RZESZÓW NA WAKACJE

NADESZŁY WYCZEKIWANE WAKACJE. A WRAZ Z NIMI FESTIWALE, KONCERTY, EVENTY. PRZEDSTAWIAMY WYBRANE WYDARZENIA, KTÓRE JUŻ NIEBAWEM ODBĘDĄ SIĘ TUŻ OBOK NAS!

DNI RZESZOWSKICH OSIEDLI

Co roku początkiem wakacji każde rzeszowskie osiedle zaprasza swoich mieszkańców na uroczyste dni połączone z występami. Już w czerwcu swoje święta miały osiedla: Staromieście (10), Wilkowyja, Budziwój i Staroniwa (11), Przybyszówka (18), Franciszka Kotuli, Zwięczyca (24), Drabinianka, Pobitno, Słocina oraz Zalesie (25). W lipcu świętować będą osiedla Andersa (8) oraz Biała (9), a 27 sierpnia Załęże.  Lato 2 września pożegna osiedle Miłocin.

NA POWAŻNIE

Jedna z najsłynniejszych operetek świata to arcydzieło porywające znakomitą muzyką pióra Johanna Straussa - „króla walców” i pełnym pikantnych intryg librettem okraszonym szampańskim humorem – tak w skrócie można zapowiedzieć operetkę w trzech aktach „Zemsta nietoperza”. 25 czerwca na deskach Filharmonii Podkarpackiej wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, soliści Teatru Muzycznego w Łodzi oraz artyści Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi. 1 lipca rusza XXVI Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa. Towarzyszyć mu będą dwa cykle: Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie oraz po raz pierwszy Koncerty w Bazylice Jezuitów w Starej Wsi. Osiem głównych koncertów odbędzie się w rzeszowskich nowoczesnych i zabytkowych świątyniach: w Katedrze, w Bazylice Ojców Bernardynów, w kościołach św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Muzyka organowa zabrzmi również w kościele św. Mikołaja na terenie Jarosławskiego Opactwa oraz w starowiejskiej Bazylice Ojców Jezuitów. Oprócz artystów z Polski wystąpią wirtuozi z Włoch,
Mołdawii i Rosji.

Heading 1ELVIS WIECZNIE ŻYWY

„Elvis Festival. 40th Anniversary” – po raz pierwszy odbędzie się 27 sierpnia na rzeszowskim Rynku. Największe przeboje króla rock’n'rolla (w ich klasycznym brzmieniu) przypomni utytułowany zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami zespół The King’s Friends z Piotrem Skowrońskim w roli wokalisty. Utwory w stylu country z repertuaru Elvisa wykona piosenkarz, kompozytor i dziennikarz radiowy (prowadzący na falach Radia Merkury popularną audycję „Planeta Country”) – Paweł Bączkowski. Ponadczasowość przebojów Presleya udowodni z kolei jeden z organizatorów przedsięwzięcia – Marcin Życzyński z grupą Elvis Metal King, który zaprezentuje widowni utwory Elvisa w mocnym, metalowym brzmieniu. Festiwal w Rzeszowie ma być nie tylko okazją do posłuchania piosenek Elvisa Presleya w różnych wykonaniach. Ma być także okazją do zgłębienia wiedzy o artyście.

DADZĄ CZADU!!

Czad Festiwal 2017 odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia w Straszęcinie. W tym roku impreza potrwa pięć dni. Wśród potwierdzonych gwiazd są m.in. Billy Talent, Bastille, Steve Aoki, The Offspring, Blind Guardian, Dubioza Koletiv. Wystąpią także Hunter, Acid Drinkers, Agnieszka Chylińska, Czesław Śpiewa, Nocny Kochanek, Lady Pank, Big Cyc.

KULTOWY CIESZANÓW

Cieszanów Rock Festiwal 2017 w tym roku odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia. Lista gości jest już dopięta na ostatni guzik. Formuła "3x...", czyli przegląd indywidualności polskiego rocka, to już stały i zasłużony element Cieszanów Rock Festiwalu. Rezydentem nadchodzącej edycji będzie Waglewski, jako nazwisko rozumiane szeroko – zarówno pod względem muzycznym jak i pokoleniowym. Do tegorocznego składu dołączają również m.in.: Organek, Koniec Świata, Happysad, Ga-Ga/Zielone Żabki, Podwórkowi Chuligani, Bednarek, Jelonek, Pidżama Porno, Kobranocka i The Bartenders.

SZYBCY I UROCZY

Miłośnicy motoryzacji niech zarezerwują sobie datę od 3 do 5 sierpnia. Po raz 26. odbędzie się bowiem Rajd Rzeszowski. Obsada jest wyjątkowo mocna i wielu kibiców zapewne już nie może doczekać się odcinka specjalnego.

FOLKOWO I KOLOROWO

Ponad tysiąc Polonusów z całego świata przyjedzie do Rzeszowa 19 lipca na XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - Rzeszów'2017. Zespoły przyjadą z 14 państw: Australii, Białorusi, Brazylii, Czech, Kanady, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej  Brytanii. Po raz pierwszy w festiwalu uczestniczyć będzie sześć zespołów: Australia – Dianella – Zespół Pieśni i Tańca Kukułeczka, Kanada – Toronto – Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru, Litwa – Niemenczyn – Zespół Tańca Ludowego Perła, Szwajcaria – Winterthur – Polonijny Zespół Tańca Lasowiacy, USA – Baltimore – Zespół Pieśni i Tańca Ojczyzna, USA – Hamtramck – Folklorystyczny Zespół Taneczny Rodacy. Zespoły będą zakwaterowane na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej. Festiwal rozpocznie się w piątek 21 lipca tradycyjnym korowodem ulicami miasta oraz koncertem powitalnym na Rynku, w którym udział wezmą zespoły: Old Rzech Jazz Band i polsko-ukraiński kwartet Dagadana. W sobotę i niedzielę (22 i 23 lipca) zespoły będą prezentować się na rzeszowskim Rynku, gdzie odbywać się będzie również kiermasz. Polonusi wystąpią także w wielu miejscowościach całego regionu. 23 i 24 lipca odbędą się dwa najważniejsze koncerty festiwalu: Folklor Narodów Świata i na zakończenie – Koncert Galowy, podczas którego wszystkie zespoły zaprezentują się we wspólnym tańcu na jednej scenie. Oba koncerty odbędą się w hali na Podpromiu.

KINO INACZEJ

W rzeszowskim kinie Zorza od 3 lipca rozpoczyna się Wakacyjny Festiwal Filmowy Niezauważone Perły 2017. Przez cały lipiec i sierpień zaprezentowanych zostanie 16 filmów, które, z różnych względów, zostały pominięte przez rzeszowskie kina, bądź ich obecność na ekranach była jedynie krótkotrwałą przygodą. Seanse odbywać się będą w każdy poniedziałek i czwartek wakacji, zawsze o godz. 19:00. Cena biletu na jeden seans to 11 zł. Zorza zaprasza także na letnie kino w ogródku. W lipcu zaplanowano trzy seanse. 

Zebrała KATARZYNA MICAŁ

Powrót na górę