HISTORIA STROJU KĄPIELOWEGO - OD PANTALONÓW DO BIKINI

OD PANTALONÓW PO BIKINI, MAŁO KTÓRE UBRANIE PRZESZŁO TAK DRASTYCZNĄ METAMORFOZĘ Z BIEGIEM LAT,JAK STRÓJ KĄPIELOWY. WIELOWARSTWOWE, BUFIASTE SUKIENKI Z LAT 20. TO OBECNIE KAWAŁEK SZNURKA I TRÓJKĄCIKI.

 

ROK 1910

Historia stroju kąpielowego sięga IV w n.e. W jednej z sycylijskich budowli, Villa Roma, można znaleźć pierwsze rysunki kobiet w czymś, co można nazwać strojem kąpielowym. Jednak dopiero na przełomie lat 20. ubiegłego stulecia ubiór ten zagościł na dobre w garderobach dam. Stroje kąpielowe z pierwszej dekady XX w., to właściwie bardziej... sukienki kąpielowe z ukrytymi pod warstwą spódnicy długimi pantalonami. Z czasem uległy one nieznacznemu skróceniu, przypominając bardziej kombinezon z szortami niż powłóczystą sukienkę. Przełom nastąpił na początku lat 30. - kobiety w końcu mogły pokazać nogi! Również góra stroju jest już mniej restrykcyjna - eksponuje ramiona i delikatnie odsłania dekolt, a nieodłącznym elementem tego „rynsztunku” jest modne, egzotyczne nakrycie głowy.

LATA 30-TE, 40-TE I 50-TE

Na początku lat 30-tych pokazały się pierwsze dwuczęściowe stroje kąpielowe składają się z zabudowanych majtek z wysokim stanem i pełnego biustonosza lub braletki. Ówczesna moda plażowa pozwala odsłonić więcej części ciała - i po raz pierwszy w historii - pokazać światu kobiecą talię. 5 lipca 1946 roku projektant Louis Reard pokazał pierwsze w historii bikini. Żaden strój kąpielowy nie odsłaniał dotąd tak dużo. Jednak społeczeństwo nie było jeszcze gotowe na tak odważny krój i strój ten trafił na półkę. W latach 40-tych wciąż królują dwuczęściowe stroje kąpielowe z zabudowanymi, wysokimi majtkami i wiązanym na szyi stanikiem. Popularność zyskują też jednoczęściowe stroje bez ramiączek. Dekolt z odsłoniętymi ramionami rozsławiony przez Bridgette Bardot wkrótce przejdzie do historii jako bardotka. Majtki z wysokim stanem, wyraźnie podkreślona talia i unoszące biust fiszbiny, które nadawały piersiom charakterystyczny, lekko stożkowaty kształt - to klasyczny wizerunek modelowej pin-up girl z lat 50-tych. Ówczesne stroje kąpielowe stały się kobiece i seksowne. W tych latach przemysł włókienniczy szybko się rozwijał, i tak biustonosze usztywnione fiszbinami i z modelowanymi wkładkami. Kostiumy kąpielowe miał opinać talię i nadawać ciału kształt klepsydry.

LATA 60-TE, 70-TE I 80-TE

W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej trwa rewolucja seksualna, a w modzie plażowej nastaje nowa era. Bikini wypiera kostium jednoczęściowy i staje się najpopularniejszym strojem plażowym na następne 5 dekad. Pojawiają się stroje kąpielowe w paski i w kropki, wyraziste geometryczne linie, kontrastowe kolory, przeszycia i falbanki. Na początku lat 70-tych stroje kąpielowe stają się jeszcze seksowniejsze, góra i dół od bikini jeszcze bardziej skąpe, kolory nasycone, a kroje odważniejsze. Jednoczęściowe stroje pozostawiają coraz mniej dla wyobraźni. Głębokie dekolty, seksowne wcięcia i sznurowania, wysokie podkroje majtek wyznaczają nowy kanon kobiecego piękna. W latach 80-tych moda plażowa jest jeszcze bardziej barwna, wzorzysta i różnorodna. Projektanci bawią się konstrukcją i formą, dodają efektowne wiązania i detale. Modne są zarówno skąpe bikini na cienkich sznurkach, jak i bardziej klasyczne zestawy w jednolitym kolorze, z kontrastową lamówką. Hitem są jednoczęściowe stroje z głębokim dekoltem sięgającym aż do pępka i wysokie podkroje majtek, które eksponują biodra, uda i pośladki. Dzisiaj obecnych mamy już szeroką gamę produktów przystosowanych w zależności od potrzeb i funkcji. Odważne bikini, po prostu stringi, stroje do pływania, kostiumy retro z podniesionym stanem a nawet koszulki chroniące przed promieniowaniem UV. Każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

KATARZYNA MICAŁ

 

 

Powrót na górę