KOLOROWY TRENING MYŚLENIA WIZUALNEGO

UMIEJĘTNOŚĆ RYSOWANIA NABYWAMY I NAJCZĘŚCIEJ WYKORZYSTUJEMY W DZIECIŃSTWIE. JAK SIĘ OKAZUJE, TA NIEPOZORNA CZYNNOŚĆ ŚWIETNIE WPŁYWA NA NASZ UMYSŁ, WSPOMAGA KREATYWNE MYŚLENIE, A NAWET POMAGA ZWALCZAĆ STRES. ANTYSTRESOWE KOLOROWANKI DLA DOROSŁYCH BIJĄ REKORDY POPULARNOŚCI, A MYŚLENIE OBRAZEM PO PROSTU WYCHODZI NAM NA DOBRE. DLACZEGO?

DOBRA STRONA RYSOWANIA

Prawdopodobnie większość z nas najwięcej rysunków wykonywała w dzieciństwie. Spora również część zapewne poświęcała znaczny fragment lekcji na „zdobienie” zeszytów nieszablonowymi malunkami, które nie zyskiwały aprobaty nauczycieli czy też rodziców. Bo owszem, tradycyjne pisanie jest w życiu codziennym niezbędne, ale to właśnie rysowanie angażuje co najmniej kilka naszych zmysłów, głównie dotyk, węch i wzrok. W dobie znacznie częstszego używania klawiatury komputera lub ekranu smartfona niż długopisu, notatki wizualne niezwykle kreatywnie wpływają na nasz umysł. Dlaczego? Ponieważ wizualny zapis informacji poprawia naszą koncentrację, a także wpływa na bardziej efektowne zapamiętywanie, ponieważ tworząc daną notatkę zastanawiamy się „jak to narysować”, a później, kierując się własną intuicją i wyobraźnią tworzymy obraz. Paradoksalnie, do wykonania tak, wydawać by się mogło, prostej czynności, angażujemy tyle zmysłów, że z pewnością narysowany obraz zapadnie nam w pamięć na dłużej niż zwykłe litery. Kolejna zaleta notatek wizualnych? Nawet jeśli nie masz wybitnego talentu do rysowania, nic straconego, bo w odróżnieniu od słowa pisanego, notatki obrazkowe tworzymy z reguły dla nas samych, odpada więc widmo nieczytelnego pisma rodem z recept, które wypisują lekarze.

RYSOWAĆ KAŻDY MOŻE

Notatki w formie obrazkowej to nie jedyne, do wykonania czego przydadzą się kolorowe kredki lub mazaki. Niebywałą wręcz popularnością cieszą się antystresowe kolorowanki dla dorosłych. W czym tkwi ich fenomen? Jak twierdzą specjaliści, kolorowanie daje wolność i dowolność. Kartka papieru i kolorowe kredki wystarczą, by móc wykreować własny świat i to dosłownie. Jedyne co nas ogranicza, to własna wyobraźnia. Robimy coś kreatywnego, w tworzeniu czego nie potrzebujemy pomocy, dodatkowo efekt jest w miarę szybko zauważalny i przyjemny dla oka. Poza tym, to również niejako powrót do dzieciństwa, które najczęściej wyzwala w nas sentyment, spokój i radość, przez co nie dziwi fakt odstresowującej mocy kolorowanek. Oczywiście te relaksacyjne, przeznaczone dla starszych użytkowników, znacznie różnią się od popularnych kolorowanek dla dzieci. Są o wiele bardziej skomplikowane, mają więcej elementów, mniejsze wzory, a przedstawione w nich obrazy często nawet nie mają większego powiązania czy sensu. Tutaj chodzi o dobieranie kolorów, relaks, wyciszenie, moment zapomnienia o stresie związanym z sytuacjami codziennymi, a także kreatywność. Zaskakującym jest także fakt, że kolorowanki dla dorosłych pomagają uwolnić tłumione emocje, a także służą do przekazywania tych pozytywnych. Ze względu na rosnącą popularność oraz szereg potwierdzonych naukowo zalet rysowanek dla dorosłych, trendu tego nie można nazwać chwilową modą. Dzięki arteterapii (leczeniu sztuką) oraz chromoterapii (leczeniu kolorem) niepozorne kolorowanie posiada cechy psychoterapii, której esencją jest autoekspresja. Kredki więc w dłoń i do dzieła!

 

Powrót na górę