Biuro Wystaw Artystycznych przy ul. Sobieskiego Biuro Wystaw Artystycznych przy ul. Sobieskiego

Sztuka na wakacjach

WAKACJE TO PRZEDE WSZYSTKIM WIĘCEJ WOLNEGO CZASU, KTÓRY MOŻNA, A NAWET NALEŻY BARDZO DOBRZE ROZPLANOWAĆ. TO OKRES FERWORU PRZYGOTOWAŃ DO WYJAZDÓW, MASOWEGO PAKOWANIA SIĘ, PLANOWANIA CZASU SPĘDZONEGO TAM, GDZIE SIĘ JEDZIE, ITP. A CO, JEŚLI WAKACJE SPĘDZI SIĘ W MIEŚCIE? CO WÓWCZAS MIASTO MOŻE NAM ZAOFEROWAĆ? CZYM NAS ZAINTERESOWAĆ? PODPOWIEDŹ JEST JEDNA: SZTUKA.

 

Właściwie każdy chciałby przeżyć wakacje w taki sposób, by zostały zapamiętane na długo, a przynajmniej na cały rok, do następnego lata. Moc atrakcji, wiele nowopoznanych miejsc i ludzi, to zawsze jest w cenie i bardzo pożądane podczas odpoczynku. Można leżeć plackiem na plaży bądź spędzić aktywnie czas w górach. Wybór zawsze należy do ciebie. Co jednak robić w mieście takim jak Rzeszów? Co robić poza jazdą rowerem po licznych ścieżkach rowerowych, a ostatnio także via Green Velo, szlaku dającym jeszcze więcej możliwości aktywnego spędzania czasu. Co poza Wisłokiem, zalewem i tamtejszymi atrakcjami wodnymi? Co prócz fajnych miejscówek, barów, restauracji, kafejek, które ostatnimi czasy namnożyły się w mieście i mnożą w dalszym ciągu? Odpowiedź jest banalna: można spędzić kilka dni podczas wolnego, aby poświęcić się kontemplacji sztuki i to na bardzo wysokim poziomie. Dodatkową atrakcją jest to, że w głównej mierze jest to sztuka lokalnych artystów, a miejsca, gdzie można się na nią natknąć, to doskonale znane niemal każdemu lokalizacje.

nierzeczywista
Na rzeszowskim szlaku sztuki nabsolutnie zabraknąć sztandarowych już miejsc. Dlatego w pierwszej kolejności należy wspomnieć o Biurze Wystaw Artystycznych mieszczącym się w Nowej Synagodze przy Sobieskiego. To miejsce działające w mieście od 1962 r. i przesiąknięte najprawdziwszym artystycznym klimatem. Prezentowani tam byli najwięksi artyści regionu, Polski i świata. W dalszym ciągu to miejsce, gdzie można przyjść i zapoznać się z tym, co aktualne w świecie sztuki. Nie oddalając się zbytnio od tej części miasta warto wdepnąć na czasowe ekspozycje do Teatru „Maska”, bo w tamtejszej Sali wystawowej prezentowani są twórcy lokalni krajowi. Jeszcze kilka miesięcy temu „wisiała” tam Ewelina Lochman, bohaterka kwietniowego numeru naszego magazynu. Zupełnie niedaleko, bo na Baldachówce, w jednej z kamienic działa już od jakiegoś czasu szczególnie przyjemne miejsce – galeria sztuki To Tu. Te małe wnętrza mają to „coś”, bo panuje w nich przyjemna atmosfera, a i artyści tam pojawiający się, otwierający swe wystawy, to nie byle jacy fachowcy w swej dziedzinie.

galeria miejska

Wychodząc na płytę rynkową, warto przemierzyć ją na skos, by udać się na ulicę Matejki, gdzie działa Galeria „Nierzeczywista” będąca miejscem spotkań i kontemplacji sztuki fotograficznej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Panie i Panowie fotografowie co rusz organizują nowe wernisaże fotograficzne, a dodatkowo często przyłączają się do różnego rodzaju inicjatyw miejskich, organizując warsztaty bądź dyskusje na temat sztuki fotografowania. Cecha charakterystyczna „Nierzeczywistej” to zdecydowanie luźne podejście do artyzmu. W naszym zestawie nie może zabraknąć ulicy Okrzei i tamtejszej Galerii działającej od wielu lat przy Wojewódzkim Domu Kultury.

rz

W Galerii WDK często spotykają się ludzie, którzy odnaleźli sposób na dobre spędzanie czasu, a wartym podkreślenia jest fakt, iż swoje prace wystawiają tam amatorzy. I to jacy! Na 3 Maja działa nowopowstała galeria R-Z. Wystawiani są tam artyści tak lokalni, jak i z całego kraju. Często przyłączają się twórcy tej galerii do miejskich inicjatyw i poprzez to jeszcze bardziej zarażają „zwykłego Kowalskiego” tym, co najpiękniejsze. Na Jagiellońskiej, w kamienicy należącej do Estrady Rzeszowskiej działa galeryjka Slotu. Czasowo pojawiają się tam twórcy, a jednym z nich była Barbara Hubert, która w zeszłym roku gościła na łamach naszego pisma. Kierując się na ulicę Dąbrowskiego trzeba mieć w pamięci, iż w tamtejszym liceum plastycznym funkcjonuje bardzo dobra galeria, w której wystawiają swoje prace młodzi twórcy, absolwenci tejże szkoły. Szczególnie ekscytujące są momenty, kiedy prezentowane są prace dyplomowe. Sztuka tam jest na najwyższym poziomie, interdyscyplinarna, bogata i dająca poczucie, że Rzeszów to prawdziwa kuźnia talentów. Przy Szopena, vis a vis murów zamkowych działa prężnie Pub Kultura. Tam do sztuki podchodzi się wielobiegunowo. Można nieźle spędzić czas, posłuchać muzyki (również na żywo), ale co najistotniejsze dla nas, również zapoznać się ze sztuką, bowiem organizowane są tam dość często wernisaże lokalnych artystów. Przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego funkcjonuje świeżo oddana do użytku galeria, gdzie prezentują swoją twórczość studenci. Tutaj poziom artystyczny jest wysoki, a jeszcze brać należy tę poprawkę, że już lada moment ci młodzi ludzie wejdą na dobre do świata sztuki, więc galeria przy UR jest swojego rodzaju wstępem do kariery artystycznej. Na liście miejsc, które warto odwiedzić i choć na moment zanurzyć się w świecie sztuki, nie może zabraknąć Dag Art Galerie, która mieści się w b udynku Millenium Hall. To prężnie działające miejsce spotkań ze sztuką, gdzie zapoznać się można z tym, co jest na topie w świecie. To tu wystawiani są artyści z niemal całej Europy Zachodniej, poza tym z USA i całej Polski. 

JAKUB PAWŁOWSKI

Powrót na górę