fot. archiwum fot. archiwum

Orange Mannequin Jazz&Art Festival

13 i 14 września na rzeszowskim rynku zabrzmi muzyka improwizowana. Jazz Art Festival jest częścią projektu Kultura Od Kuchni, organizowanego przez Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Estradę Rzeszowską. Od roku festiwalowi towarzyszy inna forma sztuki – tym razem będzie to jazz.

Na pomysł zaproszenia do Rzeszowa muzyków amerykańskich wpadła Anna Kaczór, która jest fanką jazzu, sama też gra na saksofonie. Ania działa w organizacji Orange Mannequin, która skupia profesjonalnych artystów sceny nowojorskiej. Ich koncertom towarzyszą zawsze różne formy sztuki. Młoda rzeszowianka, bywalczyni koncertów jazzowych, postanowiła zorganizować w swoim mieście podobny projekt.

 

Nowojorscy muzycy w Rzeszowie? Dlaczego nie!

Przygotowania i mailowe korespondencje trwały kilka miesięcy, ale w końcu wszystko się udało. Dzięki determinacji pomysłodawczyni i przychylności Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa zagrają w stolicy Podkarpacia nowojorscy jazzmani: gitarzysta Chris Crocco i perkusista Ian Froman – obaj należący obecnie do grupy najbardziej liczących się nowojorskich muzyków. Ich występu posłuchać będzie można 13 września w kawiarni Pod Sceną i dzień później na rzeszowskim rynku. Festiwal nabierze rozpędu w sobotę, 14 września, bowiem na scenie rynku pojawią się aż cztery podmioty wykonawcze grające bardzo różne odmiany muzyki improwizowanej. Do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu zostali też zaproszeni...

 

...muzycy z Rzeszowa

Całość zakończy występ słynnej polskiej formacji Walk Away z udziałem gwiazdy amerykańskiego jazzu, saksofonisty Billa Evansa. Będziemy także mogli podziwiać pokaz mody inspirowanej muzyką, przygotowany przez  Dominikę Purchałę, a w foyer Trasy Podziemnej obejrzeć wystawę fotograficzną autorstwa Anny Lewandy. Podczas obu koncertów artyści plastycy będą malować manekiny i tworzyć aranżacje plastyczne. Do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu zaproszeni zostali także jazzmani z Rzeszowa. W projekcie plastycznym brać będą udział zawodowi artyści, ale każdy, kto przyjdzie na koncert, też będzie mógł spróbować swoich sił, puścić wodze wyobraźni i inspirowany muzyką coś „zmalować” na placu za sceną.

Elżbieta Lewicka

 

Powrót na górę