MAJÓWKOWE LAST MINUTE

TEGOROCZNY KALENDARZ URLOPOWY JEST WYJĄTKOWO SPRZYJAJĄCY. JEŚLI ODPOWIEDNIO ZAPLANUJEMY MAJOWY WYPOCZYNEK, NASZ DŁUGI WEEKEND POTRWA AŻ 9 DNI! JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ NA NAS, JEŚLI ZDECYDUJEMY SIĘ NA SPĘDZENIE MAJÓWKI W REGIONIE? PRZEDSTAWIAMY KILKA PROPOZYCJI NA DŁUGI WEEKEND W SERCU POLSKICH GÓR.

Cudze chwalicie, swego nie znacie – odkryj piękno Bieszczad
Malownicze połoniny, rześkie górskie powietrze, klimatyczna architektura, kamieniste plaże… Góry to turystyczna wizytówka Podkarpacia, która w okresie wiosennym i letnim przyciąga tłumy z kraju i zagranicy. Co warto zwiedzić i zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczadzkie szlaki turystyczne
Źródła podają, że bieszczadzkie szlaki rozciągają się na długość ponad 440 km! Większość ruchu turystycznego skupia się w rejonie Tarnicy oraz Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej. Zarówno zaprawieni w bojach pasjonaci wielogodzinnych górskich wędrówek, jak i amatorzy krótszych spacerów po łagodniejszych wzniesieniach znajdą trasy dostosowane do swoich potrzeb i możliwości. Uwaga! Niektóre szlaki są przystosowane dla psów, dlatego na majówkę w Bieszczady możemy zabrać czworonożnego pupila.

Regionalny folklor, czyli zabytki architektury drewnianej
Aby w pełni odkryć lokalny koloryt Bieszczad, warto na chwilę zejść ze szlaku. Majówka w górach to dobra okazja do poznania tamtejszych zabytków architektury drewnianej. Bieszczadzkie cerkwie to jedne z najbardziej charakterystycznych i zarazem urokliwych symboli regionu. Największe skupisko zabytkowych kościołów prawosławnych znajduje się pomiędzy Ustrzykami Dolnymi a Górnymi. Będąc w tych okolicach, warto wybrać się na krótką wycieczkę samochodową i odkryć uroki regionalnego, bieszczadzkiego folkloru.

Bieszczadzka kolejka – atrakcja nie tylko dla najmłodszych
Z czym kojarzona jest miejscowość Majdan Królewski? Przede wszystkim z główną stacją bieszczadzkiej kolei wąskotorowej. Przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną, zwaną też „bieszczadzką ciuchcią” to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Do wyboru mamy dwie trasy – dwugodzinną wycieczkę do Balnicy oraz prawie trzygodzinną wycieczkę do Przysłupa. Zasadniczo przejazdy kolejką są możliwie jedynie w weekendy, jednak w trakcie majówki pociąg kursuje codziennie.

Gratka dla amatorów sztuki – sanocka Galeria Zdzisława Beksińskiego
Galeria Zdzisława Beksińskiego to obowiązkowy punkt wycieczki nie tylko dla fanów abstrakcyjnej, symbolicznej, niejednoznacznej i nieco mrocznej sztuki współczesnej. Znajdująca się w skrzydle sanockiego Zamku Królewskiego ekspozycja liczy około 600 prac – obrazów, fotografii, realizacji rzeźbiarskich oraz szkiców rysunkowych i graficznych Zdzisława Beskińskiego. W muzeum znajdziemy również wierną rekonstrukcję pracowni artysty. W okresie majowym ekspozycja jest otwarta dla zwiedzających 7 dni w tygodniu.

Leniwy relaks nad Jeziorem Solińskim
Jezioro Solińskie jest największym w Polsce sztucznym zbiornikiem retencyjno - energetycznym. Wycieczka nad Solinę to atrakcja zarówno dla fanów biernego odpoczynku i zażywania kąpieli słonecznych na kamienistych plażach, jak i miłośników sportów wodnych (przede wszystkim kajakarzy i żeglarzy). W bezpośrednich okolicach jeziora usytuowane są liczne ośrodki turystyczne posiadające rozwiniętą infrastrukturę agroturystyczną. Polańczyk, Solina czy Myczkowce stanowią dobrą bazę wypadową zarówno do krótszych relaksujących spacerów, jak i dłuższych górskich wędrówek.

Podkarpacie to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w kraju. Majówka w Bieszczadach to dobry pomysł zarówno dla pasjonatów aktywnego spędzania czasu na szlaku, fanów leniwego relaksu nad wodą, jak i amatorów górskich pikników i leśnych spacerów.

KAJA KUSTRA

 

Powrót na górę