fot. Sebastian Stankiewicz / Estrada Rzeszowska fot. Sebastian Stankiewicz / Estrada Rzeszowska

664-LECIE RZESZOWA. HONOROWI OBYWATELE MIASTA RZESZOWA: MARTA PÓŁTORAK I JERZY POSŁUSZNY

Wielka gala z okazji 664-lecia Miasta Rzeszowa odbyła się 20 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej. Uroczystość rozpoczęła się koncertem pianisty i laureata wielu międzynarodowych konkursów, Macieja Skarbka, który zagrał „Walce szlachetne i sentymentalne” Maurice’a Ravela. Zgodnie z tradycją, tuż po powitaniu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, posłowie,  przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa z Kaźmierzem Górnym, biskupem seniorem i Honorowym Obywatelem Miasta oraz przemówieniu gospodarza miasta, Tadeusza Ferenca, a także tradycyjnym streszczeniu historii dziejów miasta przez Andrzeja Szymanka, dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń dla Honorowych Obywateli Miasta Rzeszowa.

Do tego zaszczytnego grona w tym roku dołączyli: pierwsza w tym gronie kobieta, Marta Półtorak, właścicielka centrum kulturalno-handlowego Millenium Hall oraz prezes firmy „Marma Polskie Folie”, a także prof. Jerzy Posłuszny, rektor i założyciel Rzeszowskiej Szkoły Wyższej WSPiA. Laudację o dokonaniach i osobowości Marty Półtorak wygłosił Konrad Fijołek - wiceprzewodniczący Rady Miasta, który podkreślił, że Marta Półtorak jest „Prawdziwym człowiekiem renesansu, a jej filozofia działania jest spójna z naszym wiodącym hasłem „Rzeszów – stolica innowacji”. O zasługach Jerzego Posłusznego opowiadał Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta, który zapewnił, że „nikt z radnych nie miał najmniejszych wątpliwości, co do tego, że prof. Posłusznemu należy się tytuł Honorowego Obywatela Miasta”.

Podczas swojego wystąpienia, Marta Półtorak zacytowała papieża Jana Pawła II słowami fragmentu listu do kobiet: „Kobieta bowiem, być może  bardziej jeszcze niż mężczyzna, widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem. Niezależnie od układów, ideologicznych, czy politycznych, widzi go w jego wielkości i stara wyjść mu naprzeciw”. Marta Półtorak przywołała także postać Walentiny Tierieszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie oraz anegdotę: „Przychodzi mężczyzna do księgarni i pyta ekspedientkę: gdzie leży pozycja „Mężczyzna – pan i władca”? Na co ekspedientka odpowiada: proszę poszukać w dziale „baśnie i legendy”. Podsumowując swoje wystąpienie Marta Półtorak dodała: „mogłabym mieszkać w każdym innym miejscu, jednak wybrałam Rzeszów i naprawdę nie żałuję”. Jerzy Posłuszny swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowań swoim współpracownikom, bez których nie mogłaby funkcjonować Rzeszowska Szkoła Wyższa WSPiA. Honorowy Obywatel Miasta dodał także, że „dziś jesteśmy dumni, że mieszkamy w Rzeszowie, mieście które znakomicie się rozwija”. Wśród przemawiających był także biskup Kazimierz Górny, który pogratulował odznaczeń nowym Honorowym Obywatelom Miasta i złożył prezydentowi życzenia poszerzenia granic Rzeszowa.

Po oficjalnej części uroczystości na scenie wystąpiła Lora Szafran, wybitna polska wokalistka jazzowa, która zaśpiewała przeboje Władysława Szpilmana, Henryka Warsa i Jerzego Wasowskiego. Kolejno zgromadzeni goście zostali zaproszeni na uroczysty poczęstunek i tort urodzinowy.

20 stycznia, fot. Sebastian Stankiewicz / Estrada Rzeszowska

Powrót na górę