NAJWAZNIEJSZE ZMIANY W TYM ROKU

NIEDZIELE BEZ HANDLU, PŁATNE REKLAMÓWKI, NOWE SKŁADKI ZUS – NOWY ROK PRZYNOSI NAM ZMIANY W WIELU PRZEPISACH. PONIŻEJ NAJWAŻNIEJSZE Z NICH.

 

KWOTA WOLNA

Od stycznia roku 2018 kwota wolna od podatku wzrosła z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Nie zmieni się kwota wolna od podatku w przypadku rocznych dochodów przekraczających 13 tys. zł, ale niższych niż 85 tys. 528 zł rocznie. Nadal wyniesie 3091 zł.

PŁACA MINIMALNA

Również od początku roku minimalna płaca wzrosła do 2100 zł brutto. Oznacza to wzrost o 100 zł (5 proc.) w stosunku do 2017 roku. Na "rękę" etatowy pracownik dostanie ok. 1530 zł.

ZMIANY W SKŁADKACH

Jednym przelewem, zamiast trzech albo czterech, przedsiębiorca opłaci składki na: ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Każda firma końcem zeszłego roku otrzymała dedykowany numer rachunku składkowego. Jego końcówka to numer NIP przedsiębiorcy. I tak - minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców obecnie wynoszą:
składka emerytalna (520,36 zł), składka rentowa (213,26 zł), składka chorobowa (65,31 zł), składka na Fundusz Pracy (65,31 zł). Końcem stycznia ma zostać podana wysokość składki zdrowotnej. Nawet jednak jeśli pozostałaby bez zmian (297,28 zł), pełna składka ZUS wzrosłaby z obecnych ok. 1172 zł do około 1210 zł.

DO SKLEPU Z WŁASNĄ TORBĄ

Zgodnie z nowymi przepisami od stycznia sklepy nie mogą rozdawać bezpłatnie jednorazowych plastikowych toreb. Opłatą recyklingową zostaną objęte lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego. Wynika to z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Za reklamówkę możemy zapłacić od 20 gr nawet do złotówki.

NIEDZIELA BEZ HANDLU

Od 1 marca w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, z pewnymi odstępstwami. Natomiast od 2020 roku będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Na szczęście zakaz nie objął sklepów interetowych.

dniwolneodhandlu

PUNKTY KARNE PO NOWEMU

Od czerwca kierowca, który przekroczy dopuszczalną liczbę punktów karnych, zostanie wysłany na obowiązkowy kurs reedukacyjny, po którym jego konto się wyzeruje. Kurs będzie trwał cztery dni przez siedem godzin dziennie, będzie organizowany tylko w dni robocze i będzie kosztował 500 złotych. Szkolenie będzie można odbyć tylko raz na pięć lat. Jeżeli kierowca wcześniej zbierze komplet 24 punktów, to straci uprawnienia do kierowania pojazdem.

JEDNOLITY PLIK KONTROLNY

Od nowego roku mikroprzedsiębiorcy (firmy do 10 osób rozliczające podatek VAT) dołączyli do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w wersji elektronicznej, w formie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT. Zmiany nie ominęły również osób ubiegających się o ulgę rehabilitacyjną (ta wzrosła z 9120 zł do 10 080), płacących podatek od nieruchomości, prawie pracy, programie 500 Plus.

KATARZYNA MICAŁ

Powrót na górę