PLANSZÓWKI WRACAJĄ DO GRY

KIEDYŚ CIESZYŁY SIĘ POPULARNOŚCIĄ PRZEDE WSZYSTKIM POŚRÓD DZIECI, DZISIAJ ŚWIĘCĄ TRIUMFY RÓWNIEŻ WŚRÓD DOROSŁYCH. PLANSZÓWKI TO CIEKAWA ALTERNATYWA NA SPĘDZENIE CZASU W GRONIE ZNAJOMYCH. JEŻELI TWOJA PRZYGODA Z GRAMI ZAKOŃCZYŁA SIĘ NA „GRZYBOBRANIU” I „CHIŃCZYKU”,, CZAS NADROBIĆ ZALEGŁOŚCI! OTO KILKA PROPOZYCJI NA WCIĄGAJĄCĄ ROZRYWKĘ NA DŁUGIE, JESIENNE WIECZORY.

 

MONOPOLY

Kto z nas, będąc dzieckiem, nie toczył z kolegami zażartych batalii o Wiedeń? Kto nie ostrzył sobie zębów na wykupienie najbardziej opłacalnej dzielnicy i nie drżał ze strachu przed trafieniem do więzienia? Niektórzy żartują, że Monopoly niszczy więzi rodzinne i weryfikuje przyjaźnie. Faktem jest, że sukces w tej grze zależy od mądrych inwestycji, trafnych wyborów i udanych transakcji, a w dużej mierze również od szczęścia. Zasady Monopoly są proste – zadaniem uczestników jest pomnażanie kapitału poprzez handel nieruchomościami i pobieranie czynszu od pozostałych graczy. Uczestnicy poruszają się po planszy, kupując domy, hotele, dworce oraz inne obiekty. Poprzez swoje strategiczne działania starają się doprowadzić rywali do bankructwa. Wygrywa ostatni gracz, któremu uda się utrzymać na planszy. Planszówka cieszy się niesłabnącą popularnością od 1935 roku, czyli od daty pierwszego wydania gry. Do dziś sprzedała się w ponad 270 milionach egzemplarzy. Na Monopoly wzorowany jest między innymi kultowy Eurobiznes - polska gra o zbliżonych do pierwowzoru zasadach i formule.

SCRABBLE

Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Jej zasady nie są skomplikowane – zadaniem uczestników jest układanie wyrazów z wylosowanych wcześniej płytek z literami. Słowa należy układać w sposób przypominający krzyżówkę, w każdym kolejnym wyrazie musi zostać wykorzystana przynajmniej jedna litera, znajdująca się już na planszy. Oczywiście, układane wyrazy muszą być poprawne pod względem ortograficznym i gramatycznym - w grze dozwolone jest stosowanie wyłącznie słów, które znajdują się w słowniku języka polskiego. Każda litera ma określoną wartość punktową, pojedynek na słowa wygrywa gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów. W grze liczy się spostrzegawczość i kreatywność, przydaje się także bogaty zasób słownictwa, refleks i odrobina szczęścia. Docelowo gra przeznaczona jest dla dwóch, trzech lub czterech graczy. Jeżeli jednak nie masz kompana do rozgrywki, nic straconego! Dostępne są internetowe wersje Scrabble, dzięki którym możesz spróbować sił w słownych szrankach z dowolnym, zalogowanym na danej stronie graczem. Powodzenia!

5 SEKUND

5 sekund to stosunkowo młoda gra towarzyska, w której liczy się przede wszystkim refleks, umiejętność szybkiego kojarzenia faktów i zebrania myśli oraz, jak wynika z samego tytułu, czas. Reguły gry są łatwe – gracze losują kolejno kartki z pytaniami i na każde z nich muszą udzielić trzech poprawnych odpowiedzi w przeciągu 5 sekund. Jeśli komuś powinie się noga, pytanie przechodzi do kolejnego gracza. Uwaga! Haczyk jest taki, że odpowiedzi nie mogą się powtarzać. Poziom trudności pytań oraz ich rozpiętość tematyczna jest bardzo szeroka. Często zdarzają się pytania abstrakcyjne, podchwytliwe i niejednoznaczne, dobra zabawa i emocje są więc gwarantowane. Gra świetnie sprawdzi się zarówno na piątkowej imprezie ze znajomymi, jak i niedzielnym spotkaniu z rodziną. Planszówka przeznaczona jest dla 3 – 6 graczy.
Logiczne, strategiczne, edukacyjne… Miłośnicy planszówek mają w czym wybierać. Gry planszowe dawno przestały być rozrywką dedykowaną wyłącznie najmłodszym i cieszą się rosnącą popularnością również wśród dorosłych. Jeżeli zatem szukasz pomysłu na urozmaicenie weekendowego  wypadu ze znajomymi i liczysz na wciągającą zabawę na długie jesienne wieczory, sięgnij po planszówki!

KAJA KUSTRA

Powrót na górę