Fot. Archiwum artystki Fot. Archiwum artystki

Muzyka z Islandii w Rzeszowie

17 października o godz. 22 w rzeszowskiej restauracji Loft wystąpi islandzka wokalistka, songwriterka i gitarzystka – Myrra Rós. Koncert organizowany przez Polskie Radio Rzeszów będzie można zobaczyć po zdobyciu zaproszeń rozdawanych na antenie radia lub posłuchać transmisji na żywo na jego falach.

Muzyka rodem z Islandii podbija cały świat. W czym tkwi jej fenomen? „Na całej Islandii mieszka niewiele więcej ludzi niż w Rzeszowie. To jednak stąd wywodzą się i tu pracują artyści, którzy mają wpływ na kształt i brzmienie współczesnej muzyki. Fenomeny Björk, Sigur Rós, zespołu Gus Gus, Emilíany Torrini, czy múm, są trudne jednoznacznie do wytłumaczenia. Nie bez znaczenia jednak jest zainteresowanie islandzkich muzyków tradycją, którą łączą z nowoczesnością, ich wrażliwość na sztukę, historia, położenie geograficzne, klimat (przez pół roku jest tam ciemno, stąd popyt na kulturę i rozrywkę jest olbrzymi), czy ekonomia (w Islandii 4% wartości gospodarki to kultura). Stąd zapewne Islandia bywa nazywana wyspą muzycznych geniuszy” – opowiada D&N dziennikarz muzyczny Andrzej Sroka, pomysłodawca rzeszowskiego koncertu artystki.

Muzyka, którą wykonuje Myrra Rós, to melancholijne, klimatyczne piosenki śpiewane głównie przy akompaniamencie gitary akustycznej. Da się też w nich odczuć nutkę islandzkiego folkloru. Koncert będzie częścią polskiej trasy obejmującej 15 miast i będzie promował najnowszy album artystki – Kveldulfur. „Myrra Rós to pierwsza islandzka songwriterka, która wystąpi w stolicy Podkarpacia. Jej koncertom nie towarzyszą fajerwerki czy efekty specjalne. Najważniejsza tu będzie muzyka; prosta, ascetyczna, naładowana dużą dawką emocji. Z fajną melodią i tekstem” – dodaje Andrzej Sroka.

Bartłomiej Skubisz

Powrót na górę