MAŁA CZRNA NA 5 SPOSOBÓW - ALTERNATYWNE METODY PARZENIA KAWY

WIĘKSZOŚĆ Z NAS NIE WYOBRAŻA SOBIE PORANKA BEZ FILIŻANKI POBUDZAJĄCEJ, AROMATYCZNEJ KAWY. NAJCZĘŚCIEJ SIĘGAMY PO SPRAWDZONĄ KLASYKĘ, CZYLI MAŁĄ CZARNĄ LUB MAŁĄ BIAŁĄ. JAKIE ISTNIEJĄ ZAMIENNIKI DLA POPULARNEGO ESPRESSO I POWSZECHNIE ZNANEJ CAFFÈ  LATTE? ZAPRASZAMY NA KRÓTKI PRZEGLĄD NAJPOPULARNIEJSZYCH METOD ALTERNATYWNEGO PARZENIA KAWY.

DOSKONAŁA FORMA UŻYTKOWA, CZYLI CHEMEX

Twórcą urządzenia jest chemik, który przy tworzeniu projektu inspirował się sprzętem laboratoryjnym. Z wyglądu przypomina oryginalny, szklany wazon lub finezyjną kolbę laboratoryjną. Chemex to rodzaj prostego ekspresu, do którego wlewamy wrzątek, który powoli przesiąka przez specjalny, papierowy filtr wypełniony grubo zmielonymi ziarnami kawy. Kawa przygotowana w urządzeniu ma herbacianą barwę, jest klarowna, do tego niezwykle aromatyczna i delikatna w smaku. Jako ciekawostkę można dodać, że Chemex został uznany za przykład doskonałej formy sztuki użytkowej i jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów współczesnych czasów.

KAWIARKA, CZYLI ALTERNATYWNA KLASYKA

Kawiarka to urządzenie, którego konstrukcja nie zmieniła się wiele od początków XX wieku, a więc od czasu jego zaprojektowania. Wykonany ze stali lub aluminium czajniczek zbudowany jest ze zbiornika na wodę, lejka z sitkiem i pojemnika na kawę. Sposób działania kawiarki jest prosty. Podgrzana w dolnym zbiorniku woda zostaje wypchnięta pod wpływem wysokiego ciśnienia do góry, po czym przechodzi przez sitko i lejek z kawą, powodując, że w górnym naczyniu zbiera się aromatyczny napar. Kawiarka to alternatywna klasyka dla tych, którzy szukają ekonomicznego i łatwego w obsłudze zamiennika klasycznego ekspresu ciśnieniowego.

KAWA METODĄ PRZELEWOWĄ, CZYLI DRIP

Dripper jest łatwym w obsłudze, niedrogim i praktycznym urządzeniem w kształcie filiżanki. Może być wykonany z plastiku, porcelany lub szkła. Umożliwia parzenie kawy metodą przelewową, bezpośrednio do kubka, filiżanki lub dzbanka. Do przygotowania naparu tym sposobem wystarczy dripper, papierowy filtr, zmielona kawa, gorąca woda oraz naczynie, do którego będzie spływał gotowy napar. Ze względu na niewielkie rozmiary i wagę, urządzenie dobrze sprawdzi się w podróży.

ZAPARZACZ TŁOKOWY - FRENCH PRESS

French press jest wykonywany ze szkła lub metalu i stali nierdzewnej, składa się z cylindra i tłoku, na końcu którego znajduje się sitko. Jakie są zalety urządzenia? Przede wszystkim funkcjonalność, szybkość i łatwość parzenia oraz cena. Do przyrządzenia kawy tą metodą nie potrzebujemy filtrów ani jakichkolwiek innych dodatków. French Press to dobry wybór dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z alternatywnymi metodami parzenia kawy. Zaparzacz sprawdzi się nie tylko do przyrządzania kawy, ale i liściastej herbaty.

KAWA ZE STRZYKAWKI - AEROPRESS

Aeropress został skonstruowany 13 lat temu przez amerykańskiego twórcę zabawek. Budowa urządzenia jest prosta, sprzęt składa się z cylindra z sitkiem oraz zakończonej gumową uszczelką kolby. Działanie Aeropressu jest podobne do działania strzykawki. W sitku umieszczamy specjalny filtr, następnie przesypujemy zmieloną kawę do cylindra, zalewamy gorącą wodą i mieszamy, po czym przeciskamy napar przez filtr do naczynia. Gotowe! Tym, co wyróżnia Aeropress jest jego uniwersalność – urządzenie łączy w sobie zalety tradycyjnego ekspresu, metody przelewowej i French pressu. O popularności Aeropressu świadczy fakt, że od kilku lat organizowane są mistrzostwa świata w parzeniu kawy właśnie tą metodą.

Każdy ze sposobów pozwala na wydobycie z tej samej kawy innych aromatów i smaków. Alternatywne metody nie są wbrew pozorom skomplikowane, a z zaparzeniem aromatycznej kawy za pomocą kawiarki, Aeropressu czy Chemexu poradzą sobie nie tylko doświadczeni bariści.

KAJA KUSTRA

 

Powrót na górę