PRZYGOTUJ AUTO NA ZIMĘ

MRÓZ, ŚNIEG, LÓD, SÓL, A DO TEGO CIĄGŁE WAHANIA TEMPERATURY. SPIESZYMY SIĘ RANO DO PRACY, CHCEMY ODPALIĆ AUTO, A TU NIESPODZIANKA. SILNIK NAWET NIE DRGNIE. KILKA NIECENZURALNYCH SŁÓW POD NOSEM NICZEGO NIE ZMIENI. JAK ZATEM PRZYGOTOWAĆ AUTO NA ZBLIŻAJĄCĄ SIĘ PORĘ ROKU – ZIMĘ?

 

Zima zwykle zaskakuje drogowców, ale ty nie daj się jej zaskoczyć. To ostatni moment na przygotowanie auta przed sezonem zimowym.

 

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

Kiedy temperatura powietrza spada do zera stopni Celsjusza, pojawia się pierwszy śnieg, w warsztatach samochodowych ruch pełną parą. Wymiana opon letnich na zimowe to podstawowa sprawa każdego rozważnego kierowcy. Choć w naszym kraju nie ma obowiązku zmiany opon, to na szczęście większość kierowców stosuje się do zaleceń. Zimowe ogumienie powinno mieć lepszą przyczepność, więc im szersze opony, tym większa powierzchnia stykająca się z podłożem. Zakładając „zimówki” należy sprawdzić ich stan oraz głębokość bieżnika.

 

 

PŁYNY I OLEJE

Przy padającym śniegu i lodzie na drogach widoczność to numer jeden. Przed pierwszymi przymrozkami warto wymienić płyn do spryskiwaczy. Ten zimowy nie zamarza. Przy bardzo niskiej temperaturze olej gęstnieje. Warto więc w zimie przestawić się na olej syntetyczny, który jest rzadszy i nie gęstnieje nawet przy temp.
- 26C. Warto także przy okazji wizyty w warsztacie samochodowym sprawdzić poziom płynu chłodniczego.

 

 

USZCZELKI I ZAMKI

Gumowe części auta, jak np. uszczelki przy szybach, drzwiach, pióra wycieraczek, podczas niskiej temperatury są narażone na pęknięcia. Aby temu zapobiec, warto pokryć je smarem z niską zawartością wody. Zamki w drzwiach zapuszczamy specjalnym preparatem, który chroni mechanizm przed zamarzaniem.

 

 

FULL BATERIA

Do najczęstszych zimowych udręk kierowców należą kłopoty z akumulatorem. Jeśli Twój egzemplarz liczy już co najmniej 5 lat, warto przetestować go przed nadejściem mrozów oraz mieć przy sobie komplet kabli do akumulatora, które uratują nas w podbramkowej sytuacji.

 

ZIMOWE DOPOSAŻENIE

Skrobaczka, odmrażacz do zamków, szczotka do zmiatania śniegu, łańcuchy na opony, kable rozruchowe – to przydatne sprzęty
w zimowym wyposażeniu auta. Warto więc kupić te lepsze, renomowanych firm.

Jak dbać o auto zimą? - wyjaśnia Tomasz Skiba z Myjni Millenium: Sól rozsypywana zimą na drogach może spowodować wiele szkód na stalowych i aluminiowych częściach samochodu. Dlatego też zaleca się w tym okresie myć auto przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej robić to w zamkniętym pomieszczeniu, aby woda mogła swobodnie ścieknąć i wyschnąć. Nie zaleca się mycia auta na powietrzu i pozostawiania go tam do wyschnięcia. Niska temperatura może spowodować, że popękają nam uszczelki, a zgromadzona woda, na przykład w zamkach, zamrozi się i nie otworzymy rano auta. Aby do tego nie dopuścić, warto gumowe elementy co jakiś czas przesmarować specjalnym silikonem. Zimą nie należy rezygnować z woskowania auta. Sól oraz inne zanieczyszczenia z drogi mogą porysować lakier, a warstwa wosku dodatkowo zabezpieczy go przed tym procederem.

IZA SZULC

 

Powrót na górę