Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 197

Związek na odległość... czy można go utrzymać?

  • Napisane przez 

Jeszcze kilka lat temu wydawało mi się, że nie można stworzyć związku na odległość. Jednak w oparciu o własne doświadczenia, jak i te z życia moich znajomych, mogę teraz stwierdzić, że byłam w błędzie. Wielokrotnie spotkałam się z osobami, które ceniły sobie wolność i własną przestrzeń życiową. Czasami w obawie przed bliskością czuły się mniej skrępowane w związkach na odległość, a w ten sam sposób zaspokajały chęć posiadania partnera. Działo się tak również w przypadku tych, którzy przez dłuższy okres nie mieli „drugiej połówki” i ciężko było im zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń.

Teraz związki na odległość możemy najczęściej zaobserwować wśród studentów oraz osób decydujących się na pracę za granicą. Zdarza się też, że poznajemy kogoś w trakcie wyjazdu służbowego lub podczas wakacji. I co wtedy? Dlaczego w pierwszej chwili nachodzą nas pesymistyczne myśli? Dlaczego zbagatelizowanie dzielącej nas odległości wydaję się być aż tak trudne?

Większość z nas ma potrzebę obcowania z drugim człowiekiem. Może to być najzwyklejsze chodzenie na randki bądź też trzymanie się za ręce. Doskonale opisuje to Michaił Bachtin: „Istnieć – to znaczy dialogowo obcować z kimś (…) tylko w obcowaniu, we wzajemnym oddziaływaniu (…) odsłania się człowiek w człowieku – wobec siebie i innych”.

Decydując się na związek na odległość nie możemy zaspokoić potrzeby bliskości, a tęsknota z uwagi na nieobecność partnera wydaje się być nie do pokonania. Jednak dzielące kilometry nie muszą być przyczyną złej przyszłości związku. Należy natomiast nauczyć się w jaki sposób przetrwać te trudne chwile.

Z dotychczasowych obserwacji i doświadczenia śmiem twierdzić, że my kobiety mamy skłonność do szybszego angażowania się w związek niż nasi partnerzy. Dlatego też w przypadku związku na odległość należy określić poziom zaangażowania każdej z osób, by nie doszło do rozczarowania lub nieprzyjemnych konfrontacji.

Jak to w każdej innej relacji partnerskiej, kolejną istotną rzeczą jest zaufanie, a co się z tym wiąże – zazdrość. Pamiętajmy zatem o szczerości i dzieleniu się odczuciami, co może jedynie zbliżyć i poprawić relacje między partnerami. Rozmawiajmy o emocjach i wątpliwościach. Nie pozwólmy na to, by nasza wyobraźnia i niepokój przejęły nad nami kontrolę. Powinniśmy dążyć do stabilności i pewności.

Jak zostało to udowodnione, jakość komunikacji pomiędzy parami mieszkającymi razem oraz tymi żyjącymi na odległość ma odmienny charakter. Pary, które dzielą kilometry, komunikują się bardziej intensywnie, przekazują sobie więcej informacji, wkładając tym samym więcej wysiłku w przekazywanie uczuć.

Już od samego początku warto zaplanować sposób komunikowania się z partnerem. Za pomocą rozmów telefonicznych, smsów, oraz wielu portali możemy utrzymywać systematyczny kontakt. Musimy być jednak ostrożni, gdyż nie widząc mowy ciała możemy często źle zinterpretować ton głosu lub intencje rozmówcy, a przez to doprowadzić do zbytecznej kłótni. Każdy z nas też ma przecież prawo do gorszego dnia. Z tymi formami komunikacji wiążą się również koszty, z którymi należy się liczyć. Niestety, nie wszystkich na to stać, dlatego należy przemyśleć to, jak bardzo zależy nam na drugiej osobie. Związki na odległość mogą jedynie przetrwać wśród osób z silną osobowością, które nie wyobrażają sobie życia bez „drugiej połówki”.

W jednym z artykułów przeczytałam, że aby utrzymać związek na odległość para powinna spotykać się raz na miesiąc. Nie mogę się jednak zgodzić z tą wypowiedzią, gdyż nie jest to możliwe we wszystkich przypadkach zarówno z uwagi na codzienne zobowiązania, jak i koszty podróży. Jest to tym bardziej utrudnione, gdy nasz partner mieszka w innym kraju. Jednakże podczas każdej z wizyt warto zaplanować kolejne. Będziemy wtedy bardziej podekscytowani następnym spotkaniem.

Musimy również pamiętać o tym, by w wolnych chwilach zająć się sobą i skupić się na czymś przyjemnym. Spotykajcie się z przyjaciółmi, poświęćcie więcej czasu na naukę, na uprawianie sportów i rozwijanie pasji. To wszystko pozwoli na wyzbycie się negatywnych myśli, a przy tym samym zminimalizuje uczucie tęsknoty.

Jest również wiele rzeczy, które partnerzy będąc oddzielnie mogą robić razem. Dlaczego nie obejrzeć filmu lub ulubionego serialu w TV o tej samej porze, a później porozmawiać na jego temat? Albo wybrać się w tym samym czasie do kina? Również nie musimy sami jeść kolacji. Wystarczy jedynie włączyć kamerkę, wspólnie przygotować posiłek, a następnie zjeść go razem z partnerem. Uruchomijmy wyobraźnię, a pomysłów pojawi się znacznie więcej!

W szybszym lub późniejszym okresie w zależności od tempa, w którym rozwija się związek, należałoby zastanowić się nad planami na przyszłość. Związek na odległość powinien zbliżać partnerów. Dlatego też należy przedyskutować wspólne cele i sposób ich realizacji. Często plany na przyszłość związane są z koniecznością przeprowadzki jednej z osób. Niejednokrotnie zmiana miejsca zamieszkania może być źródłem niesamowitych przeżyć i nowych możliwości zawodowych. Zatem do wszystkiego należy podejść pozytywnie. Jeśli jednak nie jesteśmy na to gotowi lub nie chcemy zmierzyć się z tak wielkim wyzwaniem, warto zastanowić się nad przyszłością tego związku.

Jedno jest pewne, aby się udało, musimy pokochać samych siebie!

Powodzenia!

Więcej w tej kategorii: « „(Paro-) statkiem w piękny rejs...
Powrót na górę