SYNDROM POURLOPOWY JAK PRZEDŁUŻYĆ LATO?

Większość z nas jest po urlopie lub korzysta z ostatnich chwil wypoczynku, inni zaczynają już odliczać dni do kolejnych wakacji. Co zrobić, żeby zatrzymać lato na trochę dłużej? Jak najefektywniej wykorzystać urlop, gdzie pojechać we wrześniu i wreszcie jak wypoczywać, żeby rzeczywiście wypocząć? Przedstawiamy kilka sposobów na zwalczenie syndromu pourlopowego i przedłużenie lata.

POWAKACYJNY LAST MINUTE

Końcówka gorącego, wakacyjnego sezonu to czas, w którym na zazwyczaj obleganych przez tłumy plażach, zatłoczonych starówkach
i zakorkowanych szlakach górskich jest znacznie mniej turystów.  Wrzesień to dobry moment na upolowanie biletów lotniczych w atrakcyjnych cenach, warto więc śledzić oferty biur podróży w poszukiwaniu okazji. Szybki powakacyjny last minute to dobra opcja dla tych, którzy chcą złapać ostatnie promienie słońca i odpocząć przed powrotem do regularnego rytmu pracy. Jeśli ograniczają nas nadszarpnięte na wakacjach fundusze lub nie mamy możliwości wzięcia kolejnych dni urlopu – nic straconego. Nawet krótka wycieczka do pobliskiego lasu lub weekendowy wypad w góry pozwoli na chwilowe oderwanie się od codziennej rutyny i naładowanie energii na nadchodzące jesienne miesiące.

ZAMKNIJ LATO W SŁOIKACH

Śliwkowe powidło, malinowy dżem, gruszki w zalewie, sok winogronowy… Wrzesień to doskonały moment na zrobienie domowych przetworów. Są one lepsze, zdrowsze i smaczniejsze od kupnych konfitur i syropów, a satysfakcja ze zrobienia ich samodzielnie z nawiązką zrekompensuje czas i trud włożony w ich przyrządzenie. Odpowiednio zamarynowane i przechowywane przetwory z sezonowych owoców pozwolą nie tylko odrobinę przedłużyć lato, ale i cieszyć się jego smakiem (i to dosłownie!) jeszcze długo po wakacjach.

NAUCZ SIĘ ODPOCZYWAĆ

Odpoczynek to wbrew pozorom czynność, której trzeba się… nauczyć. Często bywa tak, że wybierając się na urlop z jednej strony cieszymy się, że w końcu wypoczniemy, z drugiej czujemy stres i wewnętrzną presję, by jak najlepiej wykorzystać wolne od pracy dni. Jak więc skutecznie odpocząć? Znajdź czas zarówno na aktywny wypoczynek, jak i beztroskie nicnierobienie. Wyłącz telefon, zamknij laptopa i korzystaj z możliwości przejścia na chwilę w tryb offline. Nie myśl o tym, ile wiadomości będzie na Ciebie czekało na służbowej skrzynce po powrocie z wakacji, nie odliczaj dni do końca urlopu, nie rozmyślaj o tym, co będziesz robił, jak już się skończy. Korzystaj z ostatnich promieni słońca i pogody, zwiedzaj, spaceruj, odkrywaj nowe miejsca, chłoń wrażenia i zatrzymuj wspomnienia na zdjęciach. Wywołane fotografie z wakacyjnych podróży będą świetną pamiątką przypominającą o letnich wyprawach i beztrosko spędzonym czasie.

ODPOCZYNEK… PO ODPOCZYNKU

Jak sprawić, by powrót do pracy po urlopie był mniej bolesny? Po przyjeździe z wakacji zaplanuj sobie jeden lub dwa dodatkowe dni na powrót do rzeczywistości i codziennego rytmu. Wypakuj bagaże, wyśpij się i zregeneruj siły. Powrót do pracy będzie znacznie łatwiejszy, jeśli odpowiednio się do niego nastawimy i przygotujemy – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

WYJDŹ Z DOMU

Dopada Cię chandra, bo na kolejny dłuższy urlop trzeba czekać aż rok? Niepotrzebnie! To, że lato dobiega końca nie oznacza przecież, że jedyne co nam pozostało to siedzenie w domu, wspominanie minionych wakacji i odliczanie dni do kolejnego urlopu. Pogoda za oknem wciąż sprzyja długim spacerom, leśnym biwakom, wycieczkom rowerowym, organizowaniu pikników czy górskim wędrówkom. Korzystajmy więc z pogody i ładujmy wewnętrzne akumulatory na nadchodzącą jesień.

KAJA KUSTRA

Powrót na górę