WAKACJE LAST MINUTE: JAK SPAKOWAĆ BAGAŻ PODRĘCZNY I CZEGO ZE SOBĄ NIE ZABIERAĆ?

WAKACJE CZY TEŻ KILKUDNIOWY WYPAD LAST MINUTE TUŻ-TUŻ? SZTUKA PAKOWANIA BAGAŻU PODRĘCZNEGO WYMAGA ODPOWIEDNIEJ STRATEGII I MINIMALIZMU.  NIE JESTEŚ TYPEM ORGANIZATORA I NIE MASZ POJĘCIA Z CZEGO NAJROZSĄDNIEJ ZREZYGNOWAĆ BY UNIKNĄĆ NADBAGAŻU? SPRAWDŹ NASZE WSKAZÓWKI.

ABSOLUTNIE ZWYCZAJNY CHAOS

Wyczekiwany wyjazd zbliża się wielkimi krokami, kilka par bikini i kąpielówek zakupionych, klapki, ręczniki, olejki do opalania, maski i mgiełki do suchych włosów, kremy z filtrem, dylemat nad suszarką, prostownicą i lokówką, sterta ubrań, bo w końcu liczymy na dobrą pogodę, ale pod uwagę trzeba też wziąć inne, mniej optymistyczne opcje, kilka par butów i… przekraczamy możliwości bagażu podręcznego zanim jeszcze go spakujemy, mimo że wszystko leży w nienagannym porządku tuż obok walizki. Tym sposobem mamy do czynienia z absolutnie zwyczajnym chaosem, nad którym zapanujemy tuż po wnikliwej analizie i weryfikacji listy faktycznych niezbędników podróży. Oczywiście nie ma tu mowy o totalnej rezygnacji ze wszystkiego, czego potrzebujemy na wyjazd, by czuć się komfortowo, niektórych jednak rzeczy po prostu nie warto ze sobą zabierać, zwłaszcza, gdy planujemy podróżować bez zbędnego balastu.

Z ROZWAGĄ DO CELU

Na początek przede wszystkim upewnij się, jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny linii, którymi wybierasz się w podróż. Standardowe 55 x 40 x 20 Ryanair’a niewiele różni się od 55 x 40 x 23 Lufthansy i LOTu, czy też 56 x 45 x 25 linii easyJet, ale już w przypadku linii Wizzar w ramach bezpłatnego bagażu podręcznego nie możemy pozwolić sobie na więcej niż 42 x 32 x 25. Waga bagażu również ma znaczenie. By uniknąć zbędnego stresu na lotnisku, jeszcze przed wyjściem z domu upewnij się, że walizka którą ze sobą zabierasz nie przekracza limitu. Pamiętaj też, że jeśli twój lot uwzględnia przesiadki z włączeniem zmiany linii, musisz dostosować wymiary bagażu do obu przewoźników. Weź pod uwagę także, że nie tylko wymiary i waga bagażu mają znaczenie, ale także jej zawartość, a konkretniej sposób zapakowania niektórych przedmiotów i chodzi głównie o kosmetyki. Decydując się na podróż wyłącznie z bagażem podręcznym należy uzbroić się w miniaturowe opakowania na kosmetyki (maksymalna pojemność pojedynczego kosmetyku to 100 ml), potrzebna będzie także przezroczysta kosmetyczka lub specjalny woreczek dostępny m.in. na lotnisku. W przypadku kosmetyków warto podejść do sprawy metodycznie. Koniecznie zabierz ze sobą preparaty do twarzy i odżywkę do włosów, ale jeśli wybierasz się na wyjazd kilkudniowy – zrezygnuj z szamponu, który i tak będzie dostępny w hotelu, pomiń też krem do opalania – tak mała ilość, jaką możesz spakować, prawdopodobnie i tak okaże się niewystarczająca do końca wyjazdu, dlatego tego typu produkty lepiej kupić na miejscu. Pakowanie męskiej odzieży nie wydaje się zbyt skomplikowane, inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku ubrań damskich, których jak wiadomo nigdy dosyć. Element garderoby, na którym możesz zaoszczędzić najwięcej miejsca w bagażu, to zdecydowanie buty. Te zajmujące najwięcej miejsca, sportowe, załóż na podróż. Do walizki zabierz dwie pary butów na płaskiej podeszwie i jedną na „specjalne okazje”, np. romantyczną kolację we dwoje. W kwestii ubrań najrozsądniejszym wyborem będą sukienki, które są nie tylko zwiewne i lekkie, ale „robią” cały look i nie musisz zastanawiać się, z czym je połączyć. Oczywiście przyda się także kilka topów, spodenki, minimum dwa kostiumy kąpielowe i coś na gorszą pogodę, czyli sweter lub jeansowa katana i legginsy. Kapelusz lub czapka z daszkiem również okażą się pomocne w przypadku upałów, a w przypadku kontroli na lotnisku można je włożyć na głowę (jeśli nie mieszczą się do bagażu). Pamiętaj, by elektronikę spakować na końcu, dzięki temu w trakcie kontroli szybko i bezpiecznie ją wyciągniesz. Równie przydatne może okazać się strategiczne spakowanie małej torebki, którą możesz mieć przy sobie na pokładzie (oprócz bagażu podręcznego). Pod ręką warto mieć przy sobie dokumenty oraz gotówkę, ograniczając przy tym zawartość portfela do absolutnego minimum, puder w kamieniu, a także balsam do ust i coś do czytania.

MARIOLA SZOPIŃSKA

Powrót na górę