fot. Paweł Dubiel fot. Paweł Dubiel

I ROCZNICA OTWARCIA MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW W MARKOWEJ

Uroczystości związane z pierwszą rocznicą otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów odbyły się 17 marca w Markowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, metropolita przemyski abp Adam Szal, szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał list podsumowujący rok działalności placówki: „Bardzo się cieszę, że to szczególne miejsce pamięci jest teraz chętnie odwiedzane przez licznych gości (…). Wielką zasługą tego miejsca jest upamiętnienie wszystkich Polaków Ratujących Żydów i tych, których losy są już znane i także wszystkich tych, którzy wciąż pozostają bezimienni” – brzmiał fragment listu prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas jubileuszu nie zabrakło także marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, a także pomysłodawców muzeum: dra Mateusza Szpytmy, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Romaniuka. Wstępem do uroczystości był występ muzyczny Agnieszki Kowalczyk. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać utworu „Eli Ata” w jej wykonaniu.

Mimo że Muzeum w Markowej jest jedną z najmłodszych placówek muzealnych w regionie i w kraju, cieszy się ogromnym zainteresowaniem, widocznym już po zaledwie roku działalności. Jako pierwsza instytucja muzealna poświęcona Polakom, którzy narażając własne życie nieśli pomoc prześladowanym w czasach II wojny światowej Żydom, wykorzystuje nowoczesne formy przekazu, spełniając najnowsze standardy muzealnictwa. Główna wystawa pokazuje znane i udokumentowane przypadki udzielenia przez Polaków pomocy Żydom. Centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symboliczny dom rodziny Ulmów. Wyjątkowym uzupełnieniem jubileuszowych uroczystości był pokaz filmu w formie video mappingu, który wyświetlony został na fasadzie muzeum.

 17 marca, fot. Paweł Dubiel

Powrót na górę