WIELKIE JAJO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ ŚWIĘTA WIELKANOCNE KOJARZĄ SIĘ NAM GŁÓWNIE Z JAJKIEM. OD TYSIĘCY LAT SPOŻYWAMY GO POD ROŻNYMI POSTACIAMI. NA TWARDO, MIĘKKO, JAKO JAJECZNICĘ CZY SKŁADNIK WIELU CIAST. ALE JEST TEŻ WIELE INNYCH NIETYPOWYCH ZASTOSOWAŃ TEGO UBOCZNEGO PRODUKTU KURY.

 

Z chaosu wyłoniło się olbrzymie jajo, z którego wykluł się świat - w wyobrażeniach wielu ludów pierwotnych wszechświat był monstrualnym jajem, które uformował wszechmocny i niewidzialny Bóg. Jajko przez tysiące lat ewaluowało: od symbolu religijnego stało się także zabawką, produktem reklamowym, bohaterem wielu książek, kawałów czy żartów, a także postacią filmową, obiektem dla wielu malarzy.

JAJO W DRINKACH

Napoje z dodatkiem jajek istnieją od wielu lat. Są jednak mało popularne ze względu na możliwość zatrucia się salmonellą. Całe jajko, żółtko lub białko jaja kurzego dodaje się zarówno do drinków alkoholowych, bezalkoholowych, herbaty, kawy, gorącej czekolady, bawarki, piwa, a nawet do wina!

Pink Lady

Składniki:
60 ml rumu
20 ml grenadyny
20 ml soku z cytryny
białko z jajka
lód

Zmiksować wszystkie składniki z lodem, a następnie przelać trunek do wysokiego kieliszka, np. do szampana.

JAJO W KOSMETYKACH

Jajka to prawdziwa kopalnia witamin: A, z grupy B, D, E, H i minerałów (fosfor, siarka, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem, chlor, jod, fluor, żelazo). Są nie tylko wspaniałym, zdrowym pożywieniem, ale i składnikiem wielu kosmetyków: odżywek, kremów, maseczek czy peelingów.

Peeling do ciała

Wsyp do garnka 2 garści płatków owsianych i zalej je letnią wodą. Po kilku minutach dodaj 2 żółtka i dokładnie wymieszaj składniki. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, możesz rozrzedzić ją mlekiem. Weź letni prysznic. Zamiast żelu do mycia użyj przygotowanego peelingu. Przez kilka minut delikatnie masuj nim wilgotną skórę. Potem spłucz resztki wodą.

JAJO W DOMU

-jako klej: surowe białko jaja może być świetnym klejem. Świetnie poradzi sobie z przyklejeniem papieru czy tekturą

-do czyszczenia torebek skórzanych: jeśli torba z ciemnej skóry jest już trochę zniszczona, możesz przywrócić jej dawną świetność. Pianę z białka rozmieszaj z kilkoma kropelkami terpentyny. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie tą substancją poleruj powierzchnię torebki.
-do czyszczenia srebra: srebrna biżuteria lub sztućce pokryły się nieestetycznym nalotem, po raz kolejny możesz wykorzystać pianę z białka. Pamiętaj, że musisz być ostrożna, aby przy czyszczeniu nie porysować powierzchni - użyj miękkiej szmatki!
-do czyszczenia rur: nie musisz używać drogich, żrących i toksycznych środków chemicznych do czyszczenia kanalizacji. Jako zamiennik idealnie nadają się skorupki jaj. Rozdrobnione skorupki jaj należy umieścić w zlewie, strumień wody będzie je zmywał, a one będą udrażniały rury.

JAJO W OGRODZIE

jako nawóz: skorupki jaj pozornie wydają się być całkowicie bezużyteczne. Jeśli masz ochotę je wyrzucić, lepiej się zastanów - są świetnym nawozem. Rozdrobnij je w wodzie, odstaw na kilka dni, a następnie podlej miksturą roślinki doniczkowe lub ogrodowe.

ZA SZULC

Powrót na górę

GOŚĆ WYDANIA