SZTUCZNA INTELIGENCJA

Ostatnio przeczytałam, iż kilku naukowców z szanghajskiego uniwersytetu postanowiło zaangażować sztuczną inteligencję do działań na przecięciu kryminologii, antropologii śledczej w połączeniu z pseudonaukami sprzed ponad 150 lat, wedle założeń, których mózg i cechy twarzy miały bardzo różne znaczenia. Przykładowo rasa biała ma taką a nie inną mózgoczaszkę, więc ma taki a nie inny potencjał intelektualny, odpowiednie ustawienie nosa i ust to fizjonomicznie świadczy o tym i tamtym. Ważne w tym wszystkim jest to, żeby mieć z tyłu głowy to, że wedle takich dziewiętnastowiecznych parateorii pewne cechy fizyczne wpływały na to, kim jesteśmy oraz dokąd zmierzamy.

Czytaj dalej...

ZRÓB NA ŚWIĘTA COŚ DOBREGO

„Wyobraź sobie świat, w którym ludzie są na siebie otwarci i życzliwi. Pomagają tym, którzy znaleźli się w potrzebie. Otwierają się na innych, próbują zrozumieć". Okres świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy jesteśmy bardziej hojni niż zwykle. Chcemy, aby wszyscy, którym w życiu jest ciężko, chociaż w tym czasie poczuli się lepiej. Pomagamy z różnych powodów. Czasem, wdzięczni za to, co mamy pochylamy się nad losem osób potrzebujących. Częściej niż w innych okresach roku, odczuwamy potrzebę zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego. Pomaganie może być też  motywowane chęcią  spłaty za dobro, które kiedyś od kogoś otrzymaliśmy. Pomóc możesz i Ty.

Czytaj dalej...

LISTOPADOWE REFLEKSJE

Moje dwa urwisy śpią. Chyba każda mama lubi patrzeć na ten spokój bijący ze śpiącego dziecka. Kiedy na nich tak patrzę, myślę, jak to będzie. Jak będzie wyglądał ich świat. Ten bardziej dorosły. Czy będą dobrymi ludźmi? Czy będą szczęśliwi? I jak to będzie z tą ich miłością. Tą, która przychodzi niespodziewanie.

Czytaj dalej...

MOGŁO IM SIĘ UDAĆ

Jeszcze kilka lat temu w ogień jedno za drugie mogłoby wskoczyć, a dziś twierdzą, że nie mają nic wspólnego... - Chcę rozwodu - mówi pewnego wieczoru ona do niego.
- Co proszę? A czego Ci brakuje? Duże mieszkanie, dwa samochody, kupujesz co chcesz, nic przecież nie mówię, pieniądze przynoszę, wydawać nie bronię, dbam o Ciebie - mówi on. - No, racja - mówi ona. I nic się nie zmienia przez kilka następnych lat. Ona gotuje. On nie wybrzydza, wszystko zawsze zjada. Jak go najdzie, to i talerz do zmywarki włoży. Czasem powie, że mu smakowało. 

Czytaj dalej...

BABECZKI GÓRĄ!

O sile kobiet można by napisać wiele. Nie, nie – nie będę mówić o tym, jak to świetnie dajemy sobie radę same, bo żadna ze mnie feministka. Jako szczęśliwa żona mogę raczej napisać, jak dużo wsparcie naszych mężczyzn dla nas znaczy, jak nas napędza i motywuje… ale o tym może innym razem. Chociaż obie z niżej opisanych dziewczyn często wspominają, ile to dla nich znaczy. Każda z nich jest inna, łączy je jedno – swoją osobą inspirują, napędzają, dają pozytywnego energetycznego kopa. I wcale nie chcą, żeby ktoś im przyklaskiwał. Po prostu robią swoje.

Czytaj dalej...

"GORSZE" POKOLENIE

Natknęłam się dziś na mema, gdzie ojciec tłumaczy córce jak poznał jej matkę - polubił jej kilka zdjęć na facebooku. Zjechałam sobie na komentarze poniżej i lekko mnie zirytowały. Czasami wydaje mi się, że ludzie albo nie mają co robić i piszą takie głupoty albo są tak sfrustrowani własnym życiem, że potrzebują dać temu upust w Internecie. Przecież w dzisiejszych czasach to całkiem normalna historia. Nie ma co demonizować. Sposób jak każdy inny ważne, że skuteczny. 

Czytaj dalej...

STOP CZERNIAKOWI

Często są z nami od urodzenia, mogą być większe lub mniejsze w zależności od matki natury. Rosną razem z nami lub zostają takiej samej wielkości jak w dniu, kiedy pierwszy raz zorientowaliśmy się, że są naszą częścią. Mogą stać się naszym znakiem rozpoznawalnym jak u Marylin Monroe, albo powodem kompleksów. Zaryzykuję stwierdzenie, że pieprzyki czasem są urocze…

Czytaj dalej...

CENY

Byłam niedawno w autorskim butiku Anny Orskiej – jej nazwisko jest znane wśród polskich projektantów biżuterii. Kolczyki, naszyjniki, bransoletki przez nią zaprojektowane są efektowne i z pomysłem, chociaż mogą okazać się trudne w eksploatacji. Ale nawet zakładając, że godzimy się nosić na sobie wymyślny obiekt, 300 zł za bransoletkę ze sznurka z kawałkiem nieszlachetnego metalu – czy to nie przesada?

Czytaj dalej...

Czas nie poczeka

Po co człowiek wymyślił czas? Na pewno w dobrej wierze. Dziś nie sposób wyobrazić sobie bez niego dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Ale czas oznacza również czekanie… na podwyżkę, wyprzedaż, lepszy humor, dobry moment czy księcia z bajki. Bez sensu. Takie czekanie potrafi zorganizować życie. Niestety nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dietę zaczynamy od pierwszego (jakby to cokolwiek miało zmienić), wymarzoną torebkę chcemy kupić na wyprzedaży (oczywiście wtedy już jej nie będzie), ważną rozmowę z partnerką odkładamy na lepszy czas albo gdy będzie w lepszym humorze.

Czytaj dalej...

TAKI SOBIE MARZEC

Tęsknie za latem. Za słońcem, za parasolkami na rynku, za wycieczkami rowerowymi, koncertami na świeżym powietrzu, za tym, że można z mokrymi włosami wyjść prosto z pod prysznica na pole i wszystkim co wiążę się z upalnymi dniami i ciepłymi nocami. Brakuje mi słońca. Nie takiego przez tydzień na urlopie w ciepłych krajach. Takiego na co dzień. Chciałabym już pozbyć się czapki, szalika, kurtek i płaszczy.

Czytaj dalej...