PREZENT CZY KLĄTWA

ZANIM WYBIERZESZ SIĘ PO PREZENTY, SPRAWDŹ CZYM ABSOLUTNIE NIE MOŻESZ OBDAROWAĆ BLISKICH CI OSÓB. NIEKTÓRE PODARUNKI ZAMIAST SPRAWIĆ RADOŚĆ, MOGĄ PRZYNIEŚĆ PECHA

Choć większość osób deklaruje, że nie wierzy w przesądy, to niektóre z tych prezentów budzą strach i grozę.

Odejdzie w siną dal

Ponoć największym obciachem jest kupić komuś… buty. Przesąd mówi, że obdarowana nimi osoba wkrótce może odejść. No, chyba że chcesz się rozstać ze swoim partnerem/partnerką – wtedy zakup choćby kapci może okazać się trafiony.

Czas się rozstać

Pewnie nie jeden raz korciło was, by kupić żonie/mężowi stylowy zegarek. Jednak, jak mówi przesąd, zakup takiego prezentu oznacza, że będzie on odmierzał czas do waszego rozstania. Aby jednak przełamać tę klątwę, podobno wystarczy, aby obdarowana przez nas osoba „wykupiła” od nas prezent za symboliczną złotówkę.

Dając perły – dajesz łzy…

Ten przesąd odnosi się do prezentów jubilerskich. Każda błyskotka, która zawiera perły, może ściągnąć na obdarowanego same nieszczęścia. Jeśli jednak chcemy kupić żonie/partnerce czy babci biżuterię z perłami, możemy sprezentować imitację „białego kruka”. Będzie taniej i bezpieczniej.

Kilka groszy za pupila

Mały piesek lub kotek – o tym najczęściej marzą dzieci, czekając na prezenty. I na tym podarunku ciąży klątwa. Jak wieść niesie, podarowanego zwierzaka czeka rychła śmierć. Aby odwrócić zły urok, trzeba za pupila zapłacić chociaż kilka groszy.

Postawić krzyżyk?

Przywieszka do łańcuszka w kształcie krzyżyka to chyba najgorszy prezent, jaki można dostać. Według przesądów osoba, która ci go podaruje stawia na tobie krzyżyk i wykreśla z życia. Ale to nie koniec nieszczęść. Krzyżyk to także oznaka, że życzymy komuś rychłej śmierci i narzucamy mu na plecy ciężki bagaż. Oczywiście przesąd ten nie działa, kiedy kupujemy krzyżyk dla chrzestnej lub chrzestnego z okazji I Komunii Świętej.

Lepsza będzie łyżeczka

Reklamy renomowanych noży kuchennych kuszą, aby to właśnie je podarować kochanej osobie pod choinkę. Absolutnie tego nie róbcie! Ten prezent to oznaka przecięcia, zakończenia dobrych relacji. Ponoć przesąd ten dotyczy także scyzoryków i całych zestawów ze sztućcami. Lepiej zatem kupić srebrną ozdobną łyżeczkę do cukru.

KATARZYNA MICAŁ

 

Powrót na górę