THE KOOKS THE KOOKS

KOLEJNY ROK ZE WSCHODEM KULTURY

W DNIACH 22-25 CZERWCA W RZESZOWIE ODBĘDZIE SIĘ KOLEJNA EDYCJA FESTIWALU WSCHÓD KULTURY / EUROPEJSKI STADION KULTURY, KTÓRY CO ROKU NA KILKA DNI ZAMIENIA MIASTO W KULTURALNĄ STOLICĘ POLSKI. CO CZEKA NAS TYM RAZEM?

 

MUZYKA W WIELU WYMIARACH

Jak zawsze sztandarowym wydarzeniem Wschodu Kultury będzie koncert główny na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej, którego formuła opiera się na występach połączonych sił artystów z Polski i z krajów partnerstwa wschodniego oraz gwiazdy wieczoru. Do tej pory z nieoficjalnych informacji wiadomo, że główną gwiazdą będzie w tym roku brytyjska formacja rockowa The Kooks, koncertująca na największych światowych festiwalach, której sprzedane egzemplarze płyt liczy się w milionach. Nazwa zespołu jest inspirowana utworem "Kooks" Davida Bowie.

Wschód Kultury rozpocznie się jednak już w czwartek jubileuszowym koncertem Art Celebration: East United o którym szczegółowo piszemy na str. 20. Zobaczymy w nim całą plejadę znakomitych muzyków jazzowych i klasycznych pochodzących z Podkarpacia, a na scenie wybrzmią m.in. kompozycje Tomasza Stańko, Wojciecha Kilara, Nachuma Sterncheima czy Vitolda Reka.

W sobotę na scenie w rynku będzie miało miejsce równie spektakularne wydarzenie. Zobaczymy koncert połączonych sił L.U.C. & Rebel Babel Ensemble i niezwykle w Polsce popularnej ukraińskiej grupy 5nizza wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których m.in. Kayah i Kaliber 44, a także orkiestry dęte z różnych zakątków Polski i Europy Wschodniej. Początek o godz. 19:00.

Na szczególną uwagę zasługuje koncert, który odbędzie się w sobotę (24.06) w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie. "All Night Vigill" Rachmaninowa jest nazywane największym dorobkiem muzycznym kościoła prawosławnego. Dzieło jest stworzone na podstawie tradycyjnych melodii Europy Wschodniej: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii a także Grecji. Koncert przygotowała Lubelska Akademia Muzyki Dawnej.

Muzyką tętnił będzie również klub festiwalowy zlokalizowany na bulwarach nad Wisłokiem. Usłyszymy w nim m.in. koncerty Wacława Zimpla oraz tria Shofar (Rogiński - Trzaska - Moretti). To niezwykłe artystyczne przedsięwzięcie łączące w swej treści wiele gatunków. Zespół Shofar to trio składające się z trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty i klarnecisty, Raphaela Rogińskiego, gitarzysty i kompozytora oraz Macia Morettiego, perkusisty, znanego m.in. z działalności Mitch&Mitch. Ideą jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie. Muzykom towarzyszył będzie wybitny klarnecista Wacław Zimpel. Koncert odbędzie się w czwartek, 22 czerwca. W niedzielę pod szyldem Electro East usłyszymy prezentację białoruskiej muzyki klubowej, wystąpią jedni z najciekawszych przedstawicieli sceny elektronicznej naszych wschodnich sąsiadów: SHUMA, Mustelide i CherryVata. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję również obejrzeć recital poezji śpiewanej „Lwów. Szkice miejskie” w wykonaniu duetu Kuba Blokesz (śpiew) i Michał Szuba (gitara)  W klubie festiwalowym jak co roku nie zabraknie silent disco, ale nie samą muzyką człowiek żyje...

INTERDYSCYPLINARNA BOMBA KULTURALNA

W czwartek  zobaczymy "Opowieści o stworzeniu świata" Emilii Raiter.
Jest to muzyczno-teatralna podróż w cztery strony świata i  historie o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazujące mity i wierzenia z różnych kultur (historia słowiańska, afrykańska, oceaniczna, hinduska). Co wieczór odbywać się będą również plenerowe wieczory z obrazem, filmem i teatrem „Kultura po zmroku”, organizowane przez Rzeszowską Akademię Fotografii. Również od czwartku do niedzieli na rzeszowskim Rynku będziemy mogli podziwiać spektakl „Le Spectre de la Rose,” czyli balet współczesny. Spektakl jest autorską interpretacją odpowiadającą oryginalnej miniaturze choreograficznej z 1911 roku Michaiła Fokina pt. „Duch Róży”. We wszystkie dni trwania festiwalu aktywna będzie również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która zaprasza na cykl „ KWESTIE. Pytam – Czytam – Jestem", w ramach którego m.in. spotkanie autorskie z Arturem Andrusem znanym satyrykiem, poetą i dziennikarzem pochodzącym z Podkarpacia.

Warto również zwrócić uwagę na projekt "Sięgając do korzeni" przygotowany przez Fundację Rzeszowską w ramach którego na rzeszowskim Rynku od czwartku do niedzieli odbędzie się wystawa plenerowa prezentująca m.in. zebrane wcześniej od mieszkańców Rzeszowa w ramach akcji społecznej zdjęcia pochodzące z pracowni słynnego fotografa Edwarda Janusza.  W sobotę i w niedzielę na bulwarach odbędzie się video mapping prezentujący sylwetkę autora popularnych "januszy".

To nie wszystkie elementy programu tegorocznej edycji Wschodu Kultury. W sobotę 24 czerwca Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wystawę „Świteź i Nowogródek – miejsca inspiracji Adama Mickiewicza dziś” Tatiany Cariuk wraz z uroczystym wernisażem. W niedzielę Teatr Maska zaprezentuje spektakl "Romeo i Julia" w oryginalnym ujęciu z wykorzystaniem lalek i tańca. Również w niedzielę czeka nas 4-ta edycja Bitwy O Wschód. To zawody taneczne na których sędziami są znani w środowisku tancerze z Ukrainy, Białorusi i Polski. Oprawą muzyczną zajmują się dj-e z Polski i Ukrainy. Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy będzie codziennie prezentować interdyscyplinarny performance sztuki współczesnej "Syreny". Przez wszystkie dni trwania festiwalu aktywne będzie również Muzeum Dobranocek.

PO SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ODSYŁAMY NA STRONĘ WWW.WSCHODKULTURY.EU

BARTŁOMEJ SKUBISZ

 

Powrót na górę