LETNI TREND ALERT: ESPADRYLE

SĄ IDEALNYM OBUWIEM NA LATO, DOSKONALE SPRAWDZAJĄ SIĘ DO WIELU STYLIZACJI, A DODATKOWO WYBIERAĆ MOŻNA SPOŚRÓD NAPRAWDĘ WIELU MODELI I KOLORÓW. W MODZIE WIODĄ PRYM STOSUNKOWO OD NIEDAWNA, JEŚLI WZIĄĆ POD UWAGĘ, ŻE ICH HISTORIA SIĘGA ŚREDNIOWIECZA, A POCHODZENIE ZWIĄZANE JEST Z WARSTWAMI CHŁOPSKIMI. JEDNO JEST PEWNE: ESPADRYLE TO PRAWDZIWY MODOWY HIT LATA.

BUTY Z HISTORIĄ

Historia espadryli rozpoczyna się najprawdopodobniej około 4000 lat temu, a dowodem na potwierdzenie tej tezy może być pierwsza odnaleziona w jaskini Murcielagos para tego obuwia, którą można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Grenadzie. Swoją nazwę espadryle zawdzięczają roślinie „esparto”, która najpierw odpowiednio palona, później specyficznie pleciona, służy jako podeszwa espadryli. W parze z podeszwy wykonanej z plecionki jutowej idzie dzisiaj najczęściej płótno lniane, bawełniane lub cienka skóra naturalna. Dolna część podeszwy utrwalana jest gumą. Już w XVII wieku espadryle nosił król Aragonii, a później chłopi. Ten rodzaj obuwia zyskał także uznanie wśród żołnierzy i marynarzy, którzy w XIX wieku rozpowszechnili je na całą Europę. Przez wiele lat espadryle wykonywane były ręcznie przez hiszpańskich rzemieślników. Dopiero w XX wieku powstały pierwsze fabryki produkujące espadryle na szeroką skalę. Pierwsze modele były wykonywane z czarnego płótna, jaśniejsze materiały zarezerwowane były na większe wyjścia i święta. Pierwsze modele były wiązane wokół kostki, przy czym każdy region Hiszpanii miał zarezerwowany dla siebie charakterystyczny kolor.

NOŚ Z…

Mimo że jeszcze 100 lat temu espadryle nosiła głównie biedota, dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich letnią garderobę, a najlepszym na to dowodem jest obecność espadryli w letnich kolekcjach największych domów mody, w tym
Chanel, Dior, Tory Burch, Karl Lagerfeld czy Stella McCartney. Początki sławy tego obuwia nie były jednak związane z żadną marką ani kampanią reklamową. Do USA dotarły pod koniec lat 40. XX wieku. Bardzo szybko zyskały popularność również wśród gwiazd, a w 1965 roku Grace Kelly nosiła czerwone espadryle na planie filmu „Wyższe Sfery”. Dzisiaj espadryle noszą wszyscy. W różnych kolorach, płaskie, na koturnach, z tradycyjnym noskiem i peep toe. Najczęściej traktowane są jak mokasyny, sandały lub baleriny, przy czym obowiązuje jedna ważna zasada – espadryle nosimy zawsze na gołe stopy. Te na koturnie doskonale sprawdzą się w towarzystwie zwiewnych sukienek i spódniczek. Espadryle świetnie wpisują się w trend boho, ale śmiało możesz nosić je również do jeansów i szortów. Espadryle to obuwnicza wizytówka lata, podobnie jak trend marynarski, razem więc stworzą duet idealny. Prosty design i przyjemność noszenia sprawiają, że naprawdę trudno obejść się latem bez espadryli. Z uwagi na fakt, że jest to obuwie zarezerwowane właśnie na lato, z powodzeniem możesz wybierać wśród bardziej oryginalnych wzorów i kolorów, które ożywią nawet najspokojniejszy look.

MARIOLA SZOPIŃSKA-SĄDEK

Powrót na górę