Kawiarnia i restauracja dla dzieci oraz rodziców – Guzik. Fot. Paweł Dubiel Kawiarnia i restauracja dla dzieci oraz rodziców – Guzik. Fot. Paweł Dubiel

Ruch zamiast komputera

Rodzice! Pediatrzy biją na alarm. Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że nasze dzieci spędzają nawet do 20 godzin tygodniowo przed komputerem lub telewizorem. Tymczasem za oknem świeci słońce, jest upalnie. To najlepszy czas aby „zarazić” pociechy sportem, nauczyć jeździć na rowerze czy rolkach lub po prostu pokopać piłkę.

Niestety, ale nie tylko amerykańskie dzieci są najbardziej leniwymi pod słońcem, a ich ulubioną rozrywką jest oglądanie telewizji z torbą chipsów w dłoni. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badanie wśród najmłodszych mieszkańców Europy, z których wynika, że jedna trzecia dzieci po powrocie ze szkoły zasiada przed komputerem, tabletem lub telewizorem. Dlaczego dzieci zamiast pojeździć na rowerze wybierają tableta? W dużej mierze jest to wina postępu cywilizacji, gdzie na przykład zamiast poruszać się pieszo wolimy jechać samochodem. Winę ponoszą również rodzice, którzy zapracowani nie mają czasu dla swoich pociech. Jak radzą pediatrzy, wystarczy przynajmniej godzina dziennie spędzona z dzieckiem na świeżym powietrzu, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, nie było agresywne, za to sprawne fizycznie.

Na brak miejsc, w których można miło spędzić czas z dzieckiem w naszym mieście, nie mamy co narzekać. W poprzednim numerze opisaliśmy formy wypoczynku, zabawy z dzieckiem zarówno kiedy świeci słońca, jak i pada deszcz. Na większości osiedli są mniejsze bądź większe place zabaw. Idealnym takim miejscem są np. tereny koło Lisiej Góry. Można tam miło spędzić czas z maluchami i ze starszymi dziećmi, pojeździć na rowerach, rolkach czy pobawić się na nowoczesnym placu zabaw. Podobne miejsca znajdują się np. przy ul. Kwiatkowskiego oraz Armii Krajowej.

Kiedy za oknem pada deszcz, nie znaczy to, że nasze dzieci mają się nudzić. Godzinę lub nawet cały dzień można spędzić w centrach zabaw, jak np.: Fantazja (Hala Podpromie) czy Kolorowy Świat (ul. Kozienia). Prawie każde centrum handlowe dysponuje takimi placami: w Millenium Hall jest oddział Fantazji, w Galerii Nowy Świat jest przestronna Kinderplaneta.

W Rzeszowie od kilku miesięcy działa też wyjątkowe miejsce – kawiarnia i restauracja dla dzieci oraz rodziców – Guzik. Miło spędzają tu czas zarówno dzieci, jak i ich rodzice, którzy przy pysznej kawie oraz ciastku wymieniają się spostrzeżeniami na temat wychowania swoich dzieci. Widok taty z synem wcale nie jest tu rzadkością.

A więc drodzy rodzice – zamiast nowej gry czy tableta kupcie swoim pociechom rower lub hulajnogę. W prawidłowym rozwoju Waszego dziecka nie pomoże telewizor, ale wspólna zabawa z rodzicami oraz ruch na świeżym powietrzu.

Katarzyna Micał

Powrót na górę