DOBRE ŹRÓDŁA

Czasami zastanawiam się jak wiele zależy od tego, co ktoś nam na danym etapie życia pokaże, podsunie pod nos i od tego, czy okażemy się otwarci na pewne sugestie. Mogę śmiało powiedzieć, że pewne osoby miały znaczący wpływ na rozwój mojego gustu muzycznego i na to, w jakim kierunku sam podążam w swoich muzycznych poszukiwaniach.

Pierwsze dźwięki mimowolnie chwytałem od sporo starszego rodzeństwa. Dzięki temu, że siostra z bratem słuchali różnej muzyki, mogłem mieć szerszy obraz. Następnie, po erze fascynacji Guns n Roses i Depeche Mode przyszedł czas na hip hop. Cieszę się, że w drugiej połowie lat 90-tych, kiedy komputer był luksusem dla wybranych, o internecie nie wspominając, mogłem oprócz telewizji muzycznych, które jeszcze były muzyczne, czerpać wiedzę z prawdziwych źródeł. Mój kolega Adrian, z którym do dziś grywam w kosza, przywoził co wakacje ze Stanów po kilkadziesiąt świetnych płyt, o których my w Polsce mogliśmy tylko pomarzyć. Chodziło się do niego co kilka dni i pożyczało kolejne płyty, zdając się w dużej mierze na jego rekomendacje. Po latach okazało się, że w większości były to płyty, które weszły do kanonu muzyki hip hopowej. Dzięki Adrian. Kolejną osobą, która miała wpływ na mój gust muzyczny okazał się mój kolega Piotrek Walicki. Kiedy graliśmy razem podczas spotkań czy prób, Piotrek podsuwał mi co chwilę jakieś płyty wykonawców, których wtedy nie znałem albo ledwo kojarzyłem, a teraz są jednymi z moich ulubionych. Oprócz świetnych soulowych czy groove-owych rzeczy jak Dwele, Musiq Soulchild, Yellowjackets czy Soulive, polecał mi też Billa Evansa czy Szopena. Jestem mu teraz za to bardzo wdzięczny. Cieszę się też, że czasami potrafiłem otworzyć się na czyjeś sugestie, bo zazwyczaj im bardziej ktoś do czegoś mnie namawia, tym mniejszą mam ochotę, aby to robić. Z muzyką jest trochę inaczej. Nauczyłem się czerpać z dobrych źródeł i to przydaje się szczególnie teraz, kiedy dostęp do muzyki jest praktycznie nieograniczony i samemu nie jest się
w stanie wyłapać i wyselekcjonować najlepszych rzeczy, które codziennie powstają na całym świecie. Dzielmy się dobrą muzyką zamiast kolejnymi nudnymi selfies.

Więcej w tej kategorii: « OCH AMY ODDAJCIE SUPERSONICS! »
Powrót na górę