JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ SAMEMU?

MAJÓWKA, OKRES PODRÓŻY POŚLUBNYCH, WAKACJE – PRAWDZIWIE PODRÓŻNICZY SEZON PRZED NAMI! JEŚLI PRZEGAPIŁEŚ OPCJE FIRST MINUTE, A LAST TO DLA CIEBIE ZBYT WIELE NIEWIADOMYCH – CZAS WZIĄĆ SPRAWY W SWOJE RĘCE. JAK ZAPLANOWAĆ ZAGRANICZNY WYJAZD SAMEMU? PRZECZYTAJ PORADNIK.

PO PIERWSZE: MIEJSCE

Wszystko zaczyna się od celu. W tym wypadku celu podróży, na początku wybierz więc miejsce, do którego chcesz się wybrać. Prawdopodobnie masz już swoją osobistą listę miejsc na Ziemi, które koniecznie chcesz zobaczyć, a pierwsze planowanie podróży to idealny moment na to, by zacząć ją realizować, oczywiście w oparciu o budżet, który masz do dyspozycji i który należy określić przed lub równolegle z destynacją podróży. Planowanie podróży na własną rękę najlepiej zacząć na kilka miesięcy przed terminem wylotu. Ważne! Nie rzucaj się od razu na przysłowiową głęboką wodę. 2-tygodniowy wyjazd do Gwatemali brzmi jak wyzwanie, ale na początek wybierz miejsca przyjazne turystom, czyli takie z szeroką bazą noclegową, wygodnym transportem i bezpieczną dla żołądka kuchnią, które pozwolą Ci zakochać się w samodzielnym planowaniu wakacji. Grecja, Hiszpania, Włochy, Portugalia to idealny start dla podróżnika-nowicjusza.

PO DRUGIE: CZAS

W końcu musisz zaplanować np. urlop w pracy, dlatego potrzebny Ci osobisty deadline, przed upływem którego załatwisz wszystkie służbowe i osobiste sprawy tak, by nic nie zakłócało zasłużonego wypoczynku. Na początek ustal orientacyjną datę wyjazdu i zaloguj się na stronę przewoźnika, który obsługuje loty do wybranego przez Ciebie zakątka (np. Ryanair, EasyJet czy Wizzair). Później sprawdzaj. Sprawdzaj, sprawdzaj i jeszcze raz sprawdzaj loty w wybranej przez ciebie i sąsiadujących datach. Dlaczego? Ceny lotów mogą znacznie różnić się nawet w przypadku niewielkich różnic czasowych, czyli np., sprawdzając lot w poniedziałek nie masz pewności, czy we wtorek cena za dokładnie ten sam kurs nie zwiększy się dwukrotnie, lub przeciwnie – zostaniesz zaskoczony promocją. Jeśli martwisz się, że coś ci umknie, możesz inwigilować też strony typu Fly4Free czy Mleczne Podróże, na których regularnie pojawiają się wakacyjne oferty w atrakcyjnych cenach. Poświęć kilka tygodni na rzetelne sprawdzanie cen, tylko uważaj, by nie przesadzić – im bliżej wyjazdu, tym ceny diametralnie różne, paradoksalnie niekoniecznie na plus dla kupującego.

PO TRZECIE: ZAKWATEROWANIE

Udało Ci się kupić bilety lotnicze w okazyjnej cenie? Świetnie, teraz kolej na zakwaterowanie. Nie oszukujmy się – nawet jeśli planujesz aktywny wypoczynek, hotel lub miejsce, w którym się zatrzymasz, ma znaczenie. Jak zabrać się za szukanie? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych stron, np. booking.com lub trivago.pl – po określeniu własnych kryteriów typu miejsce, czas, liczba noclegów, a także filtrów zaawansowanych – przyjdzie czas wyboru spośród dziesiątek lub nawet setek ofert. Wskazówka specjalna: wybieraj spośród ofert z funkcją „zapłać na miejscu” – takie rozwiązanie wyeliminuje stres związany z ewentualnym pierwszym przelewem zagranicznym, poza tym – dzięki tej funkcji możesz bezpłatnie odwołać rezerwację na kilka tygodni przed wyjazdem bez ponoszenia kosztów, a to z kolei idealna opcja dla niezdecydowanych lub takich, którzy czekają na zwolnienie miejsca w innym kurorcie. Podczas wyboru sugeruj się także dodatkowymi atrakcjami, jakie oferuje hotel, np. śniadaniami w cenie pobytu, dostępem do wifi lub udogodnieniami typu basen czy taras widokowy.

PO CZWARTE: ORIENTACJA

Jeśli masz już bilety i rezerwację hotelu, pozostaje Ci... zorientować się w terenie – i to dosłownie. Wykup ubezpieczenie podróżne, zaplanuj pakowanie walizek w oparciu o typ bagażu, jaki ze sobą zabierasz. W przypadku podróży tylko z bagażem podręcznym pamiętaj, że istnieją ścisłe normy dotyczące pakowania niektórych rzeczy, np. kosmetyków. Nie zapominaj też, że w Internecie roi się od wskazówek dotyczących zwiedzania niemal każdego zakątka na świecie. Postaraj się przeczytać ich jak najwięcej. Dzięki temu dowiesz się, np. jakimi środkami komunikacji warto się poruszać, a to z kolei przydatna informacja głównie wtedy, jeśli masz zamiar dotrzeć z lotniska do hotelu innym niż taxi lub wynajęty transfer środkiem lokomocji. Wśród wskazówek wyławiaj też te dotyczące średnich cen posiłków i napojów, listy najciekawszych miejsc i atrakcji wartych zwiedzenia, sprawdź odległości między nimi, zaplanuj trasę i koniecznie dowiedz się, jakimi środkami lokomocji najlepiej i najkorzystniej poruszać się w danym zakątku – w końcu nie do każdego miejsca dojedziesz rowerem, ale nie ma też potrzeby wynajmować samochodu na pełny czas pobytu, dlatego plan to podstawa! Dzięki niemu poczujesz satysfakcję, ale też nie stracisz poczucia bezpieczeństwa. Samodzielny wyjazd to sporo frajdy, pamiętaj jednak, że odwaga nie ma nic wspólnego z lekkomyślnością, dlatego nie zapominaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

MARIOLA SZOPIŃSKA

 

Powrót na górę