Międzypokoleniowy sukces LEGO

KLOCKI LEGO TO JEDNE Z NAJBARDZIEJ UNIKATOWYCH I KREATYWNYCH ZABAWEK ŚWIATA. TE MAŁE PLASTIKOWE KAWAŁKI Z WYPUSTKAMI ZOSTAŁY STWORZONE PO T0, BY SPRAWIAĆ RADOŚĆ I UŚMIECH. MAŁO KTO WIE JEDNAK, ŻE HISTORIA ZWIĄZANA Z POWSTANIEM I ROZWOJEM LEGO JEST TRAGICZNA. A JAKIE CUDA MOŻNA Z NICH TWORZYĆ ZOBACZCIE NA JEDYNEJ TAKIEJ WYSTAWIE KLOCKÓW LEGO W CENTRUM KULTURALNO-HANDLOWYM MILLENIUM HALL.

 

DUŃSKI FENOMEN

Nazwa „Lego” pochodzi od duńskiego zwrotu „leg godt” - baw się dobrze. Pomysłodawcą klocków jest duński stolarz Ole Kirk Kristiansen. Urodził się w 1891 r. w ubogiej rodzinie jako jedno z dziesięciorga dzieci. Już w wieku czternastu lat założył firmę zajmującą się stawianiem budynków rolniczych. Po kilku latach doświadczył szeregu niepowodzeń i osobistych nieszczęść: spłonął jego zakład, zmarła mu żona, zostawiając go z czwórką dzieci. Ponadto Danię dopadł wielki kryzys i lista klientów Kristiansena szybko topniała. Aby utrzymać rodzinę, zaczął rozszerzać paletę swoich produktów - o tanie drabiny, meble, deski do prasowania. A także drewniane zabawki, które dziś stanowią gratkę dla kolekcjonerów.

W 1932 roku zaczął pracować z nim jego trzeci syn, 12-letni Godtfred. To on stał się głównym inspiratorem współczesnego imperium Lego. Ani wojna, ani kolejny pożar manufaktury nie zatrzymały ich ekspansji jako producenta zabawek. Trzy lata później pracowało dla nich już 40 osób. Po wojnie mieli wystarczające przychody, aby sprowadzić pierwszą w Danii wtryskarkę do wyrobu plastikowych zabawek. W 1949 r. w fabryce działało już 200 linii montażowych. W kolejnych latach Kristiansenowie dokonali sporego skoku - przeszli od tradycyjnych drewnianych klocków do klocków, które można było ze sobą łączyć. Okrągły bolec na wierzchu jednego idealnie pasował do otworu na spodzie drugiego. Klocki te sprzedawano tylko w Danii. Jak głosi legenda firmy, w 1954 roku Godtfred spotkał na płynącym do Anglii promie pewnego sprzedawcę zabawek, który udzielił mu cennej rady – aby klocki zacząć sprzedawać w gotowych zestawach do składania. W ciągu roku uruchomiono pierwszy przeznaczony do zabawy system Lego. Pod koniec lat 50. firma rozszerzyła swój rynek na Szwecję, Niemcy, Szwajcarię, Francję, Belgię i Wielką Brytanię. Pierwsze pokolenie legodzieci chwyciło przynętę. Dziś według ostrożnych szacunków po świecie krąży ponad 560 mld klocków Lego!

POPKULTURA LEGO

Duńskie klocki to już nie tylko tradycyjne zestawy w pudełkach z charakterystycznym czerwonym logotypem. To gry komputerowe, animacje, maskotki, gadżety, zloty miłośników, parki rozrywki...
Klocki te stały się także inspiracją dla wielu artystów, np. w 2002 roku amerykański zespół The White Stripes teledysk do swojego kolejnego singla „Fell In Love With a Girl” postanowił nakręcić w wersji Lego. Opłaciło się –zespół otrzymał trzy nagrody MTV Video Music Awards.  Najbardziej charakterystycznym dziełem z Lego jest praca Zbigniewa Libery, w której autor wykorzystał klocki do zbudowania obozu koncentracyjnego. Praca wzbudzała wielkie kontrowersje: nie dość, że został w niej użyty wizerunek obozu zagłady, to jeszcze zostały do tego wykorzystane zabawki przeznaczone dla dzieci. Forma przerażała do tego stopnia, że Libera został zmuszony wycofać w 1997 roku swoją pracę z Biennale w iiWenecji.  

JEDYNA TAKA WYSTAWA W POLSCE

Od 9 kwietnia do 19 czerwca w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall trwa największa w Polsce edukacyjna wystawa budowli z klocków Lego. Cała ekspozycja składa się z niemal 100 makiet i zajmuje 1000 m2. Zachwyt wzbudza m.in. niezwykły na skalę światową eksponat mający niemal 11 metrów długości, prawie 10 metrów rozpiętości i 3 metry wysokości - replika Boeinga 747 przygotowanego
 specjalnie dla Prezydentów USA czyli znanego - Air Force One. Samolot zbudowano w skali 1:7 i składa się z ponad miliona klocków.  Na wystawie nie zabraknie też znanych osób jak: postaci Roberta Lewandowskiego w skali 1:1 złożonego z 70 tys klocków i najwyższego człowieka świata Roberta Wadlowa (272 cm) zbudowanego ze 100 tys elementów.

ZABAWA DLA KAŻDEGO

Niezapomniane wrażenia zapewniają również makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków, ogromny niszczyciel gwiezdny Venator. Na wystawie coś dla siebie znajdą także miłośnicy nowoczesnych technologii. Wśród ogromnej ilości eksponatów pojawi się również seria zaprogramowanych robotów.- Wystawa z klocków ma znaczenie edukacyjne, promujemy kreatywną zabawę, pokazujemy, że dziecko może świetnie się bawić, nie siedząc przed komputerem – mówi Rafał Szymański, organizator wystawy. Wyjątkowym dodatkiem są także makiety autorskie oraz hit wystawy - makieta przedstawiająca dworek w Soplicowie - rodzinną posiadłość głównych bohaterów poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Poza zwiedzaniem i budowaniem z klocków można także pooglądać filmy. Wśród nich - takie dotyczące świata nauki i wiedzy przez pryzmat klocków Lego, a także historyczne filmiki rozgrywające się na pokładzie samolotu Air Force One.

Więcej szczegółów na stronie www.wystawaklockow.pl/rzeszow/

KATARZYNA MICAŁ

 

Powrót na górę