSA, BY PÓŹNIEJ EWOLUOWAĆ W MUZYCZNY FESTIWAL W ŁAŃCUCIE, KTÓRY W TYM ROKU ODBĘDZIE SIĘ PO RAZ 58. BOGATA FORMUŁA PROGRAMU SPRAWIA, ŻE WYDARZENIE CIESZY SIĘ NIESŁABNĄCĄ POPULARNOŚCIĄ NIE TYLKO W NASZYM KRAJU.

HOŁD KOBIECIE, RENESANS I BOTTICELLI - DANIEL PORADA

KOBIETA POSTAWIONA NA PIEDESTALE. SKŁADANIE JEJ OSOBISTEGO HOŁDU ZA JEJ CECHY FIZYCZNE I MENTALNE, A WIĘC ŁAGODNOŚĆ I WDZIĘK. TO WSZYSTKO ZAMKNIĘTE W ZMYSŁOWOŚCI RENESANSU, CZASEM JEDNAK Z DOMIESZKĄ WPŁYWÓW PÓŹNEGO ŚREDNIOWIECZA, Z WSZYSTKIMI WYSTĘPUJĄCYMI WTEDY MOTYWAMI I ZACHOWANIEM KANONU WÓWCZAS OBOWIĄZUJĄCEGO. TAKIE JEST MALARSTWO DANIELA PORADY.

FRANCUSKI MILIARDER PRZEKAŻE 100 MLN EURO NA ODBUDOWĘ KATEDRY NOTRE DAME

François-Henri Pinault, prywatnie mąż Salmy Hayek, przekaże 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame, która stanęła w ogniu wczoraj, 15 kwietnia 2019 roku. Pożar obiektu udało się w całości ugasić dopiero o 4 nad ranem. Na ten moment wiadomo, że udało się uratować konstrukcję budynku i dwie wieże, zniszczony został jednak dach katedry Notre Dame i iglica.

Subskrybuj to źródło RSS