PODRÓŻUJ PO SWOIM MIEŚCIE, REGIONIE I WOJEWÓDZTWIE W TEMACIE!

ZA NAMI MAJÓWKA, ALE NA DOBRE ROZPOCZĄŁ SIĘ SEZON, KTÓRY IDEALNIE NADAJE SIĘ NA ODPOCZYNEK. NIEDŁUGO TEŻ WAKACJE. WIELU WYBIERZE PODRÓŻE ZAGRANICZNE, INNI ZAŚ ZADOWOLĄ SIĘ ATRAKCYJNOŚCIĄ NASZEGO KRAJU. BĘDĄ RÓWNIEŻ I TACY, KTÓRZY POZOSTANĄ W REGIONIE. NIE MARTWCIE SIĘ. TU RÓWNIEŻ SPĘDZICIE INTENSYWNIE SWOJE URLOPY.

Niniejszy artykuł poświęcony będzie podróżowaniu w ściśle określonym temacie, ale na przysłowiowy „warsztat” weźmiemy też propozycje na turystykę z perspektywy miasta, najbliższego regionu i województwa. Chcemy pokazać Wam jak atrakcyjnie można spędzić czas. Jak w praktyczny sposób nie nudzić się, a czerpać z turystyki to, co najlepsze. Pokażemy Wam, że sformułowanie „przyjemne z pożytecznym” może mieć praktyczne zastosowanie, a Wy sięgniecie do notatników i sami na własną rękę coś podobnego zaplanujecie. Warto jednak jeszcze raz przypomnieć sobie, że nasza część Polski to naprawdę atrakcyjne miejsca i to pod wieloma względami. Mamy unikatową faunę i florę, ostatnimi czasy lato nas tylko rozpieszcza, patrząc z perspektywy całego kraju, a dodatkowo region nasz charakteryzuje się niezwykle bogatą kulturą, tradycją i historią. My proponujemy Wam zwiedzanie w sposób taki, jaki sami lubicie. Wystarczy tylko wybrać temat i oddać się mu w całości w trakcie przyszłego urlopu. Tematów na zwiedzanie można mnożyć, to tylko ubarwi wolny czas. Przecież jest on tylko dla nas!

p1

RZESZÓW JAKO TEMAT NA SPĘDZENIE WOLNEGO CZASU

Wielu z Was pewnie zdziwi się, że proponujemy zwiedzanie miejsca, które chcemy jak najszybciej opuścić i to jak najdalej od niego. Spokojnie, nie o takim Rzeszowie myślimy. Nie interesuje nas głośne i zakorkowane centrum, gdzie w upalne dni jest najgoręcej. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze, gród nad Wisłokiem może sobie zwiedzić wzdłuż i wszerz i też w temacie, choćby architektury z okresu prężnie działającego w mieście COP-u tuż przed wojną. My zapraszamy na „ścieżkę przyrodniczą im. prof. dra Władysława Szafera”. To krótki szlak tematyczny, który składa się z 9 punktów, które można pokonać w dowolny sposób, np.: pieszo, rowerem, na rolkach czy nawet biegnąc. To trasa przebiegająca wzdłuż Wisłoka na jego prawym brzegu i rozpoczynająca się od Starego Cmentarza na Targowej, wiedzie nas przez Olszynki, przecina stopień wodny na Powstańców Warszawy, prowadzi wzdłuż zalewu i kończy swój bieg tam, gdzie właściwie dzisiaj kończy się odcinek trasy rowerowej w rzeszowskiej Zwięczycy. Tematem głównym jest przyroda, a pobocznym historia. Jesteśmy cały czas na terenie zazielenionym, a w rejonie Lisiej Góry w rezerwacie przyrodniczym o wiekowym drzewostanie oraz unikatowej faunie. Brzegi zalewu pełnią dziś rolę przystani ornitologicznej. Rzeszów z perspektywy natury? Czemu nie!
Niezbędne informacje: www.rzeszow.pl

p3

NAJBLIŻSZY REGION JAKO TEMAT NA TURYSTYKĘ

Nie chcecie spędzić wolnych dni w mieście? Nie ma sprawy, już pokazujemy alternatywę. Co powiecie na kolejkę wąskotorową? W regionie od lat jest taka możliwość i bynajmniej nie chodzi o genialne bieszczadzkie drezyny, które zapoczątkowały na tym punkcie. Tym razem proponujemy kolej wąskotorową relacji Przeworsk – Dynów i z powrotem… albo nie. Wystarczy dostać się do Przeworska – koniecznie niezwykle komfortowym składem regionalnym relacji Rzeszów – Przemyśl, aby w temacie kolejnictwa być non stop i tam na malutkiej stacyjce, tuż obok stacji głównej przesiąść się do charakterystycznej kolejki spalinowej, która porusza się po wyjątkowo wąskich torach. Patrząc na, nie ma się nieodparte wrażenie, że niemożliwym jest, by ten dość obszerny skład mógł się po tej niteczce w ogóle poruszać. A jednak! Kolejeczka z kilkoma wagonami, spośród których niektóre mają specjalnie uchylone okna, w prawie żółwim tempie zawiezie nas do Dynowa nad Sanem. Przepiękna trasa pod względem panoramicznym. Poruszać się będziemy po Dolinie Sanu, gdzie piętrzą się malownicze górki, na nich lasy, a w sezonie widoczne są fotogeniczne pola uprawne, sady, ogrody, a gdzieniegdzie nawet winnice. To region, gdzie przed laty stykały się dwa żywioły: polski i ruski, gdzie kultura i tradycja wymieszały się, czerpiąc z katolicyzmu, grekokatolicyzmu i judaizmu. Na trasie przewidziany jest nawet przejazd przez najdłuższy w Europie tunel kolei wąskotorowej! Na koniec dojeżdżamy do charakterystycznego Dynowa, a tam możemy zjeść co nieco w knajpce „Pod Semaforem”. Szczególnie pożądane jest tam jadło regionalne. Temat kolei, przyrody, historii, tradycji, kultury i regionalnych kulinariów to cecha charakterystyczna tej propozycji. Niezbędne informacje: pogorzanin.powiatprzeworsk.pl

p2

PODKARPACIE – JEDEN WIELKI TEMAT NA ZWIEDZANIE

Rzecz jasna województwo podkarpackie w tym zestawieniu będzie niczym Goliat przed Dawidem tuż przed walką. Jest to rzecz oczywista i w tym przypadku nie będzie dziwić. Wiemy też, że województwo ma naprawdę przebogatą ofertę tematyczną w turystyce. Jest przyroda, jest kultura, jest historia i tradycja, są ludzie i miejsca. My jednak powiemy o słynnym na całą Europę Szlaku Architektury Drewnianej (Podkarpacie). Macie Państwo do dyspozycji 9 różnych tras o łącznej długości 1202 km. Szlakiem tym, który wybitnie nosi w sobie jeden główny temat – architektura drewniana – przemierzycie Państwo Podkarpacie wzdłuż i wszerz, odwiedzając jego wschodnią i zachodnią połać, albo też skupić się na samym południu, docierając aż do Małopolski. Na Podkarpaciu zachowała się niezwykle duża liczba obiektów drewnianych, w miażdżącej przewadze typu sakralnego, a więc kościoły katolickie, cerkwie grekokatolickie, prawosławne. Mamy też do dyspozycji synagogi, ale też dworki, dwory i leśniczówki. Pochodzą one z różnych czasów. Najstarsze pamiętają jeszcze średniowiecze, ale większość powstała w nowożytności, ówczesne ziemie dzisiejszego województwa podkarpackiego zamieszkane były przez ludność polską, ruską, żydowską, romską, ormiańską, łemkowską, bojkowską, wołoską, ale też niemiecką, czeską, słowacką i węgierską. Nie sposób napisać o wszystkim, bo miejsca brak, chcielibyśmy jednak, abyście wiedzieli jedno, decydując się na tę propozycję. Ten szlak to coś więcej, bowiem za nim kryje się to, co najpiękniejsze w naszym województwie. Niezbędne informacje: sad.podkarpackie.travel

JAKUB PAWŁOWSKI

Powrót na górę