Fot. Archiwum organizatora Fot. Archiwum organizatora

TEATRALNE ŚWIĘTO W "SIEMASZCE"

FESTIWAL NOWEGO TEATRU PO RAZ TRZECI ZAWITAŁ DO RZESZOWA. PRZEZ PONAD TYDZIEŃ RZESZOWSKA PUBLICZNOŚĆ ZOBACZY SPEKTAKLE TEATRÓW M.IN. Z ŁODZI, KRAKOWA, KIELC I WAŁBRZYCHA. WYDARZENIU TOWARZYSZYĆ BĘDĄ TAKŻE WARSZTATY EDUKACYJNE, PANELE DYSKUSYJNE ORAZ SPOTKANIA Z ARTYSTAMI.

 

Rzeszowskie Spotkania Teatralne to jeden z najstarszych festiwali w Polsce. W obecnej formule jest skoncentrowany na „nowym teatrze”. Tematem tegorocznej edycji są nowe media. Program każdej edycji Festiwalu Nowego Teatru bierze się z „nasłuchiwania” wiodących w danym sezonie tematów, motywów, idei, które teatr przechwytuje z dyskursu publicznego.

Według rzeszowskiego teatru, w tej chwili takim dominującym wątkiem wydaje się konstruowanie rozmaitych projektów przyszłości, które najczęściej przyjmują kształt posthumanistycznej antyutopii. Wizje te podszyte są zbiorowymi lękami i przeczuciem końca, nasilającym się wraz z eskalacją ideologicznych radykalizmów i falą uchodźców napływających do Europy.

 teatr2

WSPÓŁCZESNY TEATR

Podczas festiwalu, który potrwa od 18 do 26 listopada będzie można zobaczyć przedstawienia stworzone przez artystów decydujących o obliczu współczesnego polskiego teatru. I tak, 20 listopada zaprezentuje się Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie ze spektaklem „WRÓG LUDU” w reż. Jana Klaty. Kolejny dzień będzie należał do aktorów z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Spektakl w reż. Julii Mark „NOCAMI I DNIAMI BĘDĘ TĘSKNIĆ ZA TOBĄ”  jest sceniczną transkrypcją powieści Marii Dąbrowskiej, pełną obrazów, które doskonale znamy z jej filmowej i serialowej wersji.
22 listopada zobaczymy prapremierę sztuki kultowego niemieckiego reżysera filmowego, zrealizowaną przez artystkę z Belgradu, Anję Susa. Spektakl „KREW NA KOCIM GARDLE, CZYLI MARILYN MONROE KONTRA WAMPIRY” dotyka tematów najważniejszych: niemożności porozumienia się, cierpienia, ekonomicznej niewoli, niesprawiedliwości i upokorzenia. Sztuka w wykonaniu aktorów z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

teatr3

WYJĄTKOWE SCENOGRAFIE

Ciekawe rozwiązania sceniczne, imponująca scenografia imitująca podziemny betonowy schron, mnóstwo pop-kulturowych odniesień i cytatów filmowych to temat spektaklu „BYĆ JAK DR STRANGELOVE, CZYLI JAK PRZESTAŁEM SIĘ BAĆ I POKOCHAŁEM MUNDUR” w wykonaniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Ten spektakl odbędzie się 24 listopada.

A dzień wcześniej, 23 listopada, tradycyjnie swój spektakl zaprezentuje gospodarz festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Będzie to realizacja współczesnego tekstu „POGORZELISKO” Wajdi Mouawada w reż. Cezarego Ibera.

W programie 3. Festiwalu Nowego Teatru pojawią się też inne formy prezentacji sztuki teatru: czytania performatywne, szkice sceniczne, warsztaty i pokazy multimedialne.

IZA SZULC

 

Powrót na górę