Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 203

Jak najmocniej!

  • Napisane przez 

W dzisiejszych czasach, kiedy jak śpiewa Grzegorz Markowski, lider zespołu Perfect, w piosence pt. „Każdej nocy” Skrojeni na miarę moich wad, Sprzedawcy powiedzą mi co bym chciał, Emocje wyprane w hicie dnia, Zapłacę i mam! nie mamy najmniejszych szans obronić się przed wszechobecną reklamą i wpływem na nasze decyzje podczas wypadu do pubu, robienia zakupów, przeglądaniu stron www czy buszowaniu po sklepach internetowych. Ze wszystkich stron jesteśmy „otoczeni” reklamami, propozycjami, sugestiami. Specjaliści od marketingu i psychologii reklamy lepiej od nas samych wiedzą, czego w danym momencie potrzebujemy, jak spełnić nasze zachcianki i zaspokoić nasze potrzeby oraz realizować nasze marzenia.

Żyjemy w takich czasach, gdzie wszystko można sprawdzić, zbadać, zmierzyć, testować, a otrzymane precyzyjne wyniki z powodzeniem stosować w praktyce. I oto cała tajemnica jaka rządzi światem marketingu i sprzedaży.

Każdy z nas jest klientem, robimy zakupy, korzystamy z usług, bierzemy udział w konsumpcji. I wyobraźcie sobie, że na każdym kroku, podczas wykonywania tych czy innych czynności jesteśmy obserwowani albo „sterowani” przez specjalistów od sprzedaży i marketingu. Ja was nie chcę straszyć i nie popadam w paranoję. Stwierdzam tylko fakt. Są takie czasy, że czas to pieniądz i każdy klient to też pieniądz. Wiem, brutalne stwierdzenie, ale rzeczywiste. Skoro każdy klient to pieniądz, to specjaliści są od tego – i za to korporacje płacą naprawdę dobre pieniądze – żeby poznać nasze preferencje zakupowe, marketingowe, usługowe i nas testować, aby znaleźć nasze słabe lub stałe punkty i nami „kierować” podczas zakupów.

Dobra wiadomość jest taka, że ogrom możliwości reklamowych został już wykorzystany i na pewne zabiegi reklamowe i marketingowe jako konsumenci jesteśmy w pełni uodpornieni i najczęściej nie reagujemy na nie, albo jak już coś zwróci naszą uwagę i wyczujemy reklamę – to automatycznie włączamy wsteczny w naszym mózgu i ignorujemy te sygnały. Ale was zaskoczę! Bo jest jeszcze spora część chwytów i zabiegów marketingowych o których nie wiecie i nie macie pojęcia, że są stosowane, a ku ogromnej radości marketerów i handlowców z powodzeniem im ulegacie. Tym co jest teraz „najmodniejsze” i najbardziej skuteczne w reklamach, marketingu, sprzedaży to umiejętne oddziaływanie na emocje klienta. Tak, dokładnie chcę powiedzieć, że podczas zakupów nasze zmysły są w rękach profesjonalistów – marketerów i PRowców. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej stosowanych narzędzi marketingowych jest scentmarketing – marketing zmysłowy.

Marketing zmysłowy dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżniamy marketing sensoryczny, czyli zapachowy, audio marketing, czyli marketing muzyczny, oraz merchandising – najprościej tłumacząc marketing wizualny.

Jak sami widzicie, każdy z tych rodzajów marketingów jest niesamowitym polem do badań, analiz, testów, w szczególności nas jako klientów. Firmy chcą jak najmocniej móc wpływać na nas jako konsumentów, wiec będą się bardzo starać i stosować różne formy poznania nas (od strony emocjonalnej, zmysłowej), aby jak najlepiej się do nas dopasować i stworzyć produkt czy usługę idealną pod nas. A to dopiero początek tych nowoczesnych marketingowych i innowacyjnych działań dla dobra klienta. Nie bądźmy obojętni na te działania i mimo że im nie zapobiegniemy, to przynajmniej będziemy ich świadomi.

Powrót na górę