WEJDŹ DO KRÓLESTWA BEZ KRESU

W RZESZOWIE ISTNIEJE MIEJSCE FUNKCJONUJĄCE W ALTERNATYWNEJ RZECZYWISTOŚCI, GDZIE POEZJA I SZTUKA MIESZA SIĘ Z HISTORIĄ I NIEWYJAŚNIONYMI ZAGADKAMI. MOŻE TAM WEJŚĆ KAŻDY, O ILE JEST NA TO GOTOWY.

 

NIEFORMALNE CENTRUM KULTURY
Od blisko trzech lat w centrum Rzeszowa, w podwórzu starych austriackich koszar przy ul. Piłsudskiego działa Królestwo Bez Kresu - miejsce, które sami założyciele nazwali "herberciarnią" od nazwiska patrona przedsięwzięcia, Zbigniewa Herberta. Do "Królestwa" może przyjść każdy, zasmakować szerokiego wyboru herbat, poczytać poezję autora "Pana Cogito" czy też zagrać w jedną z wielu gier planszowych. Od niedawna na odwiedzających KBK czekają też inne atrakcje, ale zanim o tym...

- Na początku było Towarzystwo Michała Archanioła - nieformalna organizacja, która powstała w 2008 roku, skupiająca osoby z różnych stron kraju. Jej cel to badanie i propagowanie tradycji. Jeśli sięgniemy do źródeł, to idea Królestwa Bez Kresu narodziła się właśnie w tym gronie. Spore znaczenie miał mój pobyt na Łotwie w 2014 roku. Mieszkałem wtedy w Dyneburgu, gdzie jest sporo pustostanów, a nieruchomości są bardzo tanie i przez myśl przemknęło mi, by stworzyć tam takie nieformalne centrum kultury. Nie myślałem jednak zbytnio nad realizacją. Łotwa jest jednak dość daleko. Po powrocie do kraju przypomniałem sobie o tym pomyśle, no i zadałem sobie wtedy pytanie: "Dlaczego tam, a nie tu"? Pamiętam, że jesienią 2014 roku rozmawiałem o tym po raz pierwszy z Kamilem, jednym z założycieli TMA. No i ruszyło. Końcem stycznia 2015 roku weszliśmy do lokalu, jeszcze wówczas wymagającego remontu - mówi Dawid Hallmann tytułujący się Zarządcą KBK.

Remont sfinansowano dzięki akcji crowdfoundingowej i w kwietniu 2015 można było ruszyć pełną parą. Królestwo Bez Kresu to miejsce spotkań, absolutnie darmowe, utrzymujące się z wolnych datków odwiedzających. Do tej pory odbywały się w nim spotkania podróżnicze, potańcówki ludowe, koncerty, "noce planszówkowe" czy warsztaty. KBK  włączało się również w Noce Muzeów, przygotowując inscenizacje historyczne i dając odwiedzającym chwile wytchnienia przy herbacie.

DUCH HERBERTA, ESCAPE ROOM I ALTERNATYWNA RZECZYWISTOŚĆ.
Nad działalnością Królestwa cały czas unosi się duch znakomitego patrona, będący katalizatorem zmian i reform. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta. W KBK powstał niepowtarzalny escape room poświęcony twórczości wybitnego poety. Czy w tych okolicznościach rzeszowianie zwrócą większą uwagę na to magiczne miejsce?

- W tym momencie naszym największym wkładem (o ile można tak powiedzieć) w rok Zbigniewa Herberta, jest stworzenie pokoju zagadek bazującego na jego poezji. Escape roomy są dość popularne, więc dzięki tej formie sporo osób może poznać wiersze naszego patrona. Planujemy też zrobienie wystawy prac inspirowanych twórczością Herberta. Pracuje nad nią Agnieszka, studentka ASP, której obrazy już teraz wiszą w KBK. Oczywiście będą również obchody rocznic: śmierci (w lipcu) i urodzin (w październiku) - zapowiada Zarządca KBK.

Pokój zagadek, podobnie jak całe Królestwo po niedawnej reformie, osadzony jest w alternatywnej rzeczywistości, w której trwa wojna polsko - sowiecka, a czekolada jest nielegalna. Co można robić w takim świecie oprócz rozwiązywania zagadek, do których kluczem jest poezja Zbigniewa Herberta?
- Mam nadzieję, że w 2018 roku uda się w universum KBK w końcu przeprowadzić pierwszą grę fabularną, czyli tzw. larpa (larp, od ang. "live action role playing", wydarzenie, w którym uczestnicy poruszają się w świecie gry i improwizowanej sztuki teatralnej, w prawdziwym bądź wykreowanym świecie - przyp. red.). Poza tym chciałbym kontynuować dotychczasowe działania - noce planszówkowe, różne warsztaty, choć po prawdzie to większość tego, co organizowane jest w KBK, zależy w dużej mierze od ludzi, ich inicjatywy i chęci. Im więcej kreatywnych osób pojawi się w "herberciarni", tym więcej uda się zdziałać - kończy Dawid Hallmann.

Zatem do dzieła! Królestwo po niedawnej reformie jest otwierane z okazji kolejnych wydarzeń. Można też rezerwować wizytę w escape roomie.

Wszystkie informacje na ten temat znajdują się na profilu facebook.com/herberciarnia.

Powrót na górę