FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

W PIERWSZYCH DNIACH CZERWCA, W RZESZOWIE ODBĘDZIE SIĘ KOLEJNY FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ. CELEM TEJ INICJATYWY JEST KREATYWNA POMOC W ROZWOJU MIASTA. W TYM ROKU PROGRAM OBFITUJE W DYSKUSJE, WARSZTATY, A TAKŻE KONCERTY CENIONYCH WYKONAWCÓW. ŚMIAŁO MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE, A CI, KTÓRZY CHCIELIBY, ABY ICH MIASTO PIĘKNIAŁO I JESZCZE LEPIEJ SŁUŻYŁO MIESZKAŃCOM, BĘDĄ MOGLI WYPOWIEDZIEĆ
SIĘ W BARDZO CIEKAWY SPOSÓB.

Od kilku lat na mapie najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych Rzeszowa swoją obecność mocno zaznacza Festiwal Przestrzeni Miejskiej. Jest to inicjatywa zorganizowana jako okazja do rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa, a jej głównym celem jest dyskusja nad polityką miejską w tym zakresie. Wydarzenie organizowane w tym roku po raz szósty, za każdym razem odbywa się w innym zaskakującym miejscu. Do tej pory były to na przykład stare hale fabryki Zelmer przy ulicy Langiewicza, hala obrabiarek PKP czy fosa rzeszowskiego Zamku. W tym roku główną areną festiwalu będzie dziedziniec i wnętrza kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10.

Warsztatlon w KWADRACIE

Na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu będzie miało miejsce niezwykłe preludium. Już 20 maja w Podkarpackiej Przestrzeni Kreatywnej KWADRAT rozpocznie się „Warsztatlon”. Jest to inicjatywa skierowana do tych mieszkańców Rzeszowa, którzy chcieliby nie tylko podyskutować, ale wspólnie popracować nad wprowadzeniem własnych pomysłów w życie miasta. W pierwszym etapie, trwającym 24 godziny, będzie można zaprezentować własne idee, które następnie zostaną poddane głosowaniu internatów oraz ocenie jury. Jak zapewniają organizatorzy, „Warsztatlon” został tak przygotowany, aby nie zmarnował się żaden pomysł, a do udziału w wydarzeniu wystarczy otwarta głowa i chęć współdziałania w ramach zespołów, które będą powstawać także spontanicznie.

Archizabawy dla dzieci

Jako że FPM kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, a dodatkowo w tym roku jego rozpoczęcie zbiega się z Dniem Dziecka organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. W czasie warsztatów architektonicznych maluchy zamienią się w projektantów i stworzą makiety oraz modele miasta ich marzeń. Będzie to też świetna okazja, aby pod okiem animatorów zdobyć wiedzę na temat ekologii i nauczyć się szacunku zarówno dla środowiska naturalnego, jak i przestrzeni miejskiej.

Drugą atrakcją przewidzianą dla młodych mieszkańców Rzeszowa będą dwudniowe warsztaty z budowania instrumentów. Młodzi twórcy nie tylko zbudują unikatowe instrumenty, ale będą mieli też szansę na nich zagrać podczas specjalnego kncertu w ostatnim dniu festiwalu, czyli w sobotę.

Dyskusje, prezentacje i wystawy

FPM to także okazja do wystaw, i wprawdzie w momencie pisania tego tekstu organizatorzy nie mogli zdradzić, jakie niespodzianki przygotowali w tym wymiarze, to jednak doświadczenie lat poprzednich każe mieć nadzieję, że i tym razem będzie barwnie i inspirująco. Oprócz interesujących wystaw ciekawie zapowiada się piątkowe spotkanie z miejskim konserwatorem zabytków, przedstawicielami agencji reklamowych oraz właścicielami lokali przy ulicy 3-go Maja. Dyskusja będzie dotyczyła pomysłów na nowoczesne, ale też estetyczne zagospodarowanie przestrzeni. Zdarza się, że turyści odwiedzający Rzeszów bardzo chwalą Rynek z pięknym ratuszem i przyległymi do niego ulicami, ale jednocześnie chcieliby, by większą uwagę zwrócono na właściwsze dopasowanie szyldów restauracji, barów i klubów do zabytkowego charakteru tej części miasta. Rozmowa na ten temat z udziałem konserwatora, a także właścicieli lokali daje nadzieję, że tę sprawę uda się jeszcze bardziej uporządkować.

Wieczorne iluminacje

W zeszłym roku organizatorzy FPM zaskoczyli wszystkich niezwykłą prezentacją z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w roli głównej. video mapping spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem mieszkańców, że w szóstej odsłonie festiwalu nie mogło zabraknąć wieczornych atrakcji świetlnych. Tym razem należy się ich spodziewać przy ulicy Dąbrowskiego, naprzeciwko Instytutu Muzyki oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Zofii Krzanowskiej.

…i muzyczne wieczory

A skoro padło już słowo „muzyka” to warto wspomnieć o tym, że festiwal dostarcza nie tylko wrażeń wizualnych, ale także tych dźwiękowych. Organizatorzy dbają o staranny dobór wykonawców. W zeszłym roku na Rynku zagrał między innymi zespół Fisz Emade Tworzywo, a w tym festiwalowe wieczory wypełnią brzmienia takich artystów, jak: Pustki, Łąki Łan, Budslav czy długo oczekiwany w Rzeszowie xxanaxx. W sobotnie popołudnie będzie też można zobaczyć spektakl taneczny, pt. „Nie rób scen (o mężczyznach)”, a po zakończonym wieczornym koncercie założyć słuchawki i bawić się do późna w czasie silent disco.

WIKTOR TOKARSKI

 

Powrót na górę