Fot. Archiwum Day&Night Fot. Archiwum Day&Night

JAK OPTYCZNIE POWIĘKSZYĆ MIESZKANIE

MAŁE MIESZKANIE TO CZĘSTO SPORY KŁOPOT, JEDNAK ODPOWIEDNIO ZAARANŻOWANE MOŻE BYĆ WSPANIAŁYM I PRZYTULNYM MIEJSCEM. JAK ZAARANŻOWAĆ WYGODNĄ I FUNKCJONALNĄ PRZESTRZEŃ DO ŻYCIA W WERSJI MINI, KTÓRA BĘDZIE ZACHWYCAĆ POMYSŁEM I ESTETYKĄ? OTO KILKA SPRAWDZONYCH ROZWIĄZAŃ.

 

Światło i kolor

Sprzymierzeńcami małej przestrzeni są jasne kolory i światło.  Warto pamiętać, że najlepszym kolorem do mikro-mieszkania jest brak koloru. Jeśli jednak nie lubisz bieli zdecyduj się na jeden kolor, który będzie przewijał się w całym mieszkaniu. Powinien być jasny i neutralny. Dodatkowo, różnymi odcieniami tego samego koloru podkreśl funkcjonalny podział przestrzeni. Aby twoje mieszkanie wyglądało na większe, wykorzystaj zarówno naturalne jak i sztuczne światło.

 

Meble

Bez względu na wielkość mieszkania postaraj się, aby każda przestrzeń spełniała kilka różnych funkcji. Narożnik w pokoju dziennym może świetnie sprawdzić się nocą jako łóżko, stół może służyć również jako biurko. W małym mieszkaniu wystarczy zaledwie kilka mebli - jednak dobrze by były odpowiednio przemyślane. Postaw na jeden przyciągający uwagę w pomieszczeniu mebel. Designerski stolik kawowy, fotel czy  komplet wypoczynkowy sprawi, że twoje mieszkanie stanie się przytulne.

 

Fototapety 3D

Optycznie powiększają pomieszczenie dzięki złudzeniu optycznemu. Mogą przedstawiać abstrakcyjne grafiki, lub zdjęcia z pięknego zakątka na końcu świata. Ważne aby był to obraz z wyraźnie widoczną perspektywą, która daje wrażenie głębi. Świetnie sprawdzą się w tej roli uliczki, leśne ścieżki czy mosty. Inne motywy na fototapety 3D to krajobrazy bez dużych obiektów na pierwszym planie. Pożądany efekt osiągniemy również dzięki fototapecie przedstawiającej okno i widok za nim.

 

Porządek

Małe mieszkania nie lubią bibelotów i przesytu ozdobników czy dekorów. Wyrzuć lub oddaj komuś wszystkie niepotrzebne bibeloty. Aby uniknąć efektu nieporządku ważne są liczne schowki, szafki i pudełka. Łatwo ukryć w nich rzeczy, których nie chcemy mieć na widoku.  Książki trzymaj ułożone na półkach, drobne rzeczy w pudełkach pod łóżkiem, ubrania w szafie, zaś na drzwiach szaf zawieś organizery. Przy sprzątaniu segreguj i pilnuj aby nie gromadzić niepotrzebnych przedmiotów.

 

Lustra

W większości naszych domów wiszą tylko w garderobie,  łazience czy przedpokoju. To błąd! Lustra czynią wizualne cuda. Lustro to najprostszy sposób na dodanie pomieszczeniu powierzchni. Można je powiesić tak naprawdę w każdym pomieszczeniu. Trzeba tylko odpowiednio dobrać ramę, czy w przypadku jej braku, wielkość i kształt. Nie decyduj się na barokowe ramy, które wprowadzają do wnętrza ciężkość. Prostota i minimalizm są Twoimi największymi sprzymierzeńcami.

Powrót na górę