WYBORY SAMORZĄDOWE TUŻ TUŻ

21 PAŹDZIERNIKA ODBĘDĄ SIĘ WYBORY SAMORZĄDOWE. SĄ TO BARDZO WAŻNE WYBORY, NAWET WAŻNIEJSZE OD TYCH PARLAMENTARNYCH, BO W TYCH WYBORACH STARTUJĄ OSOBY, KTÓRE ZNAMY, KTÓRE MIESZKAJĄ OBOK NAS I CHCĄ DECYDOWAĆ O NASZYM PODWÓRKU. NIE MOŻEMY ICH  ZLEKCEWAŻYĆ.

 

MŁODZI NIE GARNĄ SIĘ DO POLITYKI

W tym roku osób uprawnionych do głosownia w całej Polsce jest ponad 30 mln. Ile z nich zdecyduje się wrzucić swój głos do urny? Tego nie można przewidzieć.

Ze słupów, tablic reklamowych patrzą na nas roześmiane twarze kandydatów. Większość z nich  jest nam dobrze znana, bo „reklamują się” stale co cztery lata. Z moich obserwacji większość z nich lata młodości ma już dawno za sobą. Czy to atut, czy mankament? – zastanawiam się już od dłuższego czasu.

Według danych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w naszym województwie średnia wieku wśród kandydatów na prezydentów miast to 51 lat, a średnia wieku kandydatów do rad miast na prawach powiatu to 48 lat. Na ponad 10 tys. zarejestrowanych kandydatów w naszym województwie ponad 2 tys. ukończyło 60 rok życia, a zaledwie 660 jest w wieku 18-29 lat. Proporcja, jak widać, jest znaczna.

ZAGŁOSUJ I ZMIEŃ

„Mój głos się nie liczy”, „bo to, czy pójdę głosować, czy też nie, nie ma żadnego znaczenia”, „bo nieważne, kto dojdzie do władzy, i tak będzie źle”, „bo system jest zły i nie będę przykładał do tego ręki” – tak najczęściej odpowiadali młodzi ludzie, którzy nie poszli do wyborów w 2016 roku, ujawnił CBOS. Według danych biura najwięcej deklaracji braku udziału w wyborach było wśród najmłodszych wyborców – przyznało się do tego aż 41 proc. osób pomiędzy 18. a 24. rokiem życia. Ponad 28 proc. to mieszkańcy wsi i 39 proc. to mieszkańcy najmniejszych miast.  Dla socjologów, badaczy to wciąż niezrozumiałe, dlaczego tak duży odsetek młodych osób nie idzie głosować. Pod tym względem Polska zostaje daleko w tyle na tle krajów europejskich.

KTO MOŻE ZAGŁOSOWAĆ?

Polska się zmienia i można mieć nadzieję na poprawę. Odsetek ludzi z wyższym wykształceniem wciąż rośnie, a nasza zamożność wzrasta szybciej niż w bogatej Europie. Zatem jeszcze raz przypominamy, kto może zagłosować. Głosować w wyborach samorządowych mogą wszyscy ci, którzy posiadają czynne prawo wyborcze. Są to wszystkie osoby, które mają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo Unii Europejskiej. Głosujący musi mieć ukończone 18 lat i stale zamieszkiwać na obszarze gminy, powiatu i województwa, którego dotyczy wybór. Głos korespondencyjny będą mogły oddać jedynie osoby niepełnosprawne. 21 października spotkajmy się wszyscy przy urnach wyborczych.

KATARZYNA MICAŁ

Powrót na górę