POP NOW

JESIENNA ODSŁONA ARTYSTYCZNEGO RZESZOWA ZAPOWIADA SIĘ BARDZO INTERESUJĄCO. JEDNYM Z WYDARZEŃ BĘDZIE OTWARCIE NAJNOWSZEJ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY W NURCIE POP-ART. WYSTAWĘ POD WYMOWNYM TYTUŁEM „POP-NOW!” OTWORZY 15 PAŹDZIERNIKA WERNISAŻ W GALERII SZTUKI DAGART DAGMARY KOWAL-HAZUKI POD PATRONATEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO.

Pop-art nas otacza. Nie ma dla nas litości, jest wszędzie. W miejscach publicznych i tych, które najlepiej określalibyśmy mianem intymnych. Jest naszym cieniem, odbiciem
w lustrze, w witrynach sklepowych, w domu, pracy, na spacerze, podczas wypoczynku. Pop-art to my sami, a nurt tej sztuki, rzecz jasna przez teoretyków, nazywany jest sztuką popularną i poprzez ten zabieg tak de facto precyzyjnie definiuje jego fenomen.

W RZESZOWSKIEJ GALERII DAGART BĘDĄ PREZENTOWANE ORYGINALNE PRACE ANDY’EGO WARHOL’A, LEGENDARNEGO PIONIERA NURTU SZTUKI POPULARNEJ

REWOLUCJA W SZTUCE: POP-ART

Pop-art swą genezę ma na Zachodzie. Wielka Brytania i USA to kraje, gdzie w latach 50. i 60. zdobył spektakularny rozgłos i popularność czerpiąc z tematyki konsumpcyjnego stylu życia i posiadania ponad miarę dóbr materialnych. Powojenny boom gospodarczy, a w ślad za nim dobrobyt, determinował życie ponad miarę i otaczanie zbytkami materialnymi. Na takim gruncie bazuje pop-art, a  jego sztandarowym założeniem jest demaskowanie konsumpcjonizmu poprzez podnoszenie do rangi sztuki wysokiej przedmiotów dnia codziennego. Pop-art często posługując się kiczem. To też swoisty paradoks tej dziedziny sztuki, że poprzez swój wydźwięk, gdzie dotyka spraw ludzkich, tak po prawdzie obnaża pewne ludzkie ułomności, które za wszelką cenę miały być zamaskowane przed opinią publiczną, przed oczami gapiów. Można to wytłumaczyć za pośrednictwem klasycznego obrazu Uroborosa, a więc wielkiego węża, tak agresywnego, że zdolnego do połknięcia własnego ogona. Pop-art szokuje i najchętniej widziany byłby gdzieś na krawędzi, może nawet na marginesie, a na pewno w tzw. undergroundzie sztuki, z czym zresztą twórcy poruszający się w tym nurcie zdają się chyba nie mieć z tym większego problemu, gdyż najważniejszym dla młodych twórców jest przedstawienie prawdy i nagłaśnianie nurtujących ich spraw. Pop-art., a szczególnie jego amerykańskie wydanie, zrywa z poprzedzającym go ekspresjonizmem abstrakcyjnym. Skłania się raczej do przedstawień realistycznych, odrzucając abstrakcję. Emocję zastępuje intelektem, a spontaniczność konceptem.

Poważny wpływ na pop-art i jego ukazywanie konsumpcyjnej strony zachodniej cywilizacji miały mechanizmy, jakimi posługuje się reklama i komiks. Stąd też tak często w twórczości przedstawicieli tego nurtu są odnajdywane te dwa media. Andy Warhol, jeden z najwybitniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych artystów pop-artu w swym nowojorskim studio, które nazwał „Fabryką”, by oddać jeszcze bardziej nastrój stylu pop-art, stworzył prace stające się niemalże kanonem opisywanego tutaj prądu artystycznego. Jego precedensowe przedstawienia znanych osób świata show biznesu, jak Marilyn Monroe i Elvis Presley, czy świata polityki jak choćby Mao Zedong, a ponadto znanych marek produktów jak Coca-Cola oraz chyba już legendarna puszka zupki Campbell, stały się swoistym odniesieniem, a wręcz nawet manifestem, czym właściwie jest pop-art. Kreatywność Warhola i jego wielopłaszczyznowość to tylko dowód na ogromny potencjał pop-artu, a także możliwości adoptowania przedstawień zarezerwowanych tylko do nurtów sztuki z kręgu klasycznego czy akademickiego. Warhol oraz inni przedstawiciele pop-artu dowiedli, że artystą może być każdy, bowiem sam styl poprzez stosowanie prostych zabiegów technicznych, fabrycznego od tzw. sztancy tworzenia kolejnych dzieł, determinuje ten stan rzeczy. To nic innego jak potwierdzenie wcześniejszych słów o wszechogarniającej nas sztuce popularnej, lub raczej, świecie wykreowanym w nurcie artystycznym jakim jest pop-art.

POP-ART ZAGOŚCI W RZESZOWIE

Dzięki stowarzyszeniu „Namaluj mi Europę” wystawa „POP NOW!” będzie miała miejsce w galerii sztuki współczesnej DAGART GALERIE w Millenium Hall. Wystawa skierowana jest nie tylko do fanów nurtu, ale do wszystkich, którym dotąd sztuka była obojętna. Goście wystawy będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z twórczością ośmiu artystów z Francji, Belgii oraz USA, którzy nie mieli dotąd okazji zaprezentowania swych prac w Polsce. „POP NOW!” to plejada znanych na europejskim rynku sztuki artystów. Będzie można zobaczyć prace Brata Artist’a, który w swej twórczości nie zapomina o haśle memento mori w kontekście konsumpcjonizmu i otaczania się materią, problemów wokół których oscyluje pop-art. Ponadto artyści fotograficy: Fred Benoit oraz Joel Moens de Hase zaskoczą niespotykanymi środkami wyrazu artystycznego. Rzeszowska publiczność będzie miała też okazję obejrzeć prace amerykańskiego artysty Charlesa Fazzino, cieszącego się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie. Jednym z najważniejszych artystów wystawy będzie rzeźbiarz z Belgii, Alfredo Longo, prezentujący nowatorskie podejście do pop-artu. Jest jednym z najbardziej pożądanych dziś artystów w Europie, jego prace stanowią część wielu kolekcji publicznych w przestrzeniach miejskich europejskich miast. Goście wystawy będą mogli zapoznać się też z twórczością Bernarda Kowalczuka i jego inspiracją, jaką jest fenomen Nowego Jorku, swoista Mekka pop-artu, ale też kwintesencja wizualna, wokół której oscylowały prace tego prądu artystycznego. Na wystawie „POP-NOW!” zagości również urodzony w Mielcu Maciej Wieczerzak, wschodząca gwiazda stylu pop-art. Swą twórczość zaprezentuje także Jacek Hazuka, który zapowiedział zmierzyć się nurtem. „POP-NOW!” ma zamiar zaskakiwać niekonwencjonalnymi środkami wyrazu, mnogością stylistyki, tematyki oraz samymi artystami. Prawdziwą perełką i gwiazdą całego przedsięwzięcia w rzeszowskiej galerii DAGART będą prezentowane oryginalne prace Andy’ego Warhol’a, legendarnego pioniera nurtu sztuki popularnej.

FUNDAMENTY

Podstawą wystawy „POP-NOW!” ma być przekaz niosący pozytywną energię. Ma to być też spotkanie lekkie i przyjemne. Ma wzbudzać radość, szczęście i zadowolenie z życia. Ma to być wręcz alternatywa do dotychczasowej sztuki, która często napawa odwrotnymi odczuciami. Sądzić należy, że ta sztuka się powiedzie. Za organizatorami przedsięwzięcia stoi potencjał twórców oraz samego stylu pop-art, który przecież w gruncie rzeczy tak bardzo nawiązuje do nas samych. Wernisaż wystawy, na którym swą obecność zapowiedzieli niektórzy z artystów, odbędzie się w czwartek 15 października o godzinie 19:00. Wystawa czynna będzie do 15 grudnia, od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10:00-20:00.

Zebrał JAKUB PAWŁOWSKI

 

Powrót na górę