Fot. Archiwum Day&Night Fot. Archiwum Day&Night

4 PORY ROKU ŚLUBNYCH BUKIETÓW

ŚLUBNA WIĄZANKA TO JEDEN Z ATRYBUTÓW PANNY MŁODEJ. SEZON ŚLUBNY WŁAŚNIE SIĘ ROZPOCZYNA, CO OZNACZA, ŻE NIEJEDNA PRZYSZŁA PANNA MŁODA STAJE PRZED DYLEMATEM DOTYCZĄCYM KOMPOZYCJI ŚLUBNEGO BUKIETU. NA WYBÓR SKŁADA SIĘ CO NAJMNIEJ KILKA CZYNNIKÓW, WŚRÓD NICH PRZEDE WSZYSTKIM DOSTĘPNOŚĆ SEZONOWYCH KWIATÓW. JAKIE KWIATY WYBRAĆ DO WIOSENNO-LETNIEJ WIĄZANKI ŚLUBNEJ?

 

PORA ROKU MA ZNACZENIE

Organizacja wesela wiąże się z planowaniem i poszukiwaniem niezliczonej ilości elementów, które składają się na najważniejszy dzień w życiu młodej pary. Wybór kwiatów jest niewątpliwie ważny głównie dla panny młodej, która w końcu ślubną wiązankę niesie w ręku do ołtarza. Ślubny bukiet to doskonałe uzupełnienie wizerunku panny młodej, dlatego powinien odpowiadać jej upodobaniom, osobowości i wizerunkowi. O wyborze kwiatów do ślubnej wiązanki z pewnością decyduje ich wygląd i kolor, ale również dostępność na rynku w danym sezonie. Oczywiście istnieje możliwość zamówienia konkretnego gatunku i sprowadzenia go do kwiaciarni, ale koszt takiego przedsięwzięcia z pewnością będzie znacznie wyższy niż w przypadku wyboru kwiatów naturalnie dostępnych w danym sezonie. Warto również wcześniej zaplanować budżet, jaki chcemy przeznaczyć na ślubną wiązankę i przedstawić go floryście, który do wyznaczonej przez nas kwoty dostosuje kwiatowe propozycje. Do najpopularniejszych kwiatów w sezonie wiosennym, czyli  od marca do maja, należą przede wszystkim tulipan, konwalia, bez, narcyz, jaskier, frezja i anemon. Jeśli planujesz ślub w lecie, czyli między czerwcem a sierpniem, rozważ dodatek takich kwiatów jak: piwonia, dalia, róża, gardenia, lawenda, słonecznik, hortensja, eustoma, gladiola, ostóżka. Jesienią (wrzesień-listopad) warto zdecydować się na goździki, jarzębinę, wrzosiec lub dendrademię. Pamiętaj, że zgodnie z Twoim życzeniem florysta może skomponować zarówno monochromatyczną wersję bukietu lub zestawić ze sobą kilka kolorów. Ważne, by kolorystyka ślubnej wiązanki była zbliżona do barw wykorzystanych w makijażu i manicurze. Zimą wybór jest najmniejszy, ale hiacynt, amarylis, ciemiernik i poinsencja z pewnością pomogą skomponować stylową wiązankę, niekoniecznie dla królowej lodu. Oczywiście niektóre kwiaty dostępne są cały rok i swobodnie mogą tworzyć bazę bukietu, który uzupełniony zostanie sezonowymi dodatkami, niekoniecznie w postaci wyłącznie kwiatów.

ŚLUBNA AWANGARDA

Na szczęście dostępnych jest sporo gatunków kwiatów, na które możemy decydować się bez względu na porę roku. Wśród nich oczywiście królowe róże, frezje, margerytki, goździki, kalie i alstremerie. Od stycznia do kwietnia możemy również sięgać po tulipany i od maja do października po lilie. Mimo dość wysokiej ceny, dużą popularnością cieszą się także kwiaty egzotyczne, łączące ze sobą kilka barw, które tworzą efektowną całość. Zależy ci na bardziej kreatywnej odsłonie ślubnej wiązanki? W końcu nikt nie powiedział, że musi ona składać się wyłącznie z kwiatów. Niebanalnym dodatkiem bukietu ślubnego są sezonowe owoce, które z pewnością sprawią, że bukiet będzie miał oryginalny wygląd. Wśród owoców, które wykorzystywane są w ślubnych bukietach pojawiają się wiśnie, jabłka, cytryny, jeżyny, żołędzie czy pomarańcze. Soczyste bukiety z pewnością nie każdemu przypadną do gustu, ale niewątpliwe są nietuzinkową alternatywą kwiatów.

MARIOLA SZOPIŃSKA

 

Powrót na górę