Fot. Materiały Prasowe Fot. Materiały Prasowe

Kultura od kuchni

20 września w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja imprezy „Kultura od Kuchni” mającej na celu pokazywanie mieszkańcom kulis powstawania wydarzeń kulturalnych,a także wnętrz instytucji kultury w połączeniu z ciekawym programem artystycznym.

 

Dzień otwarty

W tym roku program imprezy obfituje w różnorodne wydarzenia. Otwartych będzie wiele instytucji kultury. Od kuchni będzie można zwiedzić Filharmonię Podkarpacką, Wojewódzki Dom Kultury czy kilka osiedlowych domów kultury. Wystawy, prelekcje i projekcje będą odbywać się m.in. w Muzeum Dobranocek, Biurze Wystaw Artystycznych, Teatrze im. Wandy Siemaszkowej czy w Podziemnej Trasie Turystycznej. W ten dzień Teatr Maska wystawi spektakl „Wiedźmy” tureckiego teatru cieni, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się uruchomienie strony internetowej z multimedialną prezentacją materiałów pozyskanych od mieszkańców województwa podkarpackiego, zeskanowanych w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, a Estrada Rzeszowska zaprosi na wieczór wspomnień. Otwarte będą również Muzeum Miasta Rzeszowa i Galeria Fotografii.

 

Jazz na Rynku

Część muzyczną, która rozpocznie się o 17:00 na scenie w Rynku wypełni jazz i jego fuzje z innymi gatunkami muzycznymi. Na scenie wystąpi brytyjska saksofonistka Patsy Gamble znana ze współpracy m.in. z Mickiem Jaggerem i Rodem Stewartem! Artystka poruszająca się w stylistyce jazz, funky, soul, wystąpi w towarzystwie polskich muzyków. Tego dnia zaprezentuje się również zespół ukraińskiego muzyka Igora Zakusa w projekcie „Jazz Kolo – Samba Kolo” i jazzowo-hip-hopowa formacja Eskaubei i Tomek Nowak Quartet złożona z rzeszowskiego rapera i czołowych muzyków jazzowych młodego i średniego pokolenia. Jazzowe koncerty rozpoczną się o 17:00 i będą stanowiły zapowiedź zbliżającej się kolejnej edycji Rzeszów Jazz Festiwal, która odbędzie się w październiku. Wcześniej w ramach „Koncertu sąsiadów” na scenie zaprezentuje się Folklorna skupina Kňahinka z Miejskiego Domu Kultury ve Vranovie nad Topl'ou w Słowacji.

 

Festiwal odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Szczegółowy program dostępny na stronach:

www.kultura.erzeszow.pl

www.estrada.rzeszow.pl

Bartłomiej Skubisz

 

Powrót na górę