PRZEGLĄD RZESZOWSKICH UCZELNI - CZY WARTO STUDIOWAĆ NA PODKARPACIU?

RZESZÓW JEST NAJWIĘKSZYM OŚRODKIEM AKADEMICKIM I KULTURALNYM W POŁUDNIOWO – WSCHODNIEJ CZĘŚCI POLSKI. KILKA LAT TEMU ZOSTAŁ OKRZYKNIĘTY MIANEM NAJBARDZIEJ STUDENCKIEGO MIASTA EUROPY - PRZEPROWADZONE
NE PRZEZ EUROPEJSKI URZĄD STATYSTYCZNY BADANIA UJAWNIŁY, ŻE W STOLICY PODKARPACIA KSZTAŁCI SIĘ NAJWIĘCEJ STUDENTÓW W PRZELICZENIU NA LICZBĘ MIESZKAŃCÓW.

Oferta edukacyjna i kulturalna Rzeszowa przyciągała i nadal tłumnie przyciąga młodych ludzi z całego Podkarpacia i nie tylko. Co oferują rzeszowskie uczelnie i jakie perspektywy czekają na ich absolwentów? Pod lupę bierzemy Uniwersytet Rzeszowski, Politechnikę Rzeszowską oraz Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania.

NAJWIĘKSZY W REGIONIE - UNIWERSYTET RZESZOWSKI

Uniwersytet Rzeszowski to największa uczelnia w regionie. Funkcjonuje od 1 września 2001 roku, na 11 wydziałach i w 1 pozawydziałowym instytucie uczy się około 17 tysięcy studentów. Uczelnia daje możliwości rozwoju osobom ukierunkowanym zarówno na przedmioty społeczne i humanistyczne, jak i nauki ścisłe. Studenci mają do wyboru ponad 50 kierunków studiów. Do najpopularniejszych z nich należą, między innymi: bezpieczeństwo wewnętrzne, pielęgniarstwo, dietetyka, położnictwo, informatyka oraz inżynieria bezpieczeństwa. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się kierunek lekarski. Niezmiennie popularne są również studia językowe – filologia angielska, rosyjska czy germańska. Wychodząc naprzeciwko potrzebom rynku pracy, od października Uniwersytet Rzeszowski startuje z nowym kierunkiem, którego absolwenci będą biegle władać co najmniej dwoma językami obcymi. Studenci lingwistyki stosowanej będą mieli możliwość rozwoju kompetencji językowych i zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu translatoryki. – W dzisiejszych czasach znajomość co najmniej jednego języka obcego to standard – przyznaje Kamila, studentka filologii angielskiej. – Rozwinięte umiejętności lingwistyczne są przepustką do pracy w międzynarodowych korporacjach i szansą na dobre zarobki – dodaje.

NAJSTARSZA NA PODKARPACIU - POLITECHNIKA RZESZOWSKA

Politechnika Rzeszowska jest najstarszą na Podkarpaciu uczelnią, której początki sięgają wczesnych lat 50. ubiegłego stulecia. Od 2016 roku posiada status uniwersytetu technicznego. W jej strukturach funkcjonuje 7 wydziałów, na których kształci się ponad 16 tysięcy studentów. Od kilku lat dużą popularnością wśród maturzystów cieszy się logistyka, informatyka czy finanse i rachunkowość – to właśnie te kierunki przeżywały w tym roku największe oblężenie w pierwszej turze rekrutacji. Jak co roku, duże zainteresowanie wzbudziły także: lotnictwo i kosmonautyka, automatyka i robotyka oraz zarządzanie. Co skłania młodych ludzi do studiowania właśnie na Politechnice Rzeszowskiej? - O wyborze zadecydował fakt, że jako jedyna uczelnia w kraju kształci pilotów lotnictwa cywilnego – przekonuje Michał, absolwent lotnictwa i kosmonautyki, który na studia do Rzeszowa przyjechał aż z Gdańska. Przemysł lotniczy jest jedną z najprężniej i najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu, zaś stolica województwa Podkarpackiego to samo serce Doliny Lotniczej, czyli stowarzyszenia skupiającego przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo – wschodniej Polski. Absolwenci Politechniki (i nie tylko) mają więc sporo możliwości w kwestii wyboru miejsca odbywania staży czy praktyk absolwenckich, a w późniejszym czasie - szerokie perspektywy na znalezienie pracy. Politechnika Rzeszowska daje możliwość wyboru spośród prawie 30 kierunków studiów. Pod koniec zeszłego roku w strukturze uczelni został utworzony Wydział Mechaniczno – Technologiczny zlokalizowany w Stalowej Woli. W nadchodzącym roku akademickim po raz pierwszy prowadzone będą na nim studia na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.

LIDER WŚRÓD NIEPUBLICZNYCH UCZELNI - WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I ZARZĄDZANIA

Obchodząca w ubiegłym roku 20 – lecie istnienia Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uznawana jest za największą niepubliczną uczelnię wyższą w regionie. W jej strukturach funkcjonują trzy wydziały, przyszli studenci mogą wybierać spośród takich kierunków jak kosmetologia, grafika komputerowa i produkcja medialna, psychologia w zarządzaniu czy media cyfrowe i komunikacja wizerunkowa. WSIiZ kształci studentów z całego świata. Coraz większą popularnością wśród młodych, stojących przed wyborem ścieżki edukacyjnej ludzi cieszą się studia anglojęzyczne, prowadzone w całości w języku obcym. Uczelnia, jako czwarta w Europie i pierwsza w kraju, uruchomiła studia z zakresu zarządzania lotnictwem (Aviation Management). Tegoroczną nowością są międzynarodowe studia General Aviation (lotnictwo ogólne). Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uznawana jest za lidera wśród niepublicznych uczelni w kraju. Jak wykazały wyniki ministerialnego badania losów absolwentów polskich uczelni, absolwenci WSIiZ najkrócej spośród absolwentów podkarpackich uczelni szukają pierwszej pracy.
Rzeszowskie szkoły wyższe współpracują z wieloma uczelniami zagranicznymi. W ramach programu Erasmus, studenci z Podkarpacia mają możliwość wyjazdu na studia cząstkowe do placówek z całej Europy. Każda z uczelni oferuje szeroki wachlarz studiów podyplomowych oraz ciekawą ofertę kulturalną. Możliwości i dróg rozwoju jest zatem wiele. Rekrutacja na studia wciąż trwa, na wielu kierunkach wciąż są jeszcze wolne miejsca. Na wybór najlepszej dla siebie ścieżki kształcenia maturzyści mają czas do końca września.

KAJA KUSTRA

 

Powrót na górę

GOŚĆ WYDANIA