GRZĄDKI NA BALKONIE

Nie każdy z nas jest posiadaczem ogródka, ale to nie znaczy, że ma zrezygnować z upraw podstawowych ziół czy warzyw. Wiele z nich można wyhodować na balkonie każdego bloku.

Zioła na balkonie potrafią doskonale zastąpić kwiaty. Można wybrać te, które mają różne barwy i kształty liści oraz aromaty. Decydując się na zioła warto kupić już te z rozsadników, bo ich korzenie są już dobrze rozwinięte i szybko zakorzenią się w balkonowej doniczce. Oczywiście można pobawić się w ogrodnika i najpierw zasiać nasiona, ale na pierwsze liście trzeba będzie dłużej poczekać.

W jednej dużej donicy ładnie będą komponować się np. liście mięty, tymianku oraz bazylii. W płytkich donicach najlepiej będzie tymiankowi oraz majerankowi. Na dnie naczyń, w których uprawiamy zioła na balkonie, powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż jej nadmiar powoduje gnicie korzeni. Wybierajmy na zioła ziemię uniwersalną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Zioła lubią miejsce nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru.

OWOCOWO-WARZYWNY RAJ

Teraz możesz cieszyć się widokiem truskawek także na swoim balkonie, bo są takie ich odmiany, które owocują nawet kilka razy do roku. Przy wyborze sadzonek warto zwrócić uwagę na odmiany odporne na niskie temperatury. Wybierając pojemnik dla truskawek pamiętajcie, że potrzebują one odpowiedniej ilości miejsca, co 20–30 cm. Wymagają bardzo dobrej, żyznej i stale umiarkowanie wilgotnej ziemi, dużo słońca oraz odpowiedniego nawożenia.
Mini papryki - różne ich odmiany są powszechnie dostępne w uprawie. Zanim zdecydujesz się kupić sadzonki, zaopatrz się w kermazyt na dno doniczki i dopiero dosyp ziemię. Sadzonki ustaw w zacisznym miejscu, gdzie nie hula wiatr, który im szkodzi. Papryczki owocują obficie i stopniowo, więc długi czas można cieszyć się mini plonami.

Mini pomidorki potrafią owocować do późnej jesieni. Wystarczy, że posadzisz je w głębokiej doniczce (na dno wsyp koniecznie kermazyt), podlewaj je od dołu, nie po liściach, by nie dotknęła ich choroba. Ustaw donice w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu i podlewaj regularnie. W podłużnych donicach balkonowych można także uprawiać wiele odmian sałat, rzodkiewkę, szpinak, rukolę czy mini buraczki na botwinkę.

KATARZYNA MICAŁ

Powrót na górę