FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ - PRZESTRZEŃ MIEJSKA ZNÓW NA "TAPECIE"

FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ TO IMPREZA, KTÓRA JUŻ NA TRWAŁE WPISAŁA SIĘ W KRAJOBRAZ RZESZOWA. KOLEJNA EDYCJA FESTIWALU ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 7-10 CZERWCA I ZAPOWIADA SIĘ JAK ZAWSZE INTERESUJĄCO. WYSTĄPIĄ M.IN. JULIA MARCELL I BŁAŻEJ KRÓL.

 

NIE TYLKO MUZYKA


Festiwal Przestrzeni Miejskiej, to nie tylko muzyka, ale również dyskusja na temat otaczającej nas rzeczywistości rozwoju miasta. Już na kilka dni przed rozpoczęciem właściwej części FPM, (2 i 3 czerwca) w rzeszowskim Kwadracie odbędzie się Warsztatlon, czyli pierwszy w Polsce warsztat, który powstał, aby pomóc miastom zrozumieć potrzeby społeczeństwa. Każdy mieszkaniec może zaproponować zmiany i wspólnie z innymi osobami opracować nowe rozwiązanie, aby tworzyć przyjazną przestrzeń miejską. Wydarzenie podzielone jest na trzy etapy: 24 godziny pracy zespołowej - prezentacja pomysłów i ich realizacja, głosowanie internautów na projekty i czas na dopracowanie prototypów, oraz prezentacja projektów i wyłonienie zwycięzców na gali finałowej.
Właściwy festiwal odbędzie się w dużej części w fosie Zamku Lubomirskich. To miejsce już wcześniej świetnie sprawdziło się jako arena wydarzeń muzycznych. Zanim na dobre ruszą koncerty, 7 czerwca odbędzie się „ArchiCzwartek” w postaci wykładów i
prelekcji z zakresu architektury i przestrzeni miejskiej oraz wystawy projektów studentów ASP (projekt Design+) w al. Lubomirskich, która będzie eksponowana przez cały czas trwania festiwalu, podobnie jak prace studentów w Galerii r_z.

ALTERNATYWNA ŚMIETANKA


Koncertowo festiwal zainauguruje Błażej Król, który wystąpi w piątek 8 czerwca w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy w Polskim Radiu Rzeszów. Jeden z najciekawszych artystów polskiej sceny alternatywnej, laureat Paszportu Polityki będzie promował swój najnowszy album „Przewijanie na podglądzie". Po koncercie festiwal przeniesie się do ogródka letniego obok siedziby Estrady Rzeszowskiej, gdzie odbędzie się projekcja filmu „W poszukiwaniu ciszy” poprzedzona wprowadzeniem na temat field recordingu (nagrywanie dźwięków przyrody i generowanych przez człowieka, poza studiem nagraniowym – przyp. red.)

W sobotę i niedzielę festiwalowe życie będzie tętnić przez cały dzień i wieczór. Odbędą się warsztaty z field recordnigu połączone z nagraniami terenowymi, spacery architektoniczne po mieście „Historia Rzeszowa zabytkami pisana”, a w fosie zamku warsztaty dla dzieci, kiermasz książek i płyt oraz wieczorne koncerty. W sobotę od 19 na scenie w fosie będą prezentować się: soulowo elektroniczna formacja Kroki (nominacja do Fryderyka 2017), Baasch – producent alternatywnej muzyki elektronicznej i wokalista, autor muzyki filmowej oraz dobrze znana w Rzeszowie synth popowa formacja Kamp! Będzie to ich kolejny powrót na FPM.

Niedziela, to kontynuacja spacerów i kiermaszu oraz atrakcji dla dzieci na terenie festiwalu. Będzie to również dzień zakończenia Warsztatlonu. Koncerty również rozpoczną się o 19. Swoją twórczość zaprezentują: Decadent Fun Club - laureat Jarocińskich Rytmów Młodych podczas Jarocin Festiwal w 2017 roku, występujący po raz kolejny w Rzeszowie, elektro popowy duet Rebeka, a na finał znakomita wokalistka Julia Marcell, autorka świetnie przyjętych albumów, laureatka Paszportu Polityki i Fryderyka, a także Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Jak zawsze koncertowa część Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie dobrą okazją do prześledzenia, co ciekawego dzieje się w rodzimej elektronicznej muzyce alternatywnej. Po szczegółowy program festiwalu odsyłamy na stronę  festiwalprzestrzeni.pl

BARTŁOMIEJ SKUBISZ

Powrót na górę