WŁĄCZ SIĘ W KULTURĘ

W RZESZOWIE FUNKCJONUJĄ JUŻ PRYWATNE PRZYCHODNIE, ŻŁOBKI CZY PRZEDSZKOLA, DLACZEGO NIE MÓGŁBY ISTNIEĆ PRYWATNY DOM KULTURY? JUŻ WE WRZEŚNIU STARTUJE WŁĄCZNIK. ROZMAWIAMY Z JEGO POMYSŁODAWCĄ TOMASZEM DRACHUSEM ZE STOWARZYSZENIA ART MOTIVE.

 

Skąd pomysł na prywatny dom kultury? To pierwsza tego typu inicjatywa w Rzeszowie?

Pomysł zrodził się ok. 2008 r., kiedy zakładaliśmy Stowarzyszenie Art Motive, miało to być miejsce, gdzie będzie można dać upust swoim pomysłom, i gdzie będzie można realizować dosłownie wszystko. Trochę to trwało, głównie przez brak możliwości lokalowych. Teraz dzięki wsparciu Osiedla Projektant otwieramy Dom Kultury Włącznik, najprawdopodobniej pierwszy, nazwijmy to prywatny lub niepubliczny Dom Kultury w Rzeszowie. Projektant to duże, cały czas rozrastające się rzeszowskie osiedle. Rozumiem, że według autorów koncepcji Włącznika, każde rzeszowskie osiedle zasługuje na swój Dom Kultury. Myślę, że wszyscy mieszkańcy powinni mieć wygodny dostęp do takich placówek. Na początku osiedla, na ul. Krynickiej, jest Dom Kultury i normalnie funkcjonuje, niedaleko jest też RDK filia Przybyszówka. Wychodzę z założenia, że kultury nigdy za wiele. Jeśli chodzi o wielkość i tempo rozwoju osiedla, na pewno bardzo nam to  pomoże.

Sama nazwa nowego miejsca prowokuje do działania, do włączenia się w kształtowanie kultury. Czy Włącznik otwarty jest na inicjatywy z zewnątrz?

Zdecydowanie, wszelkie inicjatywy z zewnątrz, pomysły, oferty są mile widziane. Chcemy, żeby to miejsce tętniło życiem i było miejscem spotkań ludzi w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Jeżeli chodzi o nazwę to będziemy zachęcać do włączania się w kulturę, ale również w inicjatywy oddolne czy działalność charytatywną, poza tym sama przestrzeń Włącznika to de facto łącznik pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi, dlatego łączymy, na zewnątrz budynki, a wewnątrz ludzi, pasje, zainteresowania, wszystko w Łączniku (uśmiech).

Kiedy rusza działalność Włącznika i co będzie oferował mieszkańcom Rzeszowa, bo chyba nie tylko osiedla Projektant?

Startujemy 1 września i podejrzewam, że cały miesiąc będziemy układać zajęcia, formować grupy, itd. Zapraszamy dosłownie wszystkich, do dyspozycji mamy 5 sal, 4 mniejsze i jedną ponad 100 m2 + zaplecze.

 

Chcecie konkurować z miejskimi Domami Kultury czy raczej uzupełniać ofertę, być pewną alternatywą?

Nie myślimy w kategoriach konkurencji, robimy swoje, według wizji, jaką mamy na funkcjonowanie tego miejsca. Tak jak wspominałem, mamy mnóstwo pomysłów i postaramy się je sukcesywnie realizować. Coraz częściej spotykamy ludzi, którzy chcą u nas prowadzić jakieś swoje zajęcia, na które z różnych powodów nie było miejsca gdzieś indziej. Jak to mówią - nie słowa lecz czyny, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, do przyjścia na zajęcia czy po prostu "na słówko". Jesteśmy na ul. Iwonickiej 40.

Rozmawiał BARTŁOMIEJ SKUBISZ

Powrót na górę