Fot. Archiwum Day&Night Fot. Archiwum Day&Night

POKOLENIA BBXYZ NA RYNKU PRACY

OBECNY RYNEK PRACY TO PRAWDZIWA POKOLENIOWA MIESZANKA WYBUCHOWA. KAŻDE Z POKOLEŃ INACZEJ POSTRZEGA ŚWIAT, A CO ZA TYM IDZIE – CHARAKTERYZUJE SIĘ INNYM STYLEM PRACY ORAZ WARTOŚCIAMI, W KTÓRE WIERZY I KTÓRE WYZNAJE. JAKIE SĄ GŁÓWNE CECHY POKOLEŃ AKTUALNEGO RYNKU PRACY? JAK ZACHOWUJĄ SIĘ W MIEJSCU ZATRUDNIENIA? SPRAWDŹ.

 

BB, CZYLI BABY BOOMERS

Najstarsza generacja to osoby urodzone między 1946-1964, co oznacza, że w 2018 roku najstarsi z nich ukończą 72 lata, a najmłodsi 54. Wielu z nich wciąż więc pracuje, część odeszła na emeryturę. Baby Boomers swoje sukcesy utożsamiają przede wszystkim z pracą – i nic w tym dziwnego, ponieważ w zdecydowanej większości sami doszli do wszystkiego, co osiągnęli zawodowo. Pokolenie to, wychowane w duchu tradycji, wyznaje wiele wartości opartych o tradycyjny model rodziny, które w dzisiejszych czasach nie zawsze spotykają się z uznaniem otoczenia. W końcu model ojca pracującego i zapewniającego byt rodzinie i matka zajmująca się domem i wychowująca dzieci to dzisiaj rzadkość. W pracy pokolenie BB nie uznaje tzw. półśrodków. Jeśli zajmują prestiżowe stanowiska, najczęściej dochodzili do nich ciężką pracą. Dążą do stabilizacji, nie lubią zmian. Właśnie dlatego często są w stanie znieść sporo niedogodności związanych z miejscem pracy, rzadko na nie narzekając. Przysłowie, które doskonale odzwierciedla podejście przedstawicieli BB do miejsca pracy, brzmi: „ Starych drzew się nie przesadza”. Pokolenie BB to pracownicy lojalni, którzy szanują autorytety. Najlepszą dla nich motywacją są pieniądze. BB stanowią ludzie o szerokim doświadczeniu, zaangażowani w swoje obowiązki. Potrafią przyswoić też zagadnienia technologiczne, mimo że nie mieli z nimi kontaktu od dziecka. BB najczęściej długo pozostają aktywni zawodowo.

POKOLENIE X

Ramy czasowe urodzenia przedstawicieli pokolenia X w dużej mierze zależą od podziału przyjętego w danym kraju. Umownie można przyjąć, że są to lata 1965-1979, co oznacza, że najstarsi z nich w 2018 roku skończą 53 lata, najmłodsi – 39. „X” jako znak najczęściej kojarzy się z niewiadomą i tak właśnie jest również w przypadku tego pokolenia. Ustrój, w którym dorastali przedstawiciele pokolenia X często się zmieniał. Strajki, tzw. „niepewność jutra”, wybuch w Czarnobylu, mocno ukształtowały charaktery generacji X. Przedstawiciele pokolenia X najczęściej spędzają wiele lat w jednej firmie, często przy tym uznając, że renomowane stanowisko, które budzi publiczny podziw, jest wystarczającą rekompensatą za pojawiające się w pracy niedogodności. Przedstawiciele X cenią stabilizację, ważna jest dla nich dobra pensja. Generacja X, podobnie jak BB, nie przepada za zmianami, ale mimo wszystko znacznie łatwiej są w stanie się do nich przystosować. Pokolenie X ceni sobie czas wolny, który traktuje niejako jak dodatek do wynagrodzenia za owocną pracę. Przedstawiciele tego pokolenia są lojalni, jednak nie czują się komfortowo w obliczu surowego szefostwa.

POKOLENIE Y, CZYLI MILENIALSI

W przypadku tej generacji ramy czasowe są najbardziej ruchome. Najczęściej pojawiające się daty to 1980-2000, można spotkać się również z podziałem 1978-1994 i 1977-1999. Biorąc pod uwagę pierwszy z nich, najstarsi przedstawiciele tego pokolenia kończą w tym roku 38 lat, najmłodsi 18 lat. Zreformowany system edukacji, w którym dorastali przedstawiciele Y, pomoc rodziców i najczęściej wyższe wykształcenie, które posiadają, często wykazują się dobrą znajomością języków obcych, a co najważniejsze, od dzieciństwa lub okresu nastoletniego mają styczność z technologią, która jest niemal nieodłączną częścią ich życia, co z kolei ma ogromny wpływ na ich podejście do pracy. Pokolenie Y dba o rozwój osobisty, potrafi wiele czasu poświęcić swojemu hobby, które w najlepszym przypadku może również stać się sposobem na życie, zapewniającym utrzymanie. Pokolenie Y najczęściej nie spieszy się z osiągnięciem samodzielności. Znaczna część przedstawicieli tej generacji długo mieszka z rodzicami. Głównie z uwagi na fakt, że milenialsi nie lubią nadmiernej odpowiedzialności. Z tego też powodu często zmieniają pracę, rzadko przywiązują się do miejsca zatrudnienia, z tego też powodu często brakuje im środków, by kupić dom lub mieszkanie. Nie lubią tworzyć dalekosiężnych planów. Przedstawiciele tej generacji lubią wykonywać pasjonujące zajęcia, w pracy najczęściej są najbardziej wielozadaniowi i twórczy ze wszystkich generacji. Pokolenie Y nie lubi nudy, często stawia na wyzwania. Jedną z najbardziej motywujących tę generację cech miejsca pracy jest panująca w nim atmosfera. Social media są nieodłączną częścią życia znacznej większości przedstawicieli pokolenia Y. Pracodawcy, którym zależy na zatrzymaniu milenialsów na stanowiskach, muszą dostrzec i odpowiednio zagospodarować ich potencjał.

MARIOLA SZOPIŃSKA

 

Powrót na górę