STOP CZERNIAKOWI

Często są z nami od urodzenia, mogą być większe lub mniejsze w zależności od matki natury. Rosną razem z nami lub zostają takiej samej wielkości jak w dniu, kiedy pierwszy raz zorientowaliśmy się, że są naszą częścią. Mogą stać się naszym znakiem rozpoznawalnym jak u Marylin Monroe, albo powodem kompleksów. Zaryzykuję stwierdzenie, że pieprzyki czasem są urocze…


 Niestety zdarza się tak, że znamię, które jest z nami od urodzenia, staje się powodem naszych problemów ze zdrowiem.  Czerniak to najgroźniejszy nowotwór skóry, niestety wciąż obciążony wysoką śmiertelnością. W Polsce liczba zachorowań na czerniaka ciągle wzrasta. A przecież wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny u ponad 90% pacjentów. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola dermatologiczna znamion. Sygnałem do bezwzględnego kontaktu z dermatologiem jest pojawienie się nowych znamion (nie każdego pieprzyka) lub zmiany zachodzące w już istniejących. Na podstawie cech znamienia (np. wielkości, koloru, asymetrii, obecności różnych struktur widocznych w dermoskopie) dermatolog zdecyduje, czy znamię można zachować, czy też konieczne jest jego wycięcie. W Australii, gdzie od prawie 30 lat prowadzi się akcje profilaktyczne, uświadamiające społeczeństwo ¾ osób regularnie stosuje filtry przeciwsłoneczne i znacznie spadła umieralność z powodu czerniaka.
Dlaczego o tym piszę właśnie teraz? Mamy piękną pogodę, która kusi, aby pozbyć się ubrań. Spragnieni słońca, chłoniemy je w nieskończonych ilościach. Kochamy ten złotawy odcień skóry muśniętej słońcem. Większość z nas nie korzysta jednak z kremów z filtrami. A podstawą profilaktyki przeciw czerniakowi jest regularne badanie znamion oraz właściwa ochrona skóry. To właśnie brak ochrony jest czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko zachorowania na czerniaka. Zbyt długa i częsta ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB bez należytego zabezpieczenia może być punktem zapalnym w tej chorobie. Szczególnie groźne są poparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie i wczesnej młodości. Pierwszym krokiem w profilaktyce czerniaka i innych nowotworów skóry jest stosowanie dobrych preparatów z filtrem ochronnym. Okryci płaszczem ochronnym w postaci kremu z filtrem – mówimy słońcu wielkie tak!

Więcej w tej kategorii: « CENY "GORSZE" POKOLENIE »
Powrót na górę